دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
01 مهر 1402 - 11:17
در اتهامی جدید؛

بلینکن: ایران رفتار مسئولانه‌‌ای ندارد

بلینکن: ایران رفتار مسئولانه‌‌ای ندارد
وزیر خارجه آمریکا بدون اشاره به عهدشکنی‌های مکرر غرب، ایران را به دلیل لغو مجوز تعدادی از بازرسان آژانس، به بی‌مسئولیتی در قبال برنامه هسته‌ایش متهم کرد.
کد خبر : 869411

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، با توجه به لغو مجوز شماری از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازدید از سایت‌های ایران، به موضع‌گیری علیه تهران پرداخت.

وی مدعی شد که چنین تصمیمی حاکی از عدم تمایل ایران برای ایفای نقش یک بازیگر مسئول در قبال برنامه هسته‌ای خودش است.

بلینکن در ادامه این ادعا افزود: تلاش کردیم که در کنار همکاری با شرکای اروپایی و حتی چین و روسیه، به طور غیرمستقیم با ایران هم کار کنیم تا شاید راهی برای تطابق با توافق هسته‌ای ایران پیدا کنیم، اما متأسفانه ایران نمی‌تواند یا نمی‌خواهد این کار را انجام دهد.

وزیر خارجه آمریکا ادعای خود را اینگونه ادامه داد: همین هفته گذشته، شاهد بودیم که آن‌ها مجوز بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را که برای تضمین سازگاری ایران با تعهداتش ضروری است، لغو کرد.

به نوشته رویترز، اظهارات بلینکن حاکی از آن است که واشینگتن در خصوص تمایل و اشتیاق تهران برای تعامل جدی در زمینه محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش تردید دارد.

این در حالی است که ایران مجوز شماری از بازرسان آژانس را در واکنش به موضع‌گیری ضدایرانی واشینگتن و تروئیکای اروپایی در شورای حکام لغو کرد.

اقدام‌های ایران ذیل بند‌هایی از برجام انجام می‌شود که به تهران حق می‌دهد در صورت عدم پایبندی طرف‌های دیگر به وعده‌هایشان، اجرای تعهد‌های خودش را کاهش دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر