دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 مهر 1402 - 10:57
در رقابت با چین؛

سازمان جاسوسی آمریکا چت‌بات هوش مصنوعی می‌سازد

سازمان جاسوسی آمریکا چت‌بات هوش مصنوعی می‌سازد
گزارش‌ها حاکی از آن است که سازمان سیا برای افزایش رقابت با چین، به دنبال تجهیز نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا با ابزار هوش مصنوعی است که به جاسوس‌ها در غربالگری انبوه اطلاعات و تحلیل سریع داده‌ها کمک می‌کند.
کد خبر : 870097

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از بلومبرگ، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در تدارک عرضه محصولی مشابه «چت جی‌پی‌تی» (ChatGPT) شرکت «اوپن اِی‌آی» (OpenAI) است که قرار است از هوش مصنوعی برای دسترسی هرچه بهتر تحلیلگران به «اوپن سورس» یا به اصطلاح منبع باز/ متن باز استفاده کند.

به این ترتیب، انتظار می‌رود که بخش پروژ‌ه‌های اوپن سورس سازمان جاسوسی آمریکا، به زودی ابزار هوش مصنوعی خاص خود را در اختیار نهاد‌های اطلاعاتی این کشور قرار دهد.

آنگونه که از روایت‌ها برمی‌آید، با توجه به انبوهی از داده‌ها، بدون اتکا به هوش مصنوعی، در حال حاضر، کار تحلیلگران سیا اصطلاحاً به این می‌ماند که «سوزن را در انبار کاه پیدا کنند» حال آنکه با اتکا به یک ابزار هوش مصنوعی قابل اعتماد، می‌توانند اطلاعات را راحت‌تر جستجو و با طرح پرسش‌های مرتبط، حجم بالای داده‌ها را خلاصه کنند و این به تسریع روند نتیجه‌گیری آن‌ها کمک می‌کند.

این ابزار بخشی از طرح کلی دولت واشینگتن به منظور به خدمت گرفتن هوش مصنوعی در رقابت با چین عنوان می‌شود. چین وعده داده که تا ۲۰۳۰ به رهبر دوفاکتو جهان در عرصه هوش مصنوعی تبدیل شود.

این برنامه داده‌های موجود را آنالیز و علاوه بر پاسخ، منابع را هم در اختیار ماموران اطلاعاتی آمریکا قرار می‌دهد تا آن‌ها ابزاری برای راستی‌آزمایی پاسخ ارائه‌شده داشته باشند.

هدف نهایی این است که جاسوس‌های آمریکایی انبوه اطلاعات را با سهولت غربال‌گری کنند.

البته سیا مشخص نکرده است که از کدام یک از ابزارهای هوش مصنوعی موجود، به عنوان مبنای چت‌بات خود استفاده می‌کند اما هر زمان که محصول آماده شود، همه ۲۸ نهاد اطلاعاتی آمریکا به آن دسترسی خواهند داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر