دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
28 شهريور 1402 - 17:15

دبیرکل سازمان ملل: معماری مالی بین‌المللی باید از نو طراحی شود

دبیرکل سازمان ملل: معماری مالی بین‌المللی باید از نو طراحی شود
آنتونیو گوترش در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: شورای امنیت سازمان ملل باید مطابق با دنیای امروز اصلاح شود و معماری مالی بین‌المللی باید از نو طراحی شود.
کد خبر : 868905

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد امروز و در حدود ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه به وقت ایران با حضور سران کشور‌های جهان آغاز شد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در ابتدای این مراسم ضمن خوش‌آمدگویی به سران کشور‌ها و هیئت‌های همراه اظهار کرد: جهان ما پر از چالش شده است و به نظر می‌رسد که ما قادر به مقابله با آن‌ها نیستیم. جهان چندقطبی به نهاد‌های چندجانبه جهانی نیاز دارد.

وی با بیان اینکه ما با انبوهی از تهدیدات وجودی مانند بحران آب‌وهوایی و فناوری‌هایی مواجه هستیم که هنوز در یک انتقال آشفته به سر می‌برند، ادامه داد: شورای امنیت سازمان ملل باید مطابق با دنیای امروز اصلاح شود و معماری مالی بین‌المللی باید از نو طراحی شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد بیان کرد: اگر نهاد‌های سازمان ملل، جهان را آن‌طور که هست منعکس نکنند، نمی‌توانیم به طور موثر به مشکلات رسیدگی کنیم. اگر هر کشوری به تعهدات خود براساس منشور سازمان ملل عمل کند، حق صلح تضمین خواهد شد.

گوترش با تأکید بر اینکه جنگ در اوکراین، نقض منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی است و باعث تخریب و نقض حقوق بشر شده است، اظهار داشت: ما نباید در تلاش برای صلح عادلانه مطابق با منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی تردید کنیم. ما باید از همه ابزار‌ها برای کاهش رنج غیرنظامیان در اوکراین و خارج از آن استفاده کنیم و طرح دریای سیاه یکی از این راه‌ها است.

وی همچنین ضمن تأکید بر این مطلب که تنش‌های قدیمی در سراسر جهان تشدید می‌شود درحالی‌که خطرات جدیدی در حال ظهور هستند، اظهار کرد: شورای امنیت باید یک شبکه امن برای کشور در حال توسعه باشد. دموکراسی در بسیاری از کشور‌های جهان در معرض تهدید است و باید به قوانین بین‌المللی احترام بگذاریم.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: باید از طرق مختلف برای پایان دادن به جنگ در اوکراین و هر جنگ دیگری در سراسر جهان تلاش کنیم.

وی افزود: کودتا در آفریقا امنیت این قاره و منطقه را تهدید می‌کند.

گوترش با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین نیز بیان کرد: در خاورمیانه تشدید خشونت به ویژه در فلسطین وجود دارد و ابتکارات یک‌جانبه ابتکارات راه‌حل ۲ دولتی را تهدید می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر