دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 مهر 1402 - 11:33
در بودجه سال آتی؛

روسیه ۵۴.۰۵ میلیون دلار به توسعه هوش مصنوعی اختصاص داد

روسیه ۵۴.۰۵ میلیون دلار به توسعه هوش مصنوعی اختصاص داد
نخست وزیر روسیه با اشاره به رشد ۱۸ درصدی بازار ۹ هوش مصنوعی این کشور در سال ۲۰۲۲، از اختصاص بودجه‌ای ۵۴.۵ برای توسعه این حوزه در سال مالی آینده خبر داد.
کد خبر : 870127

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «میخائیل میشوستین» نخست وزیر روسیه از اختصاص ۵.۲ میلیارد روبل (معادل ۵۴.۵ میلیون دلار) در بودجه سال آتی به توسعه فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی خبر داد.

به گفته این مقام روس، در سال ۲۰۲۲، بازار هوش مصنوعی روسیه رشدی ۱۸ درصدی را تجربه کرده و ارزش آن ۶۵۰ میلیارد روبل (۶.۷۴ میلیون دلار) برآورد می‌شود.

همچنین، به لطف فناوری‌های هوش مصنوعی، تولید ناخالص داخلی روسیه تا سال ۲۰۳۰ به ۱۱ تریلیون روبل (۱۱۴.۴ میلیارد دلار) خواهد رسید.

در تاریخ ۱۶ شهریور، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، دولت این کشور را مأمور کرد تا از اجرای تدابیری با هدف حمایت از مراکز تحقیقات علمی که در توسعه و کاربرد هوش مصنوعی تخصص دارند، اطمینان حاصل کند.

وی در بیانیه‌ای که در وب‌سایت کرملین منتشر شد، گفت: لازم است اطمینان حاصل شود که تا سال ۲۰۳۰ تدابیری برای حمایت از فعالیت مراکز تحقیقاتی علمی در زمینه هوش مصنوعی انجام شود.

رئیس جمهور روسیه همچنین توصیه کرد که دولت روسیه توجه محققان را بر لزوم مطالعه توسعه الگوریتم‌های آموزشی مبتنی بر فناوری‌های هوش مصنوعی متمرکز کند.

وی نخست وزیر روسیه را نیز به عنوان مسئول اجرای این دستور تعیین کرد و از او خواست تا اول دسامبر گزارشی از اقدام‌های انجام شده در این زمینه ارائه کند.

پوتین سال گذشته نیز بر لزوم استفاده از هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف در دهه آینده تأکید و دولت روسیه را موظف به تدوین راهبرد مدرن برای توسعه هوش مصنوعی کرده بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر