دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
28 شهريور 1402 - 21:43

اردوغان: تروریسم با بهره‌گیری از فناوری به یک پاندمی بدل شده است

اردوغان: تروریسم با بهره‌گیری از فناوری به یک پاندمی بدل شده است
رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به رشد حوزه‌های فعالیت سازمان‌های تروریستی به علت جاه‌طلبی‌های قدرت‌های جهانی گفت: امروز تروریسم با بهره‌گیری از شرایط اجتماعی، اقتصادی و توسعه فناوری مانند یک بیماری همه‌گیر در مناطق جغرافیایی متعدد گسترش یافته است.
کد خبر : 868946

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، رجب طیب اردوغان طی سخنرانی در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، وضعیت کنونی جهان در بسیاری از عرصه‌ها در مقایسه با ارزیابی سال گذشته بد توصیف کرد و افزود: امروز نمی‌توان تصویری خوش‌بینانه‌تر از آینده جهان ترسیم کرد.

وی با اشاره به بروز فاجعه انسانی در پی جنگ در مرزهای شرقی اروپا و ایجاد مشکلات جدی در هر زمینه اقتصادی، امنیتی، انرژی و امنیت غذایی بیان کرد: کنار آمدن با چالش‌های فزاینده همراه با مشکلات اقتصادی جهانی روزبه‌روز دشوارتر می‌شود

رئیس‌جمهور ترکیه اظهار کرد: امروز تروریسم به ابزار جنگ‌های نیابتی در سوریه و منطقه شمال آفریقا تبدیل شده و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به فضای امنیت بین‌المللی وارد می‌کند.

وی با اشاره به رشد حوزه‌های فعالیت سازمان‌های تروریستی به علت جاه‌طلبی‌های قدرت‌های جهانی گفت: امروز تروریسم با بهره‌گیری از شرایط اجتماعی، اقتصادی و توسعه فناوری مانند یک بیماری همه‌گیر در مناطق جغرافیایی متعدد گسترش یافته است.

اردوغان بیگانه‌ستیزی، نژادپرستی و اسلام هراسی را یک بحران جدید جهانی خواند و اضافه کرد: این امر امروزه به سطح هشدار رسیده است.

وی در ادامه با اشاره به تعیین شعار و هدف «اعتماد و همبستگی» برای اجلاس امسال مجمع عمومی سازمان ملل گفت: این شعار با اهداف صدسالگی تأسیس جمهوری ترکیه مطابقت دارد و ما نیز مانند سازمان ملل خواهان استقرار یک نظام بین‌المللی عاری از بی‌عدالتی و نابرابری اقتصادی توأم با صلح، امنیت، ثبات و رفاه است.

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان این‌که نهادهای بین‌المللی تأسیس شده پس از جنگ جهانی دوم، منعکس‌کننده نیاز و ضرورت‌های دنیای امروز نیستند، افزود: جهان بزرگ‌تر از پنج قدرت دارای حق وتو در سازمان ملل است.

وی در ادامه تنش اخیر در قبرس را مظهر شکست ساختار نهادهای بین‌المللی و نشانه قربانی شدن عدالت و اعتماد دانست و گفت: ترکیه به عنوان کشور پیشگام از ابتکارات برای تقویت صلح و ثبات و درخواست گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد به‌منظور ایجاد یک دستور کار جدید برای صلح حمایت می‌کند.

اردوغان با اشاره به تلاش‌های کشورش برای ایجاد صلح بین روسیه و اوکراین از ابتدای جنگ بین دو کشور گفت: ترکیه تلاش کرده تا دوستان روسی و اوکراینی خود را پای میز مذاکره نگه دارد و به طور فزاینده به تلاش خود برای پایان دادن به جنگ از طریق دیپلماسی و گفتگو بر اساس استقلال و تمامیت ارضی اوکراین ادامه خواهد داد.

وی فعال کردن کریدور غلات دریای سیاه با همراهی سازمان ملل متحد را اقدامی ارزشمند در این زمینه عنوان کرد و ادامه داد: با تلاش همه‌جانبه ۳۳ میلیون تن محصولات غلات به بازارهای جهانی صادر شده و از بروز بحران جهانی گرسنگی جلوگیری شد.

وی همچنین با اشاره به فاجعه انسانی در سوریه در پی ۱۳ سال جنگ داخلی و بروز شرایط سخت زندگی برای همه ساکنان منطقه مدعی شد: ترکیه تنها کشوری است که نگرش اصولی، سازنده و منصفانه نسبت به تحولات داخلی سوریه که وحدت سیاسی، یکپارچگی اجتماعی و سرزمینی و ساختار اقتصادی این کشور را تهدید می‌کند، نشان می‌دهد.

رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به تأثیر مخرب زلزله جنوب ترکیه در مناطق شمالی سوریه تأکید کرد: پایان دادن به بحران در سوریه با یک راه‌حل جامع، دائمی و پایدار که انتظارات مشروع مردم را برآورده کند، روزبه‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند چرا که وضعیت انسانی در شمال و غرب سوریه، هر روز بدتر می‌شود.

وی متوقف شدن کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در سوریه را اقدامی نادرست خواند و ادامه داد: ترکیه بیش از چهار میلیون آواره جنگ داخلی سوریه را پناه داده و اخیراً با ساخت خانه در صدد بازگرداندن آنها به مون خود است.

اردوغان حمایت آشکار برخی کشورهای غربی از نیروهای نیابتی و تروریستی در سوریه را بزرگترین تهدید تمامیت ارضی و وحدت سیاسی این کشور عنوان کرد و افزود: مردم سوریه از یک سو تحت تأثیر اقدامات گروه‌های تروریستی مانند پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) هستند و از سوی دیگر از طرف تحت‌فشار گروه‌های افراطی سازمان‌دهی شده فرقه‌ای قرار دارند.

وی اضافه کرد: ما از ریاکاری کسانی که از داعش و سازمان‌های مشابه به عنوان جبهه‌ای برای منافع سیاسی و اقتصادی خود در خاورمیانه، شمال آفریقا و سایر مناطق به ویژه در سوریه و عراق استفاده می‌کنند، خسته شده‌ایم و معتقدم که تهدید در این مناطق فقط داعش نیست.

وی بدون نام بردن از کشور خاص تأکید کرد: کشورهایی که صرفاً برای منافع سیاسی و اقتصادی خود به همکاری با سازمان‌های تروریستی ادامه می‌دهند، حق ندارند از تروریسم و مشکلات مربوط به آن شکایت کنند.

رئیس‌جمهور ترکیه اضافه کرد: در چنین دنیایی، هیچ‌کس ایمن نیست، خواه درست در کنار یک منطقه درگیری زندگی کند یا دور از آن در سرزمینی که توسط اقیانوس‌ها احاطه شده است. به همین دلیل است که می‌گوییم باید به‌سرعت نهادهای مسئول تضمین امنیت، صلح و رفاه جهان را تحت رهبری سازمان ملل بازسازی کنیم.

اردوغان تأکید کرد: تبدیل مدیترانه شرقی به جغرافیایی که در آن صلح، رفاه و ثبات حاکم باشد، تنها با رعایت حقوق و قوانین همه طرف‌ها امکان‌پذیر است و ترکیه به خاک و حقوق کسی چشم ندارد ولی نخواهیم گذاشت که کسی حقوقش را نادیده بگیرد.

وی همچنین گفت: در شصتمین سالگرد مسئله قبرس قرار داریم و طرف ترک قبرس همیشه تلاش صادقانه‌ای برای یافتن راه‌حلی عادلانه، دائمی و پایدار برای مسئله قبرس انجام داده است و همگان پذیرفته‌اند که این راه‌حل دیگر بر اساس مدل فدراسیون قابل تحقق نیست.

رئیس‌جمهور ترکیه افزود: «ترکیه از جامعه جهانی دعوت می‌کند که این امر را بپذیرند و استقلال جمهوری ترک قبرس شمالی را به رسمیت بشناسند و با این کشور روابط دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی برقرار کنند و از نیروهای حفظ صلح سازمان ملل متحد در جزیره نیز انتظار دارد که با دقت، بی‌طرفی خود را حفظ کند.

وی ادامه داد: صلح پایدار تنها با یک راه‌حل نهایی برای مشکل فلسطین می‌تواند به خاورمیانه برسد و بر همین اساس، ترکیه به حمایت از مردم و دولت فلسطین در مبارزه آنها برای دستیابی به حقوق مشروع خود بر اساس قوانین بین‌المللی ادامه خواهد داد.

وی بیان کرد: ما یک فرصت تاریخی برای برقراری صلح، آرامش و همکاری در قفقاز جنوبی پیش رو داریم و برای استفاده از این فرصت، روندی را با هدف روابط حسن همجواری و عادی سازی کامل مناسبات با ارمنستان آغاز کرده و از ابتدا از روند مذاکرات صلح بین آذربایجان و ارمنستان حمایت کرده‌ایم.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین قره‌باغ را قلمرو آذربایجان خواند و گفت: «ارمنستان نتوانسته است به‌اندازه کافی از این فرصت تاریخی استفاده کند و انتظار داریم که به وعده‌های خود به ویژه افتتاح کریدور زنگه زور عمل کند.»

انتهای پیام/

ارسال نظر