دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 مهر 1402 - 10:40

توسعه علم و فناوری انتظاری اساسی از دانشگاه‌ها

توسعه علم و فناوری انتظاری اساسی از دانشگاه‌ها
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گیلان گفت: توسعه فضای علم و فناوری و تربیت نیرو‌های هم‌تراز انقلاب، دو انتظار اساسی از فضای علمی و دانشگاهی کشور است.
کد خبر : 870068

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، حسن حبیبی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گیلان در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌المللی انزلی با تأکید بر اینکه امروز اردوگاه دشمن در فضای علم و فناوری بوده و شخصیت‌های برجسته و تأثیرگذار کشورمان هدف دشمنان قرار می‌گیرند، اظهار کرد: توسعه فضای علم و فناوری و تربیت نیرو‌های هم‌تراز انقلاب، دو انتظار اساسی از فضای علمی و دانشگاهی کشور است.

وی عنوان کرد: تجلیل و تکریم حماسه هشت سال دفاع مقدس موجب استمرار و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه می‌شود. بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مسئولان فرهنگی در دوران دفاع مقدس، فرمودند که جنگ یک امر موقت و مقطعی بوده و روزی به پایان می‌رسد، آنچه برای ما اساسی و حیاتی است، فضای دانشگاه‌هاست. باید دانشگاه‌ها را از وابستگی به شرق و غرب نجات داده و به سمت دانشگاه‌های مستقل پیش برویم.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گیلان ادامه داد: طبق فرمایش امام خمینی(ره)، دانشگاه مبدأ همه تحولات بوده و سعادت و شقاوت هر ملتی در گرو دانشگاه‌هاست؛ بنابراین بحث علم و جایگاه علم و فناوری و مراکز علمی، جزء نیاز‌های اساسی هر جامعه بوده و امروز تراز کشور‌ها بر اساس یافته‌های علمی، مقالات، سفر‌ها و بازدید‌های علمی و اختراعات مختلف سنجیده می‌شود.

حبیبی با اشاره به اینکه کشور در سال‌های دفاع مقدس تحریم بود و هیچ کشوری حق فروش تسلیحات به ایران را نداشت، بیان کرد: امروز ایران با وجود همه فشار‌ها و تحریم‌ها جزء ۱۰ کشور قدرتمند موشکی جهان است و به ۵۰ کشور قدرتمند و پیشرفته جهان، تسلیحات نظامی می‌فروشد.

وی با اشاره به برخی توفیقات و دستاورد‌های کشور در حوزه‌های مختلف در سایه خوداتکایی و شعارِ«ما می‌توانیم» تبیین کرد: امروز حائز رتبه نخست منطقه و جزء ۱۰ کشور برتر جهان در حوزه سلول‌های بنیادی هستیم. همچنین کشور جزء ۱۰ کشور برتر تولیدکننده فولاد و جزء پنج قدرت برتر پهپادی جهان است. امروز ایران جزء ۶ کشور نخست تولیدکننده موشک‌های هایپرسونیک بوده و رتبه ۹ تولید انرژی جهان را دارد. همچنین جزء ۱۰ کشور برتر جهان در بحث ناوگان دریایی بوده و رتبه ۱۵ تولید علم را در دنیا داریم.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان افزود: ایران در زمینه ساخت و پرتاب ماهواره، جزء ۱۰ کشور برتر جهان بوده، رتبه چهار در تولید علم نانو و رتبه ۱۰ جهان در زمینه تعداد اختراعات ثبت‌شده را دارد. علاوه بر موارد ذکرشده، کشور رتبه ۲۱ جهان را در زمینه دانش هسته‌ای دارد؛ دانشی که در حوزه‌های مختلف ازجمله پزشکی، کشاورزی، انرژی و... کاربرد‌های فراوان دارد.

حبیبی با اشاره به اینکه ایران با دارا بودن یک درصد جمعیت جهان، هفت درصد منابع جهان را در اختیار دارد. همچنین کشور ازنظر ترانزیت و حمل‌ونقل، دارای ۲۱ جاده بین‌المللی و ۱۱ بندر تجاری کوچک و بزرگ بوده و از طریق پنج خط ریلی با ۱۵ کشور جهان در ارتباط است، مطرح کرد: ایران جزء ۱۰ کشور برتر جهان در زمینه برخورداری از مواد غنی معدنی بوده و ازنظر تنوع آب‌وهوایی، پانزدهمین کشور جهان و ازنظر ثبت جاذبه‌های گردشگری، جزء ۱۰ کشور برتر جهان است.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر بحث علم و فناوری و توجه به جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب، گفت: بحث امیدآفرینی برای جوانان و آیندگان بسیار حائز اهمیت است و باید فضای یاس و ناامیدی را از کشور دور کرد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خطاب به دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌المللی بندر انزلی، بر استفاده از ظرفیت‌های موجود در فضای دانشگاه در عرصه‌های تربیتی و فرهنگی تأکید کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر