دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
31 شهريور 1402 - 19:16

بیانیه مشترک چین و سوریه با تأکید بر شراکت راهبردی صادر شد

بیانیه مشترک چین و سوریه با تأکید بر شراکت راهبردی صادر شد
پس از دیدار روسای جمهوری چین و سوریه در شهر «هانگژو»، دو طرف در بیانیه مشترکی بر ضرورت لغو تحریم‌های ظالمانه غرب علیه سوریه و شراکت راهبردی میان دو کشور تأکید کردند.
کد خبر : 869343

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، در بیانیه مشترک چین و سوریه بر برقراری روابط و شراکت راهبردی میان دو کشور تأکید شده است.

در این بیانیه آمده است: دو طرف به تبادل حمایت قاطع در مورد موضوعات مرتبط با منافع اصلی و نگرانی‌های اصلی طرف مقابل ادامه خواهند داد. طرف سوری قاطعانه به اصل چین واحد پایبند است و اذعان دارد که دولت جمهوری خلق چین تنها دولت قانونی است که نماینده کل چین بوده و تایوان بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک آن است و همچنین از تلاش‌های چین برای حفظ حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی خود حمایت می‌کند.

پکن و دمشق تأکید کردند: طرف چینی قاطعانه از تلاش‌های سوریه برای حفظ استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی آن حمایت می‌کند. چین از ملت سوریه برای ادامه مسیر توسعه منطبق با شرایط ملی و همچنین از سیاست‌ها و اقدامات دولت سوریه به منظور حفظ امنیت، ثبات و توسعه این کشور نیز حمایت می‌کند.

در ادامه این بیانیه مشترک تأکید شده است: چین مداخله قدرت‌های خارجی در امور داخلی سوریه، تأثیرگذاری بر امنیت و ثبات آن، حضور نظامی غیرقانونی، انجام عملیات نظامی غیرقانونی در این کشور، غارت منابع طبیعی آن را محکوم و رد می‌کند و از کشورهای مربوطه می‌خواهد که هرچه سریع‌تر همه تحریم‌های یک‌جانبه و غیرقانونی علیه سوریه را لغو کنند.

سوریه و چین همچنین تأکید کردند: دو طرف همکاری‌های دوستانه خود را در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، کشاورزی، فرهنگی، جوانان، رسانه‌ها و غیره افزایش خواهند داد و طرف چینی به ارائه کمک‌های لازم به سوریه ادامه خواهد داد و از تلاش‌های سوریه برای بازسازی مناطق ویران شده در نتیجه جنگ و توسعه آن حمایت خواهد کرد.

بیانیه مشارکت سوریه و چین می‌افزاید: دو طرف قاطعانه با هژمونی و سیاست قدرت در هر شکلی از جمله اعمال تحریم‌های یک‌جانبه و اقدامات محدودکننده غیرقانونی علیه سایر کشورها مخالف هستند، برای برقراری نوع جدیدی از روابط بین‌المللی تلاش می‌کنند و دست‌به‌دست هم می‌دهند تا جامعه‌ای با آینده‌ای مشترک برای بشر بسازید.

انتهای پیام/

ارسال نظر