دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
29 شهريور 1402 - 16:46
وزیر اطلاعات عنوان کرد:

کتاب «سیطره» در راستای جهاد تبیین است

کتاب «سیطره» در راستای جهاد تبیین است
وزیر اطلاعات در مراسم رونمایی از کتاب«سیطره» از انتشار این کتاب به عنوان نمودی از جهاد تبیین یاد کرد.
کد خبر : 869118

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، مراسم رونمایی از کتاب «سیطره» اثری از خاطرات نادر کیانی به قلم کیانوش گلزار راغب عصر روز چهارشنبه ۲۹ شهریور در تالار مهر حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. این کتاب روایتی از پرونده امنیتی نفوذ به گروهک کومله است.

در ابتدای این مراسم که با تأخیر ۴۵ دقیقه‌ای آغاز شد، علی‌اکبر شیروانی مدیرعامل انتشارات سوره مهر با اشاره به عدم حضور آیت‌الله قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به دلیل بیماری و بستری شدن در بیمارستان، در خصوص اهمیت نوشتن آثار امنیتی و اطلاعاتی گفت: روایت‌هایی تاریخی از این مسائل امنیتی در زمان پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) نیز وجود داشته، اما امروز باید با استفاده از فناوری‌های جدید ضرورت کار امنیتی را به روز کرد.

وی افزود: امروز نمی‌توان از کسی خواست صرفاً با لباس مبدل به جایی برود و اطلاعات به دست بیاورد یا در فضای مجازی جستجو کند. در ضرورت این که کتاب‌هایی شبیه سیطره باید منتشر شود شکی نیست. ضرورت روایت کردن مجموعه زحماتی که در حوزه امنیت می‌کشند ضروری است، ولی نکته‌ای که این کتاب را متمایز می‌کند استفاده از تکنیک‌های جدید است.

شیروانی عنوان کرد: «سیطره» از این جهت کتاب خاصی است که حاصل همکاری دو مرکز تخصصی است. از یک طرف حوزه هنری است که از ابتدای انقلاب در حوزه کتاب و داستان فعالیت می‌کند و از سوی دیگر مجموعه‌ای امنیتی در کنار آن است و نتیجه این همکاری دوطرفه کتابی است که قطعا توانایی جذب مخاطبش را دارد و خواننده را با خود همراه می‌کند. کتاب‌هایی که نوشتن و تحقیق و پژوهش آن چند سال زمان می‌برد بسیار سخت است و باید از مجموعه‌هایی که برا چاپ این کتاب زحمت کشیدند تشکر ویژه‌ای کرد.

انتشار «سیطره» در راستای جهاد تبیین است

تبیین امنیت از مسیر هنر و ادبیات

کیانوش گلزار راغب نویسنده کتاب «سیطره» دومین سخنران این مراسم بود و در رابطه با نوشتن این اثر گفت: اعتمادی که به من شد تا خاطره‌نگار سرباز گمنام امام زمان آقای نادر کیانی باشم لطف بزرگی در حق من بود. من ۱۴ ماه در دستان کومله اسیر بودم و برادر من هم به دست همین گروهک‌ها به شهادت رسیده است. تعداد زیادی از دوستانم در دوران اسارت شهید شدند و جنازه‌شان برنگشت.

وی اظهار کرد: من نوجوان ۱۶ ساله‌ای بودم که پیر شدم و هنوز نتوانستم آن روزهای تلخ را فراموش کنم. خوشحالم که از زاویه هنر و ادبیات قدم کوچکی برای امنیت کشور برداریم و فضا را تا حدودی باز کنیم تا این گروهک‌ها را از داخل و ان چیزی که واقعیت آنهاست به مخاطب نشان دهیم. چون این گروهک‌ها تلاش می‌کنند با دروغ و فریب جوان‌ها را به سمت خود جذب کنند.

سپس مرتضی سرهنگی پژوهشگر و نویسنده دفاع مقدس پشت تریبون رفت و ضمن اشاره به خاطره‌ای از اولین دیدارش با کیانوش گلزار راغب گفت: انتشار کتاب سیطره را تبریک می‌گویم. ما باید دنیای جنگ و اسارت را بشناسیم تا بدانیم چراغی که بالای سر ما روشن است چقدر هزینه برداشته. ما باید بدانیم دشمنان ما چه کسانی هستند. در این مدت همکاری خوبی با هم داشتیم و آثار قابل دفاعی منتشر شد اما این همکاری زمانی شیرین تر می‌شود که مجموعه های امنیتی هم برای بهتر شدن این اثار کمک کنند.

وی افزود: انرژی که ادبیات دفاع مقدس می‌دهد و فداکاری‌های نظامی که در آن‌ها روایت می‌شود، می تواند به فداکاری‌های اجتماعی نیز منجر شود. امیدوارم با همکاری بیشتر و در دسترس قرار گرفتن پرونده‌های امنیتی بیشتر برای به تصویر کشیدن چهره واقعی این گروهک‌ها آثار بهتری تولید کنیم.

انتشار «سیطره» در راستای جهاد تبیین است

 کتابی که سردار جهاد تبیین شد

حجت‌الاسلام والمسلمین سید اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات که از اوایل مراسم در این نشست حضور داشت در خصوص این کتاب عنوان کرد: همزمانی این رونمایی با زمانی که دشمن با تمام زور و توانش سعی در به هم ریختن امنیت مردم کرد و شکست خورد را تبریک می‌گویم. همچنین همزمانی با ۲۸ شهریور که تاریخ توافق ایران و عراق درخصوص گروه‌های تروریستی است را نیز به فال نیک می‌گیریم. با تشکر از نادر کیانی و کیانوش گلزار راغب و مرتضی سرهنگی که حقیقتا مرشد و راهبر این راه هستند.

وی افزود: جهاد تبیین که رهبر عزیزمان بر آن تکیه می‌کند سرداران و سربازانی دارد. انتشار این کتاب یکی از سرداران این راه و در راستای جهاد تبیین  برای خنثی‌سازی تلاش‌های دشمن، امریکا رژیم صهیونسیتی و انگلیس است. همه کسانی که برای براندازی این نظام همت گذاشتند و هرروز به لطف حضور مردم در محوریت رهبر عزیز و امام انقلاب مان، شاهد شکست‌های بیشتری شده و خواهند شد. جهاد تبیین می تواند در این جنگ ترکیبی و این جنگ نرم و ادراکی پیروزی های انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی و مردم ایران را بیشتر و پررنگ تر و موثرتر نماید.

انتشار «سیطره» در راستای جهاد تبیین است

آمادگی وزارت اطلاعات برای همراهی با مولفان و نویسندگان

خطیب ادامه داد: همینجا اعلام آمادگی می کنم که پرونده ها، گزارشات و اقداماتی که تاریخ نگار انقلاب اسلامی و بیانگر پیروز های مردم است را در اختیار نویسندگان و هنرمندان قرار دهیم تا آنها سرداران راه جهاد تبیین باشند. آنچه را که امروز از انتشار سخنان یکی از سران کومله در فضای مجازی و رسانه شنیده اید نشان دهنده تداوم باقوت نفوذ دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی همچون سیطره است و به همه انهایی که امروز با حالی زبون خود را در اختیار ان گروهک ها قرار دادند می گویم این سرداران و شهدای بزرگی که مردم تقدیم کردند بر خواری و ذلت شما می افزایند. از این افراد می خواهم به آغوش ملت و سرزمین ایران قوی خود برگردند و با ارامش و امنیت و اطمینان زندگی کنند.

در پایان مراسم با حضور وزیر اطلاعات، دادمان رئیس حوزه هنری،  مرتضی سرهنگی و کیانوش گلزار راغب و... از خانواده معظم شهدا تقدیر شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر