دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
28 شهريور 1402 - 09:49

توصیه مقام معظم رهبری برای ۴۰ سال آینده کشور چیست؟

توصیه مقام معظم رهبری برای ۴۰ سال آینده کشور چیست؟
رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه آزاد فارس تأکید کرد که توصیه‌های مقام معظم رهبری برای ۴۰ سال آینده کشور با پیش‌زمینه‌ای آغاز می‌شود که همان امید و انگیزه است.
کد خبر : 868765

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری علم و فناوری آنا، دوره ضیافت اندیشه ویژه استادان دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس به مدت چهار روز به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز در حال برگزاری است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس در این مراسم با اشاره به انگیزه و امید به‌عنوان کلیدواژه‌های مهم حرکت جوامع و پیشرفت انسان‌ها اظهار کرد: اینکه هر فرد در زندگی اجتماعی یا فردی با امید پیش می‌رود و حرکت می‌کند در تعبیرات دینی و روایاتی از پیامبر مکرم اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم تأکید و تکرار شده، آنجا که ایشان در روایتی به این مضمون می‌فرمایند که مادر با امید به فرزندش شیر می‌دهد و این بیان گهربار مؤید آن است که امید و انگیزه برای آغاز و تداوم کار‌ها تا چه حد و چه میزان حائز اهمیت است.

حجت‌الاسلام مهدی یعقوبی افزود: چند سال اخیر یکی از کلیدواژه‌هایی که مقام معظم رهبری به‌عنوان پیشبرنده ملت بر آن تأکید می‌کنند، موضوع امید و انگیزه است، به گونه‌ای که در بحث بیانیه گام دوم توصیه‌های ایشان برای ۴۰ سال آینده کشور با پیش زمینه‌ای آغاز می‌شود که همان امید و انگیزه است، چراکه اگر امید نباشد پیشرفتی برای کشور متصور نمی‌شود.

وی، جایگاه دانشگاهیان به‌خصوص استادان را در نقش تربیت‌‌کننده و پرورش‌دهنده نسل جوان در جامعه نخبگانی بسیار ویژه دانست و مطرح کرد: با وجود مشکلات باید به دانشجویان امید و انگیزه بدهیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس توضیح داد: این امید قطعاً کاذب نیست؛ بلکه براساس داشته‌های کشور و پیشرفت‌های حاصل شده در عرصه‌های مختلف علمی و فنی و آمار‌های مجامع بین‌المللی است؛ چراکه مجموعه آمار‌های بین‌المللی به‌خصوص در مباحث علمی، کشور را در حال پیشرفت به سوی قله‌های موفقیت نشان می‌دهد.

نقش گروه‌های مرجع و نخبگان در جوامع چگونه است؟

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس هم در این نشست به نقش گروه‌های مرجع و نخبگان در جوامع اشاره و عنوان کرد: گروه‌های مرجع در بسیاری از کشور‌ها جابه‌جا شده‌اند؛ چراکه تا دهه ۶۰ در سراسر جهان نخبگان علمی، استادان و دانشگاهیان به‌عنوان گروه مرجع محسوب می‌شدند؛ اما در بسیاری از کشور‌ها این گروه مرجع جابه‌جا شده و گروه‌های دیگری جای استادان  دانشگاه را گرفته‌اند که از آنها به شرکا یا نزدیکان نظام سیاسی نام می‌برند.

محمدرضا قائدی افزود: در برخی کشور‌ها مراکز تحقیقاتی و پژوهشی یا رسانه‌ها جایگزین گروه‌های مرجع شده‌اند و امروزه هم با شکل گرفتن فضای مجازی این تغییر گروه مرجع منجر به التهابات و تغییر ارزش‌هایی در بسیاری از جوامع شده است.

توصیه مقام معظم رهبری برای ۴۰ سال آینده کشور چیست؟

وی تشریح کرد: براساس پیش‌بینی‌ها سال ۲۰۲۵ در بسیاری از کشور‌ها این تغییرات ارزشی منجر به بروز خشونت‌هایی در جوامع خواهد شد و این جابه‌جایی ارزش و گروه‌های مرجع هزینه‌های بسیاری را بر این جوامع تحمیل می‌‌کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس با تأکید بر اینکه استادان دانشگاه‌های ایران گروه‌های وفادار به انقلاب اسلامی و دوستدار نظام جمهوری اسلامی هستند، ادامه داد: برای باقی ماندن استادان دانشگاه به‌عنوان گروه مرجع، دانشگاه با همت دفتر نهاد رهبری و دبیرخانه هم‌اندیشی استادان و نخبگان واحد شیراز دوره‌هایی در قالب ضیافت اندیشه به‌عنوان مقدمه‌ای برای بازآموزی ایشان در حفظ جایگاه مرجعیت‌شان برگزار می‌کند.

قائدی یادآور شد: همه باید کمک کنند تا استادان به‌عنوان الگو همچنان در جامعه باقی بمانند، چراکه جامعه بدون الگو و خارج شدن از روال الگو بودن نخبگان جامعه روال خطرناکی است، امیدواریم برگزاری این دوره‌های ضیافت اندیشه به اثرگذاری و حفظ الگو بودن استادان در جامعه کمک کند.

یک استاد حوزه و دانشگاه هم در این نشست به هندسه کمال از منظر قرآن کریم پرداخت و اظهار کرد: قرائت ما از آفرینش می‌تواند زندگی ما را دستخوش تغییر قرار دهد و نگاه ما به خداوند به‌عنوان مرکز و منبع آفرینش کمک می‌کند که ما جهان را چطور ببینیم و با اجزای آن یعنی ارکان عالم وجود چگونه رفتار کنیم.

توصیه مقام معظم رهبری برای ۴۰ سال آینده کشور چیست؟

حجت‌الاسلام جواد نیری تشریح کرد: نگاه به عبودیت و بندگی در رابطه بین ما و خداوند دومین عامل مهم در دستیابی به کمال انسان است.

وی مطرح کرد: اگر بخواهیم در جامعه فعلی جوان را دیندار کنیم یا دیندار نگه داریم باید از سه سؤال ریشه‌ای شروع کنیم؛ بدانیم از کجا آمده‌ایم، در کجا قرار داریم و قرار است به کجا برسیم.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: این سه سؤال در خارج از حوزه دین قرار دارد، چراکه انسان‌ها براساس نگاهشان (دینی، اسلامی و ماتریالیستی) خود را مواجه با این سؤالات می‌بینند؛ بنابراین اگر جوانان را با این سه سؤال درگیر و به تفکر در آغاز و انجام خودش وادار کنیم کمک زیادی به دینداری یا حفظ دین او کرده‌ایم.

نیری، پاسخ قرآن کریم به این سؤالات را با آیه کریمه «ما انسان و جنیان را به جز برای عبادت خداوند خلق نکردیم» بیان کرد و افزود: سند عبودیت خداوند آن است که او ما را خلق کرده است؛ بنابراین باید تابع، مطیع و عبد او باشیم و نتیجه این عبادت یافتن تقوا و باتقواترشدن خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر