دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 مهر 1402 - 09:47
آمریکا مدعی شد:

ایران باید برای ایجاد فضای دیپلماسی گام‌هایی بردارد

ایران باید برای ایجاد فضای دیپلماسی گام‌هایی بردارد
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی است که ایران به عنوان مقدمه‌ای بالقوه برای احیای مذاکره با آمریکا، باید در گام نخست با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.
کد خبر : 870064

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، مدعی شده است چنانچه ایران خواستار ایجاد فضای دیپلماسی با آمریکا است، باید گام‌هایی را در راستای «تنش‌زدایی» از برنامه هسته‌ای خود بردارد.

وی همچنین مدعی شد که گام نخست برای این به اصطلاح فضاسازی، همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

این دومین بار طی روز‌های اخیر است که آمریکا، ایران را بابت لغو مجوز شماری از بازرسان آژانس به عدم همکاری با این نهاد متهم می‌کند.

میلر در ادامه ادعاهایش افزود: همین چند هفته اخیر، شاهد اقدام‌هایی از جانب ایران در راستای تضعیف عملکرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده‌ایم.

به گفته میلر، گام‌هایی که ایران به عنوان مقدمه‌ای بالقوه برای احیای مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم با ایران باید بردارد، به برنامه هسته‌ایش مرتبط است، اما توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه نداد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا می‌گوید ایران باید تمام اقدام‌های مورد نظر آمریکا را قبل از موافقت واشنگتن با مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیم با تهران انجام دهد، افزود: من این را نمی‌گویم.

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اقدام جمهوری اسلامی ایران در لغو انتصاب چند بازرس با تجربه آژانس، گفته بود: اقدام اخیر ایران بر اساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده ۹ موافقتنامه جامع پادمان بین ایران و آژانس صورت گرفته است.

کنعانی گفت: متأسفانه سه کشور اروپایی و آمریکا به‌رغم تعامل مثبت، سازنده و مستمر جمهوری اسلامی با آژانس، با زیاده‌خواهی و با هدف تخریب فضای همکاری ایران و آژانس، از فضای شورای حکام برای مقاصد سیاسی خود سوءاستفاده کردند.

ادعا‌های پادمانی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران ریشه در اسناد جعلی رژیم صهیونیستی دارد که با هدف امنیتی سازی پرونده هسته‌ای ایران، در اختیار رسانه‌ها و مقامات آژانس قرار می‌گیرد. آنچنان که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی چهار سال پیش و در پی خروج آمریکا از برجام ادعای کشف آثار اتمی در مکان‌های اعلام نشده در ایران را مطرح کرد و ماجرا توسط رسانه‌ها دامن زده شد.

جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعا‌های مطرح شده همواره تأکید کرده است که تعهد کشور‌ها در حوزه پادمان نامحدود نیست؛ با این حال اسفند گذشته در جریان سفر دو روزه «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس به تهران، به صورت داوطلبانه با فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت بیشتر بازرسان این سازمان، در چارچوب قانون راهبردی مجلس (قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران) موافقت کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر