دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
06 مهر 1402 - 12:14
سرپرست مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت:

۸۰ درصد بار بیماری‌ها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است

۸۰ درصد بار بیماری‌ها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است
سرپرست مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۸۰ درصد بار بیماری‌ها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است.
کد خبر : 870328

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، محسن بارونی در «نشست هم اندیشی روسای هیات‌های اندیشه ورز و مسئولین بسیج جامعه پزشکی کشور با مسئولین نظام سلامت» در تالار شهید سلیمانی وزارت بهداشت، گفت: هنوز تقدم بهداشت بر درمان به مرحله باور نرسیده است و شبکه بهداشت باید تقویت شود.

وی با بیان این که بهداشت روستا‌ها خوشبختانه با اجرای برنامه پزشک خانواده مشکلی ندارند، ولی در شهر مراقبت‌های سلامتی فعال نیستند، بیان کرد: در طرح سلامت خانواده می‌توانیم از کمک هیئت‌های اندیشه‌ورز بسیج جامعه پزشکی کمک بگیریم.

سرپرست مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت وزارت بهداشت اظهار کرد: هیچ طرح سلامتی در دنیا نیست که عیناً بتوان آن را در ایران اجرا کرد، زیرا با زیرساخت‌های کشور ما همخوانی ندارد.

بارونی تصریح کرد: تنها راه ما اجرای «سلامت خانواده» است. اول باید تامین نیروی مراقب سلامت انجام شود و بازای هر ۶۵۰ نفر به یک مراقب سلامت نیاز داریم، ولی هم اکنون به ازای هر ۱۵۰۰ نفر یک مراقب سلامت داریم.

وی با اشاره به این که برای اجرای برنامه سلامت خانواده در ۵۹ شهر با ۷ میلیون جمعیت بلوک‌های ۳ هزار نفره ترسیم شده است، گفت: دو مراقب سلامت برای هر بلوک جمعیتی داریم و در مجموع به حدود ۴۶۰۰ مراقب سلامت نیاز داریم.

سرپرست مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت اعلام کرد: در برنامه سلامت خانواده مراقبان سلامت را در آموزشگاه‌های بهورزی آموزش داده ایم و به بلوک‌ها متصل کرده ایم.

دکتر بارونی با بیان این که یک متخصص دکترای هوش مصنوعی مسئول پرونده الکترونیک شده است تا شاهد استقبال مردم از مراکز بهداشتی در شهر‌ها باشیم، اظهار کرد: وضعیت شهر با روستا که بهورز به سراغ جمعیت تحت پوشش می‌رود متفاوت است. باید با استفاده از تمام امکانات رسانه‌ای و الکترونیکی افراد را به مراکز بهداشتی بکشانیم.

وی با اشاره به این که در این بلوک‌های ۳ هزار نفره پزشکان هم با کمک بیمه‌ها به کمک مراقبان سلامت می‌آیند، گفت: پرونده الکترونیک زیرساخت لازم را دارد و تمام مسیر‌های ارجاع باید مشخص شود. همچنین اقناع سازی مردم باید اتفاق بیفتد تا بیمار از این مسیر مراجعه کند.

وی تاکید کرد: هر ایرانی بابد مراقب سلامت خود را بشناسد، زیرا ۸۰ درصد بار بیماری‌ها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است.

بارونی در پایان با تقدیر از نقش بسیج در طرح شهید سلیمانی خواستار استفاده از توانمندی این نیرو در اجرای برنامه سلامت خانواده شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر