دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
28 مرداد 1402 - 16:38

رونمایی از پوستر جشنواره «مشق انتظار» در دانشگاه آزاد همدان

رونمایی از پوستر جشنواره «مشق انتظار» در دانشگاه آزاد همدان
پوستر جشنواره ملی مشق انتظار از سری برنامه‌های سومین جشنواره علمی، فرهنگی و هنری امامت و مهدویت در دانشگاه آزاد اسلامی همدان رونمایی شد.
کد خبر : 863951

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، پوستر جشنواره ملی مشق انتظار از سری برنامه‌های سومین جشنواره علمی، فرهنگی و هنری امامت و مهدویت در استان همدان در حاشیه بیستمین جلسه هیئت امنای این استان رونمایی شد.

مهدی مجلسی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار آنا اظهار کرد: پس از برگزاری موفق سوگواره شعر نجوا از سری برنامه‌های علمی، فرهنگی مؤسسه امامت و مهدویت امسال در استان همدان میزبان جشنواره مشق انتظار هستیم. همه ارکان فرهنگی دانشگاه به‌منظور برگزاری هرچه باشکوه‌تر این جشنواره بسیج شده‌اند.

وی افزود: جشنواره مشق انتظار در راستای نشر و ترویج فرهنگ مهدوی و خلق آثار فاخر هنری در دو بخش خوشنویسی (خط نستعلیق) و پوستر در سه سطح دانشگاهیان (استادان، کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی)، آزاد (اقشار مختلف جامعه) و دانش‌آموزی برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان بیان کرد: مهدویت و آمادگی برای ظهور، تمدن نوین اسلامی، عهد و همدلی منتظران. آیات و احادیث انتظار از محور‌های جشنواره مشق انتظار در این دانشگاه است.

مجلسی مطرح کرد: بخش اعظمی از هویت اصلی جشنواره در پوستر فراخوان آن نهفته است، به‌ویژه زمانی که رویداد هنری باشد این موضوع اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند؛ چراکه جذب مخاطبان به جشنواره در اولین گام از طریق جلوه بصری و هنری پوستر اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه در طراحی پوستر جشنواره ملی مشق انتظار تلاش شده از هنرنمایی دو هنرمند عرصه گرافیک در شهر همدان بهره گرفته شود، گفت: طرح اولیه این پوستر توسط هنرمند نامی همدان حسن عباسی پرزاد طراحی و در مرحله بعد از هنرنمایی مرتضی محمودزاده در این اثر بهره گرفته شده است.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان توضیح داد: بهره‌گیری از رنگ آبی و سبز در این پوستر به دلیل خاصیت انبساط آوری و ایجاد آرامش این رنگ‌هاست. همه می‌دانیم که این دو رنگ نمادی از آثار فرهنگی، هنری ایران اسلامی است و به‌منظور بیان نماد اصلی سومین جشنواره امامت و مهدویت، تلاش شد تا از طرح هندسی نرده‌های بهشت بقیع به‌عنوان نماد مظلومیت اهل‌بیت(ع) استفاده شود تا بیانگر این مفهوم باشد و فرهنگ انتظار و مهدویت بدون شناخت ولایت امکان‌پذیر نیست.

مجلسی ادامه داد: با عنایت به شرکت افراد متنوع و مختلف هنری در جشنواره ملی مشق انتظار و جهانی بودن مبحث انتظار و اعتقاد به موعود در نزد جهانیان سعی شد از اثر تاش‌های قلم‌مو با رنگ‌های متنوع برای بیان این مفهوم بهره‌گیری شود و در پس زمینه این طرح از گره‌های ایرانی-اسلامی استفاده شده است.

وی تبیین کرد: با توجه به ضرورت استفاده حداکثری از فضای مجازی و تولید محتوا در بستر آن در عرصه امامت و مهدویت در این پوستر تصویر QR code جانمایی شده تا شرکت‌کنندگان به سهولت بتوانند به سایت جشنواره دسترسی پیدا کنند.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان بیان کرد: دبیرخانه جشنواره در اردیبهشت‌ماه کار خود را در این دانشگاه آغاز کرده و در این مدت با برگزاری چند جلسه توانسته به اهداف و برنامه‌های مطلوبی دست یابد. رایزنی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، صداوسیمای مرکز همدان، روزنامه همدان پیام به‌منظور معرفی محور‌های جشنواره، طراحی پوستر و راه‌اندازی سایت جشنواره مشق انظار ازجمله اقدامات انجام‌شده در این راستاست.

انتهای پیام/

ارسال نظر