دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
31 شهريور 1402 - 12:51

حاج علی اکبری: آزادی‌های اجتماعی مشروط به رعایت حقوق دیگران است

حاج علی اکبری: آزادی‌های اجتماعی مشروط به رعایت حقوق دیگران است
خطیب نماز جمعه امروز تهران آزادی های انسانی در روابط اجتماعی را مشروط به رعایت حقوق دیگران دانست.
کد خبر : 869308

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمدجواد حاج علی‌اکبری در سخنرانی خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران درباره مسئولیت اجتماعی؛ مسئولیت ناشی از زندگی در جامعه و ارتباط با سایر انسان‌ها، گفت: این موضوع، مسئله اساسی سلامت در روابط اجتماعی است. همه زیست اجتماعی ما بر اساس این قاعده اجتماعی استوار شده است.

حاج علی‌اکبری افزود: مهم‌ترین دلیل و فلسفه تشکیل حکومت‌ها در تاریخ بشریت تأمین همین حق بوده است. آزادی‌های انسانی در روابط اجتماعی مشروط به این اصل اصیل و مشروط به رعایت حقوق دیگران است. مراقب رابطه خود با دیگران باشید و باید حریم آنها در رابطه با گفتار و رفتار شما صیانت شود.

او ادامه داد:  ۷۰ درصد روابط اجتماعی ما روابط کلامی است.  زبان در روابط اجتماعی تعیین‌کننده است و در حفظ حقوق دیگران و به سلامت برگزار کردن رابطه اجتماعی ما دارای اهمیت ممتاز است.

خطیب نماز جمعه افزود: ماه ربیع‌الاول، ماه تأسیس نماز جمعه به امامت پیامبر اعظم (ص) در روزهای آغازین هجرت است. ان‌شاءالله امت اسلامی در برابر دشمنان سربلند و استوار باشند. خدا را  شاکرم که در اولین هفته ماه ربیع‌الاول توفیق حضور در نماز جمعه را داشتم.

حاجی علی‌اکبری ادامه داد:  همچنان از عظمت اربعین متحیریم. در اقتدا به رهبر عالی‌قدرمان و مسئولین نظام که از ملت شریف عراق تشکر کردند بنده هم به نمایندگی از شما، از مردم و مقامات عراق تشکر می‌کنم. امسال توسعه محبت‌ها و خدمات در اربعین بسیار واضح و روشن بود.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس، گفت: امروز روز حساس و فراموش نشدنی در تاریخ انقلاب اسلامی است. ملت ما توانست با رهبری امام راحل از این جنگ تحمیلی جهانی، دفاع مقدس ۸ ساله‌ای را بسازند که نقطه عطفی برای کشور ما، منطقه و جهان تلقی می‌شود.

او افزود: دفاع مقدس ما مردمی‌ترین دفاع و جنگ تاریخ بود که پشت سر گذاشتیم. وجهه اجتماعی این دفاع خیلی فوق‌العاده است.

خطیب نماز جمعه افزود: دفاع مقدس شناسه هویتی ماست. جنگ ادامه دارد و دشمنان همان دشمنان البته ضعیف‌تر هستند و ملت همان ملت، البته قوی‌تر است و در مسیر پیش رو توفیقمان به استفاده از این گنج عظیم است و نرم‌افزار دستیابی به ایران قوی، فرهنگ دفاع مقدس ماست.

وی با بیان اینکه همه بخش‌های کشور ما باید پیوست دفاع مقدسی داشته باشد، گفت: مقاومت تربیتی در پرتو تربیت مقاومتی امکان‌پذیر است و فرهنگ مقاومتی و اقتصاد مقاومتی می‌خواهیم. یک نمونه آن را همین هفته تجربه کردیم و آن هم  سفر رئیس‌جمهور به نیویورک بود که  نمونه موفق است و همان دیپلماسی مقاومتی است. رئیس‌جمهور ما در قامت نماینده ملت ایران با آن عزت و صلابت در برابر ملت‌های عالم قرار گرفت و صدای رسای ملت ایران و جهان اسلام و مستضعفان بود که در سازمان ملل شنیده شد و مرگ استکبار را در قلب استکبار اعلام کرد.

خطیب نماز جمعه  ادامه داد: رئیس‌جمهوری  به مسئله اساسی (خانواده) که با هویت پوشالی استکبار غربی در حال فروپاشی در جهان بود، تأکید کرد. سخن از قرآن کریم گفت و قرآن را به دست گرفت و  اهانت‌های اخیر به قرآن را بیان کرد و گفت که نسخه نجات بشریت قرآن است.

وی افزود: دیپلماسی مبتنی بر مقاومت و فرهنگ دفاع مقدس و انقلاب ناب اسلامی این چنین چیزی است. همین دیپلماسی است که آزادسازی منابع ملت ایران را داشته، نه دیپلماسی التماسی. همین دیپلماسی مقاومتی است که آزادی زندانیان و  میراث فرهنگی کشور را داشته است.‌ دیدید که چگونه  صهیونیست‌ها عکس آن خانم را در دست گرفت و بعد از اجلاس اخراج شد. بدبخت‌ها در جلوی درب سازمان ملل چه رسوایی کردند. فلک‌زده، بیچاره و آواره وضعیت ضدانقلاب‌هاست. این نسخه جواب می‌دهد.

خطیب نماز جمعه  ادامه داد:  امروز  رژه در حرم امام (ره) را هر چه نگاه می‌کردید، تمام نمی‌شد. همین نسخه دفاع مقدس  باید در علم و دانش پیش رود. فرهنگ عمومی نسبت به نسخه دفاع مقدس فاصله دارد و باید بر روی آن کار کنیم.

او در پایان گفت: فردا اولین روز بازگشایی مدارس ماست و  نسخه تربیت شایسته، نسخه‌ای است که از این دفاع مقدس بر  می‌آید.

انتهای پیام/

ارسال نظر