دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
31 شهريور 1402 - 11:50

دانشگاه‌ها اقتصاد دانش‌بنیان را حمایت کنند

دانشگاه‌ها اقتصاد دانش‌بنیان را حمایت کنند
مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اصفهان گفت: دانشگاه‌ها مهم‌ترین محور علمی و پایگاه رشد علم در کشور‌های در حال‌ توسعه هستند که می‌توانند اقتصاد دانش‌بنیان را حمایت کنند.
کد خبر : 869284

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، اصغر عالمیان مدیرکل روابط عمومی و بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در نشستی با اعضای هیئت‌علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی لنجان با موضوع اهمیت بازاریابی در آموزش عالی در سالن کنفرانس این دانشگاه اظهار کرد: امروزه بخش‌های بازاریابی اطلاع‌رسانی و تبلیغات به یکی از واحد‌های مهم در ساختار دانشگاه‌ها تبدیل‌شده است.

وی افزود: دانشگاه‌ها فقط به فروش محصول و ارائه خدمت محدود نمی‌شوند؛ بلکه شناسایی نیاز‌های مشتریان و اطمینان از اینکه بهترین محصولات و خدمات ارائه شده و کیفیت خود را حفظ می‌کند از اهم کار دانشگاه بوده ازاین‌رو بازاریابی در آموزش عالی شامل رابطه مؤثر بین دانشگاه، جامعه مخاطبان و مشتریان می‌شود که این ارتباط مؤثر از مهم‌ترین رسالت‌های دانشگاه است.

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه امروزه بخش‌های بازاریابی اطلاع‌رسانی و تبلیغات به یکی از واحد‌های مهم در ساختار دانشگاه‌ها تبدیل‌شده، عنوان کرد: دانشگاه‌های موفق به‌دقت رفتار جامعه را رصد ‌می‌کنند؛ زیرا یک دانشگاه هرچه از اعتبار و شهرت بیشتری برخوردار باشد در جذب دانشجو موفق‌تر خواهد بود و درصورتی‌که در این رقابت توفیقی نداشته باشند بدون شک سیستم‌های موازی جای آنها را خواهند گرفت.

عالمیان با بیان اینکه آموزش عالی پایه اصلی اقتصاد است. اضافه کرد: در کشور‌های در حال‌ توسعه دانشگاه‌ها مهم‌ترین محور علمی و پایگاه رشد علم هستند و می‌توانند اقتصاد دانش‌بنیان را حمایت کنند. افزایش دانش‌آموختگان دانشگاهی زمینه اختراع، اکتشاف و نوآوری را افزایش می‌دهد؛ بنابراین گسترش آموزش عالی برای ساختن جامعه‌ای بهتر و انسانی‌تر از ملزومات هر جامعه است.

وی مطرح کرد: دستیابی به مدرک دانشگاهی امکان دسترسی به فرصت‌های بیشتر را فراهم می‌کند. هیچ کشوری بدون داشتن مؤسسات آموزش عالی و تحقیقی مناسب و اعضای هیئت‌علمی مجرب که علت اصلی تربیت نیروی انسانی نقاد، ماهر و تعلیم‌دیده است که به ارزیابی مستمر جامعه می‌پردازند و نسبت به مسائل و مشکلات آن راه‌حل ارائه می‌دهند؛ نمی‌تواند به توسعه درون‌زا و پایدار دست بیابد.

مهم‌ترین هدف دانشگاه‌ آزاد در جذب دانشجو، آموزش مبتنی بر مهارت است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لنجان نیز با اشاره به اهمیت تربیت دانشجویان برجسته و متخصص گفت: با توجه به اهمیت آموزش در توسعه علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور و نقشی که دانشگاه‌ها در این زمینه عهده‌دار هستند، یکی از مهم‌ترین نیاز‌های دانشگاه، جذب دانشجو به‌منظور تربیت نیرو‌های متخصص بوده؛ بنابراین مهم‌ترین هدف دانشگاه‌ آزاد اسلامی در جذب دانشجو، آموزش مبتنی بر مهارت و فراهم‌سازی شرایط بهتر آموزش با مهارت افزایی برای دانشجویان در رشد و توسعه علمی کشور است.

سید مسعود داودی با تأکید بر طرح پویش اشتغال هم‌زمان با تحصیل بیان کرد: یکی از دغدغه‌های دانشگاه‌ آزاد اسلامی ایجاد اشتغال برای دانشجویان بوده که برای رسیدن به این هدف لازم است شرایط اشتغال به‌گونه‌ای باشد که آموزش، پژوهش و فناوری کاربردی باشد. ازاین‌رو این دانشگاه با برگزاری طرح پویش، موجب آشنایی دانشجویان با محیط کار و صنعت می‌شود، به‌طوری‌که دانشجو صرفاً در محیط دانشگاه نباشد و به‌صورت تجربی نیز در محیط کار اداری و صنعتی حضورداشته باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر