دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
04 مهر 1402 - 13:52

کاخ سفید: آمریکا فقط تا چند هفته می‌تواند از اوکراین حمایت کند

کاخ سفید: آمریکا فقط تا چند هفته می‌تواند از اوکراین حمایت کند
سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید هشدار داد که در صورت عدم تصویب لایحه بودجه و تعطیلی دولت فدرال، دولت واشینگتن قادر به ادامه حمایت از اوکراین نخواهد بود.
کد خبر : 869944

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، می‌گوید چنانچه کنگره لایحه جدید بودجه را تصویب نکند، پنتاگون فقط برای چند هفته می‌تواند از اوکراین حمایت کند.

وی این اظهارات را در پاسخ به سوال «سی‌ان‌ان» درباره تبعات تعطیلی دولت فدرال آمریکا بر روند کمک به اوکراین، بیان کرد.

دو شب پیش، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در جریان برگزاری یک میهمانی شام در کنگره، اعلام کرد جمهوری‌خواهان افراطی باید به توافق بودجه برای جلوگیری از تعطیلی دولت پایبند بمانند.

آخرین مورد برای اجرای این توافق، اول اکتبر (۹ مهر) است.

در ماه میلادی می، بایدن با «کوین مک‌کارتی» رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان توافق کرد که به ازای افزایش سقف بدهی، هزینه‌های دولت واشینگتن در یک بازه زمانی ۱۰ ساله حدود ۱.۵ تریلیون دلار کاهش یابد.

اما اکنون بایدن می‌گوید که گروه کوچکی از جمهوری‌خواهان افراطی به این مقدار کاهش راضی نیستند و نمی‌خواهند به توافق پایبند بمانند و ممکن است این پافشاری آن‌ها به امنیت غذایی، تحقیقات پزشکی و برنامه‌های مربوط به کودکان آسیب برساند و باعث تعطیلی دولت شود.

با نزدیک شدن به پایان مهلت زمانی تصویب لایحه بودجه در کنگره آمریکا و خطر تعطیلی دولت، بسیاری از خدمات دولتی در این کشور مختل می‌شود و صد‌ها هزار کارمند فدرال، به مرخصی بدون حقوق فرستاده می‌شوند. 

از سوی دیگر، در حال حاضر دموکرات‌ها به دنبال سرزنش جمهوری‌خواهان در صورت تعطیلی دولت هستند.

علاوه بر این، در حالی که دولتمردان آمریکا در حال چانه‌زنی در مورد لایحه جدید بودجه هستند، برخی جمهوری‌خواهان به دنبال استیضاح بایدن هستند. 

این تحقیقات به منظور کسب سوابق بانکی و دیگر اسناد مرتبط با بایدن و پسرش و فساد‌های مالی خانواده رئیس جمهور آمریکا صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر