دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تقویت بستر‌های تعاملی برای مشارکت مؤثر خانواده‌ها در تربیت

تقویت بستر‌های تعاملی برای مشارکت مؤثر خانواده‌ها در تربیت
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت آغاز سال جدید تحصیلی در بیانیه‌ای آورده است: امیدواریم در روند نظام تعلیم و تربیت شاهد تقویت روزافزون بسترهای تعاملی برای مشارکت مؤثرتر خانواده‌ها در کنار معلمان در امر تربیت باشیم.
کد خبر : 869367

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه‌ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید ضمن گرامیداشت یاد شهدای تعلیم و تربیت و علم و فناوری و تبریک بهار تعلیم و تربیت به استادان حوزه و دانشگاه و معلمان از تمام ارکان نظام تعلیم و تربیت دعوت کرد تا با توجه اهمیت بالای نقش خانواده در تربیت برای پررنگ‌تر شدن نقش خانواده(والدین) در تعلیم و تربیت کنار مدرسه و دانشگاه برنامه‌ریزی و کوشش داشته باشند.

در بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است: از عوامل توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گسترش همه‌جانبه آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد است، رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از معلمان سراسر کشور در تاریخ ۱۴ اردیبهشت سال ۱۳۹۰ فرمودند که آغاز سال تحصیلی جدید فرصتی است تا به مرور برخی مسائل نظام تعلیم و تربیت در کشور و دستاورد‌های انقلاب در این حوزه و اولویت‌های پیش‌رو بپردازیم.

در این بیانیه عنوان شده است: انقلاب اسلامی با هدف بازسازی بنیاد‌های اساسی جامعه در راستای تربیت انسان الهی با هدایت بزرگ‌مرد الهی امام خمینی(ره) که خود نمونه برجسته انسان تربیت شده در مکتب الهی بود به پیروزی رسید.

در این بیانیه بیان شده است: با وقوع انقلاب اسلامی و متعاقب آن انقلاب فرهنگی جهاد علمی در کشور آغاز شد و کشور ایران که بیش از ۵۰ درصد مردمش در آن زمان سواد خواندن و نوشتن نداشتند، امروز به نرخ باسوادی به بیش از 97 درصد رسیده و دختران ایرانی نیز در این جهاد علمی مشارکت فعال و پویا دارند.

در این بیانیه بیان شده است: در دانشگاه‌های کشور نیز رشد علمی چشمگیر و فراگیری را شاهد بودیم و تعداد جمعیت دانشجو، اعضای هیئت علمی، انتشارات و تولیدات علمی، شاخص‌های فناوری و نوآوری و زیرساخت‌های دانش‌پایه ایران اسلامی به برکت انقلاب و تدابیر راهبردی کشور در جایگاه‌های قابل اعتنا در جهان قرار گرفته است.

در این بیانیه تأکید شده است: حوزه‌های علمیه نیز پس از انقلاب در پاسخگویی به نیازهای فکری، معرفتی و روحی جامعه و نظام اسلامی تحولات گسترده‌ای را داشته‌اند.

در این بیانیه تبیین شده است: موفقیت‌های صورت گرفته در نهاد تعلیم و تربیت کشور با وجود تمامی کاستی‌ها و مشکلات پیش‌ روی کشور بوده و نقش مهم استادان و معلمان در این جنبش بزرگ علم و فناوری در دهه‌های گذشته غیرقابل انکار است و در این فرصت از تلاش این عزیزان تشکر کرده و امیدواریم در روند نظام تعلیم و تربیت کشور شاهد تقویت روزافزون بسترهای تعاملی برای ایفای نقش و مشارکت مؤثرتر خانواده‌ها در کنار معلمان برای امر تربیت باشیم.

در این بیانیه مطرح شده است: تعلیم و تربیت زیربنا و پیش‌ران تمام تحولات در جامعه است و پیشرفت کشور و استمرار تحولات در مسیر تمدن نوین اسلامی در گروی تربیت نیروی انسانی دانا و توانا است که تمام اجزای نهاد تعلیم و تربیت باید تلاش بالایی برای تربیت نیروی انسانی متخصص و در تراز نظام اسلامی داشته باشند و برای رفع کاستی‌های ناشی از مشکلات پیش آمده در امر آموزش در دوران کرونا همچنان نیازمند همت مضاعف هستیم.

در این بیانیه عنوان شده است: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در کنار نهاد تعلیم و تربیت در کشور در سیر تحول خود در دوره جدید با توجه به تدبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی امر تعلیم و تربیت را بیش از پیش مورد توجه قرار داده و هماهنگی کم‌نظیری در بخش‌های مختلف کشور برای رفع مشکلات و دوام توفیقات وجود دارد.

در این بیانیه یادآوری شده است: یکی از اقدامات مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال‌های اخیر برای رفع مشکلات نهاد تعلیم و تربیت در کشور «سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی» بود که براساس آن آموزش و پرورش کشور و سوابق تحصیلی نقش جدی‌تری را در ادامه روند تحصیلی افراد ایفا می‌کند که اجرای این سیاست در سال جاری حرکت در مسیر خلّاقیت‌پروری و عمق‌بخشی به یادگیری و نجات دانش‌آموزان و خانواده آنها از ورطه پر چالش کنکور است که دستگاه‌های مسئول نتایج مثبت اجرای آن را برای مردم اعلام خواهند کرد.

در این بیانیه توضیح داده شده است: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن گرامیداشت یاد شهدای تعلیم و تربیت و علم و فناوری، بهار تعلیم و تربیت را به این خانواده بزرگ تبریک گفته و برای استادان حوزه و دانشگاه، معلمان و همچنین دانشجویان، طلاب حوزه‌های علمیه و دانش‌آموزان آرزوی موفقیت در سال تحصیلی جدید را دارد و از تمام ارکان نظام تعلیم و تربیت دعوت می‌کند تا با توجه اهمیت بالای نقش خانواده در تربیت برای پررنگ‌تر شدن نقش خانواده(والدین) در تعلیم و تربیت در کنار مدرسه و دانشگاه برنامه‌ریزی و کوشش داشته باشند.

انتهای پیام/

ارسال نظر