دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد با آنا مطرح کرد؛

افزایش ۱۰۰ درصدی اعضای صندوق هنر در ۲ سال

افزایش ۱۰۰ درصدی اعضای صندوق هنر در ۲ سال
فرشاد مهدی‌پور با اعللام اینکه تعداد اعضای صندوق اعتباری هنر در دو سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته است، گفت: این افزایش اعضا، فشار سنگینی را از نظر مالی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحمیل کرده است.
کد خبر : 870229

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، خبرنگاری از آن دسته مشاغلی است که امنیت شغلی پایینی دارد و کمتر پیش می‌آید که افراد فعال در این حوزه، طول دوران حرفه‌ای خود را در یک یا دو رسانه بگذرانند. خبرنگاران دائماً مشغول تغییر رسانه هستند و معمولاً اکثر آن‌ها نیز مجبورند به طور همزمان برای چند رسانه قلم بزنند. این وضعیت برای عکاسان خبری و به طور کلی تمام افراد مشغول در رسانه‌ها صدق می‌کند. به بهانه همین مسئله گفت‌وگویی با فرشاد مهدی‌پور معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ترتیب دادیم.

مهدی‌پور با اشاره به این مسئله که موضوع امنیت شغلی خبرنگاران تابع قانون کار است گفت: روابطی که بین کارگر و کارفرما طبق قانون کار تعریف شده کاملاً مشخص است و ما نمی‌توانیم به طور مستقیم نسبت به آن واکنشی نشان دهیم. به همین دلیل که در آنجا ضوابط خاصی وجود دارد و ما نمی‌توانیم به طور مستقیم وارد ارتباط بین کارگر و کارفرما شویم، پس به عنوان ضلع سوم به این رابطه ورود می‌کنیم. در اینجا قانونی وضع کردیم که اگر مدیرمسئولی فعالیت رسانه‌ای می‌کند، باید تمام نیروهایش را بیمه کند.

وی افزود: ما برای این مسئله رسانه‌ها را ملزم کردیم که تمام نیروهایشان را بیمه کنند تا ما خدمات‌مان را در اختیار آن‌ها قرار دهیم. یعنی کد کارگاهی رسانه‌ها به مقدمه قطعی حمایت تبدیل شده است. اگر این کد کارگاهی وجود نداشته باشد و رسانه به ما نگوید چه تعداد نیرو را بیمه می‌کند، ما حمایت‌مان که شامل یارانه کاغذ و دیگر مسائل خدماتی است را از آن رسانه قطع می‌کنیم. پس بعضی از کار‌های ما به صورت غیرمستقیم است و این مهمترین ابزار ما برای ثبات شغلی در حرفه خبرنگاری است.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اضافه کرد: مجدداً تاکید می‌کنم رابطه ما در حوزه خبرنگاری، مثل حوزه‌های دیگر است و نمی‌توانیم به مسئله کارگر و کارفرما ورود کنیم، اما از طرق غیرمستقیم به آن‌ها کمک کردیم. به عنوان مثال همین مسئله که شغل خبرنگار در دسته مشاغل سخت و زیان‌آور قرار می‌گیرد، امتیاز مثبتی برای فعالان این حوزه است که از طریق پیگیری‌ها و حمایت‌های معاونت مطبوعاتی به دست آمده است.

مهدی‌پور درباره خبرنگاران و عکاسانی که قرارداد ثابت با هیچ رسانه‌ای ندارند و به صورت حق‌التحریری یا حق‌التصویری کار می‌کنند هم گفت: برای این مسئله دو راه حل وجود دارد. اول اینکه ما عضویت این دسته از اهالی رسانه را در سامانه جامع رسانه‌های کشور و صندوق اعتباری هنر تسهیل کردیم. در همین راستا مجوز صدور تاییدیه توسط مدیران مسئول رسانه‌ها برای خبرنگاران را به نحوی تغییر دادیم تا همه از شرایط سامانه جامعه استفاده کنند. یکی از دلایلی که اعضای سامانه جامع رسانه‌های کشور به ۶ برابر افزایش پیدا کرده است، تسهیل شدن ثبت نام اهالی رسانه چه نیرو‌های قرادادی و ثابت و چه نیرو‌های حق‌التحریری و خبرنگاران آزاد است. راه دوم هم این است که به لحاظ حقوقی و قانونی برای اهالی رسانه ضابطه‌ای به وجود بیاوریم که این را هم پیگیری می‌کنیم و امیدواریم به نتیجه برسد.

صندوق ۱۰۰ هزار نفریِ هنر!

بعد از انتشار تعرفه‌های مربوط به بیمه تکمیلی اعضای صندوق اعتباری هنر، مشخص شد این تعرفه‌ها نسبت به دو سال گذشته هیچ تغییری نکرده که این مسئله باعث اعتراض هنرمندان و اهالی رسانه نیز شده بود.

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد در این خصوص گفت: اگر اشتباه نکنم تعداد اعضای صندوق اعتباری هنر در دو سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. این افزایش فشار سنگینی را از نظر مالی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحمیل کرده است. همین مسئله خدمات را افزایش می‌دهد و پیچیدگی کار را نسبت به قبل زیادتر می‌کند. به همین دلیل دوستان ما در صندوق هنر در تلاش هستند که این میزان از خدمات و کیفیت را حفظ کنند.

مهدی‌پور در پایان سخنانش گفت: وقتی در کمتر از دو سال بیش از ۱۰۰ درصد به تعداد اعضای صندوق اضافه می‌شود، به طور طبیعی هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند. سبد مالی صندوق یک عددی است و در سال شاید مثلا ۳۰ درصد رشد کند که این رقم با افزایش ۱۰۰ درصدی اعضا همخوانی ندارد. همین امکانی که در صندوق هنر وجود دارد، خوشبختانه افرادی حدود ۱۰۰ هزار نفر را در بر می‌گیرد که جامعه بزرگی از فعالان فرهنگ، هنر و رسانه هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر