دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
09 مهر 1402 - 09:34

کنعانی: سوئد در برابر اهانت به قرآن کریم پاسخگو باشد

کنعانی: سوئد در برابر اهانت به قرآن کریم پاسخگو باشد
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن هتک حرمت دوباره قرآن در سوئد، خواستار پاسخگویی دولت این کشور شد و گفت: ادعاهای بدون عمل مقام‌های سوئدی در محکومیت و مخالفت با تعرض به قرآن کریم کافی نیست.
کد خبر : 870773

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، روز گذشته باز هم شاهد تکرار مجدد اهانت به قرآن کریم در سوئد بودیم- اقدام هتاکانه‌ای که با واکنش «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روبرو شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه همچنان شاهد تکرار جسارت به مقدسات اسلامی در اقدامی مغایر با مبانی اصیل حقوق بشر هستیم، تأکید کرد: این اقدام‌های نفرت پراکنانه، هتاکی و تعرض به حقوق و ارزش‌های بیش از دو میلیارد مسلمان، در مقابل حضور منفعل پلیس سوئد که حفظ امنیت و ممانعت از تعرض به حقوق دیگران مهمترین مسئولیت آنها است، صورت گرفته که البته از ذهن مردم آزاداندیش و حقیقت جوی جهان هرگز پاک نخواهد شد.

کنعانی با ذکر این نکته که از نظر جمهوری اسلامی ایران ادعاهای بدون عمل مقام‌های سوئدی در محکومیت و مخالفت با تعرض به قرآن کریم کافی نیست، اظهار داشت: از دولت سوئد انتظار می‌رود ضمن پایبندی جدی به اصول بنیادین حقوق بشر و تلاش برای ترویج اخلاق و همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان از طریق انجام اقدام‌های عملی و مؤثر، به بدیهی‌ترین مطالبه مسلمانان و موحدان جهان مسئولانه پاسخ دهد.

اهانت به قرآن کریم در سوئد مسبوق به سابقه است و از تیر ماه سال‌جاری تاکنون این اقدام چندین بار تکرار شد که واکنش تند کشورهای مسلمان و همچنین جمهوری اسلامی ایران را به همراه داشت. رسانه‌های سوئدی روز جمعه گزارش دادند که «سلوان مومیکا» مهاجر عراقی‌الاصل ساکن استکهلم، که پیش‌تر چند بار اقدام به هتک حرمت قرآن کریم کرده بود، مجوز جدیدی را برای تکرار این اقدام هتاکانه در شهر «مالمو» از سوی مقام‌های سوئدی دریافت کرده است.

پیشتر در پی هتک حرمت قرآن کریم در سوئد، جمهوری اسلامی ایران از پذیرش سفیر جدید سوئد در تهران خودداری کرد و سفیر جدید ایران هم که عازم استکهلم بود، عزیمتش تا زمان تغییر رویکرد دولت سوئد در این خصوص متوقف شد. قبل از آن هم جمهوری اسلامی ایران کاردار و سفیر سابق سوئد در تهران را به وزارت امور خارجه احضار و به این اقدام هتاکانه شدیداً اعتراض کرده بود.

چند روز پیش نیز شاهد هتک حرمت قرآن کریم در هلند بودیم که با واکنش تند سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روبرو شد. 

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر