دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

مقام طالبان: آمریکا در حال نقض حریم هوایی افغانستان است

مقام طالبان: آمریکا در حال نقض حریم هوایی افغانستان است
معاون سیاسی وزارت امور خارجه طالبان از تداوم گشت‌زنی هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده در حریم هوایی افغانستان انتقاد کرد.
کد خبر : 869465

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «شیرعباس استانکزی» معاون سیاسی وزیر خارجه طالبان می‌گوید که ادامه گشت‌زنی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در فضای افغانستان، نقض آشکار حریم هوایی این کشور است.

 استانکزی در یک گفت‌وگوی ویژه با «آریانانیوز» گفت که مقام‌های طالبان در تماس با مقام‌های آمریکایی به این مسئله اعتراض کرده و خواهان پایان نقض حریم هوایی افغانستان شده‌اند.

به گفته استانکزی، بر اساس توافقنامه دوحه، آمریکا متعهد شده بود با خروج نیروهایش از افغانستان به مداخله در مسائل این کشور خاتمه بدهد؛ تعهدی که هیچ‌گاه طرف آمریکایی به آن پایبند نبوده و بارها آن را نقض کرده است.

مدتی قبل «مجیب‌الله انصار» سخنگوی لشگر «۲۰۳ منصوری» در ولایت «پکتیا» گفته بود که نیروهای ارتش به طرف یک هواپیمای بدون سرنشین که بر فراز پایگاه در حال گشت‌زنی بود، شلیک کرده‌اند.

پیش از این هم مقام‌های طالبان از نقض حریم هوایی افغانستان توسط برخی کشورها و پرواز هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا با استفاده از خاک پاکستان به‌شدت انتقاد کرده بودند.

پیشتر پنتاگون در آخرین گزارش خود درباره‌ فعالیت نظارتی این کشور موسوم به «عملیات نگهبان پایدار» گفته بود که «مایکل اریک کوریلا» فرمانده ستاد مرکزی ارتش ایالات متحده (سنتکام) در تلاش برای کاهش شکاف اطلاعاتی خود در افغانستان است.

این دفتر به نقل از فرمانده سنتکام گفت که وزارت دفاع آمریکا در حال حاضر فاقد جزئیات کامل برای مشاهده‌ تصویر کامل از تهدید‌های تروریستی بالقوه در افغانستان است.

به گفته وی، وزارت دفاع آمریکا پلتفرم‌های جاسوسی هوایی را آزمایش می‌کند که می‌توانند برای مدت طولانی در آسمان باقی بمانند. هدف از این کار نظارت بر گروه‌های تروریستی در افغانستان عنوان شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر