دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
02 مهر 1402 - 09:20

ارمنستان: اعزام هیئت سازمان ملل به قره‌باغ ضروری است

ارمنستان: اعزام هیئت سازمان ملل به قره‌باغ ضروری است
دولت ایروان بر لزوم فوریت برای اعزام نمایندگان سازمان ملل به قره‌باغ برای نظارت بر روند توزیع کمک‌های بشردوستانه و تضمین امنیت ارامنه تأکید کرد.
کد خبر : 869515

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، ارمنستان اعزام فوری هیئت نمایندگی سازمان ملل برای نظارت بر امنیت و رعایت حقوق انسانی مردم قره‌باغ کوهستانی را خواستار شد حال آنکه نشانه‌ها حاکی از ورود قریب‌الوقوع کمک‌های بشردوستانه به این منطقه در خلال آتش‌بس شکننده‌ای است که بر آن حاکم است.

چهارشنبه گذشته، جمهوری آذربایجان بعد از آنکه طی یک عملیات نظامی ۲۴ ساعته، جدایی‌طلبان ارمنی را به بازگرداندن حاکمیت قره‌باغ به دولت باکو واداشت، آتش‌بس اعلام کرد.

در این میان، ارامنه ساکن قره‌باغ می‌گویند که به وعده‌های باکو اعتمادی ندارند و از اینکه تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند، بیمناک هستند.

ارمنستان هم به دیده تردید به وعده‌های باکو نگاه می‌کند و درباره ‍پاک‌سازی قومی منطقه هشدار داده است.

در این میان، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز پس از دیدار با وزیر خارجه جمهوری آذربایجان نسبت به تشدید تنش نظامی در قره‌باغ ابراز نگرانی کرد و ‍پایبندی باکو به آتش‌بس را خواستار شد.

گوترش در گفتگو با «آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان نیز بر حمایت سازمان ملل از تمامی تلاش‌های میانجی‌گرایانه برای دستیابی به صلح بلندمدت در منطقه تأکید کرد.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر