دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
03 مهر 1402 - 23:39

اتحادیه اروپا: همچنان به برجام متعهد هستیم

اتحادیه اروپا: همچنان به برجام متعهد هستیم
اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای با تکرار ادعاهای سیاسی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران آمده است که این اتحادیه «به سرمایه‌گذاری سیاسی برای تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه خواهد داد و برای این منظور، همچنان به برجام متعهد است.»
کد خبر : 869806

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین تصریح کرد که این اتحادیه به توافقات سال ۹۴ متعهد است و به تلاش‌های دیپلماتیک برای ازسرگیری اجرای برجام ادامه می‌دهد.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد، با تکرار ادعاهای سیاسی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران آمده است که این اتحادیه «به سرمایه‌گذاری سیاسی برای تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه خواهد داد و برای این منظور، همچنان به برجام متعهد است.»

مذاکرات برای ازسرگیری اجرای برجام طی هشت دور با حضور نمایندگان گروه ۱+۴، اتحادیه اروپا و ایران در وین برگزار شد. هیئت آمریکایی نیز به صورت غیرمستقیم در گفت‌وگوها حاضر بود؛ اما نتیجه مذاکرات به دلیل عواملی همچون تناقض در رفتار، تعلل در تصمیم‌گیری، زیاده‌خواهی و طرح درخواست‌های جدید از سوی آمریکا معطل ماند.

ایران به عنوان کشوری مسئولیت‌پذیر همواره اعلام کرده است که برای عقد توافقی پایدار و قابل اتکا که تحریم‌ها را به نحوی تضمین شده رفع کند و موضوعی به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی نماند، آمادگی دارد.

اتحادیه اروپا در بخش دیگری از این بیانیه، نسبت به تدابیر جبرانی ایران در برجام ابراز تأسف کرد و با چشم‌پوشی از زرادخانه‌های مملو از کلاهک‌ هسته‌ای رژیم صهیونیستی که تهدیدی دائمی علیه صلح و امنیت بین‌المللی محسوب می‌شود مدعی شد: «ما متأسفیم که ایران اقدامات لازم را برای بازگشت به تعهدات مرتبط هسته‌ای خود در چارچوب برجام انجام نداده و در نتیجه خطر اشاعه تسلیحات هسته‌ای در منطقه بیشتر شده است.»

این بیانیه می‌افزاید: «اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد که به‌طورجدی و پایدار با آژانس در راستای اجرای تعهدات مندرج در بیانیه مشترک مارس ۲۰۲۳ همکاری کند. ایران باید به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بدون تأخیر بیشتر، برای حل‌وفصل همه مسائل پادمانی باقی‌مانده، مطابق با تعهدات الزام‌آور قانونی خود تحت توافقنامه پادمان جامع همکاری کند.»

اتحادیه اروپا از واکنش اخیر ایران به بیانیه سیاسی سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان انتقاد و ادعا کرد:‌ «ما اقدام یک‌جانبه و نامتناسب ایران برای لغو انتصاب بازرسان با تجربه آژانس را به شدت محکوم می‌کنیم. این تصمیم عمیقاً تأسف‌آور به‌طور مستقیم بر توانایی آژانس برای انجام مؤثر فعالیت‌های راستی آزمایی خود در ایران تأثیر می‌گذارد. ما همچنین نگران تأثیر این تصمیم بر نظارت آژانس بر برجام هستیم. اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد که مسیر خود را در این باره تغییر دهد.»

این اتحادیه درعین‌حال از همه کشورها خواسته است که از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل حمایت کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر