دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

کاهش ۱۱ درصدی فوتی‌های ناشی از حوادث کار

کاهش ۱۱ درصدی فوتی‌های ناشی از حوادث کار
معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سال گذشته با کمک نهاد‌های ذی‌ربط حوادث کار ۱۴ درصد در مقایسه با نرخ جهانی کاهش داشت و فوتی‌ها نیز افت ۱۱ درصدی را تجربه کرد.
کد خبر : 870551

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، علی‌حسین رعیتی‌فرد در نخستین همایش ملی چشم‌انداز ایمنی و بهداشت شغلی با محوریت مقاوله‌نامه ۱۵۵ سازمان بین‌المللی کار گفت: طبق قانون کار، حفظ و صیانت از نیروی کار وظیفه وزارت تعاون است. در حوادث حوزه کار کشور در سال‌های قبل حوادث ناگواری داشتیم.

وی بیان کرد: سال ۲۰۲۳، در شرایط و محیط کار نا ایمن در جهان ۳۴۰ میلیون حادثه رخ داد که منجر به فوت بیش از ۲ میلیون نفر شد. همچنین ۱۶۰ میلیون بیماری شغلی در جهان وجود دارد که ۳۱۳ میلیون کارگر درگیر آن هستند.

معاون وزیر کار تاکید کرد: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های ایمنی بهداشت موجب کاهش هزینه‌های حوزه حوادث کار می‌شود. برای اینکه بتوانیم انسجامی در کار ایجاد کنیم در دولت سیزدهم آیین‌نامه مقاوله‌نامه به تصویب رسید و ابلاغ شد و سال آینده باید نخستین گزارش خود در این را ارائه بدهیم.

وی خاطرنشان‌کرد: سیاست‌های ملی این قانون در آیین‌نامه مصوب بر این تاکید دارد که هر کشور عضو باید با مشورت تشکل‌های کارفرمایی، سیاست‌های بهداشتی و ایمنی را بازنگری کرده و آن‌ها را اعمال کند.

رعیتی‌فرد با بیان این‌که شناسایی خطرات ذاتی و شناسایی، کنترل و حذف خطرات از جمله وظایف وزارت تعاون است، تصریح‌کرد: وزارت تعاون به عنوان دستگاه صلاحیت‌دار باید در قوانین کار بازنگری‌هایی را انجام دهد، وزارت بهداشت باید برنامه کاهش بیماری‌های شغلی را انجام دهد و سازمان فنی و حرفه‌ای باید برای آموزش نیروی کار برنامه‌ریزی کند.

وی ادامه‌داد: همچنین سازمان استاندارد باید بر استاندارد‌های تولید، ساخت، واردات ماشین آلات، تجهیزات کار و ابزار کار نظارت داشته باشد. وزارتخانه‌های صمت، اقتصاد، آموزش و پرورش، علوم و صدا و سیما جزو دستگاه‌هایی هستند که در این حوزه دارای مسوولیت هستند و باید به آن‌ها عمل کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر