دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

گزارش آنا از نهمین همایش ملی «قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت»

گزارش آنا از نهمین همایش ملی «قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت»
نهمین همایش ملی قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت در دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان با قرائت پیام‌های رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس جمهور برگزار شد.
کد خبر : 863748

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، همایش ملی قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت در  دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان در نهمین ایستگاه خود به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراوان با حضور میهمانان، مسئولان و قرائت پیام دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس  دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

مسعود اکبری‌زاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان در این همایش پس از خیر مقدم به میهمانان و مدعوین شرکت‌کننده در نهمین همایش ملی قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت از آیت الله مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان، مردم شهر علم و فرهنگ سراوان و میهمانان پایتخت و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، نیرو‌های امنیتی و کسانی که در ۹ سال اخیر در شکل‌گیری این همایش همکاری داشتند تشکر کرد.

 فرهنگ عاشورا آیینه‌ تمام نما و اسوه‌ جاودان روایت زندگی متعالی برای هر زبان، نژاد، مذهب و قومیت محسوب می‌شود

دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان در ادامه پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به همایش را قرائت کرد.

در پیام طهرانچی به نهمین همایش ملی قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت آمده است: حادثه کربلا از وقایع مهم و به یاد ماندنی تاریخ اسلام است که مقاصد، مفاهیم والا و پرارزشی را برای جامعه‌ای که بخواهد در مسیر درستی قرار گیرد، دارد. این قیام، یادآور دفاع از کرامت انسانی، مقابله با فساد و استبداد بود. قیام امام حسین (ع) و یاران باوفایش براساس حفظ اسلام، آزادی و عدالت شکل گرفت و هدف این نهضت الهی، آگاهی بخشی به اقشار مختلف جامعه برای رهایی از ظلم وجور حاکمان زمان بود و برای تحقق این آرمان والا و الهی، با عشق، ایمان، فداکاری، شجاعت و شهامت در این مسیر قدم برداشتند و به شهادت رسیدند تا به همگان درس آزادگی و عزت بیاموزند.

گزارش آنا از نهمین همایش ملی «قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت»

در ادامه پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آمده است: یکی از زیبایی‌های واقعه کربلا، جلوه عقلانیت در روز واقعه است که جامعه بشری را مخاطب خود قرارداده است. امام حسین (ع) فلسفه قیام عاشورا را نرفتن زیر بار ذلت معنا کرد و از این رو می‌توان گفت مهمترین علت قیام عاشورا عزت خواهی و دوری از ذلت است.

وی در این پیام آورده است: بی شک، خلق و پاسداشت الگو‌های اخلاقی در تاریخ اسلام از محوز‌های عظیم معنوی و ارزشی در یک جامعه و فرهنک است، آفرینش صحنه‌های بی تکرار فداکاری، ظلم ستیزی شهادت و ایثار، رستاخیزی برای حیات و استمرار روح مبارزه و تلاش برای احقاق حق و معنویت گرایی به شمار می‌آید؛ عاشورا معنی واقعی تمامی این رادمردی‌ها و صلابت‌ها در بیکران ذهن، زبان و اندیشه‌های متعارض بشری در کشاکش قرون و اعصار بوده است وسنگ بنایی دوباره به ماهیت وجودی انسان در مناسبات پرپیچ و خم عاطفی، اخلاقی، معنوی و مادی بشر گرفتار آمده در مادی گرایی و دنیاپرستی است.

در پیام طهرانچی آمده است: فرهنگ عاشورا آیینه‌ تمام نما و اسوه‌ جاودان روایت زندگی متعالی برای هر زبان، نژاد، مذهب و قومیت محسوب می‌شود که به ندای وحدت و همدلی در بین فرق اسلامی در مبارزه با طاغوت و شیادان در لحظات حساس تاریخی پرداخت. نهمین همایش بین‌المللی «قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت» که به کوشش و همت دانشگاه آزاداسلامی استان سیستان وبلوچسنتان و به میزبانی واحد سراوان برگزار می‌شود، گامی مؤثر به جهت گرامیداشت این حماسه‌ جاودان به نوای وحدت بخش برای استمرار حق‌طلبی و حق‌جویی در سراسر جهان اسلام به شمار می‌آید.

وی ابراز امیدواری کرده است که این مسیر ربانی و حرکت تاریخی زمینه ساز بنیانی علمی و عملی برای همه دانشجویان، استادان، فرهیختگان و دانشگاهیان در عرصه‌های مختلف زندگی باشد تا تاثیر فرهنگ غنی عاشورا را به مبدأ تحولی معنوی در جامعه علمی کشور مبدل سازد. بدین وسیله از همه برگزارکنندگان وعوامل اجرایی این همایش ملی تشکر و قدردانی می‌کنم. از خداوند متعال برای همه عزیزان سلامتی، توفیق روز افزون، عزت و خدمت بیشتر به ایران اسلامی را مسئلت دارم.

یکی از اهداف رسالت امام حسین (ع) امر به معروف و نهی از منکر است

ماموستا عبدالسلام کریمی مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی هم در نهمین همایش ملی قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت که به همت دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان و به میزبانی واحد سراوان برگزار شد، خود را حامل پیام رئیس جمهور معرفی و بیان کرد: بنده حامل پیام رئیس محترم جمهور دکتر رئیسی به مردم شریف سراوان شهر علم و فرهنگ هستم.

گزارش آنا از نهمین همایش ملی «قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت»

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی ادامه داد: امام حسین علیه السلام دریای عظیمی از معرفت جلوی روی انسان قرار میدهد. دریایی از عشق و معرفت و خداشناسی. در کجای زندگی امام حسین(ع) یا پدر بزرگوار یا برادر بزرگوارشان تقریب و همدلی را نمی‌توان دید؟ باید دقت کرد نباید فقط به تاسوعا و عاشورا برای شناخت امام بسنده کنیم.۵۷ سال زندگی شریف امام (ع) زندگی شرافتمندانه و عزتمدارانه بوده تا زمانی که آسمانی شد. زمانی که برادر بزرگوارشان بنا به مصالح جامعه با معاویه بیعت کردند، امام حسین (ع) تابع امام حسن (ع) بودند و بعد از شهادتشان ده سال امامت و رهبری مردم را بر عهده داشتند. این راهبرد مطالبه خدا و رسول الله است.

وی با بیان اینکه انسان‌ها گل‌های بوستان الهی و ودیعه الهی هستند، ادامه داد: پس نباید انسان‌ها را مرزبندی و خط کشی کنیم. در مورد انسان‌ها درجه یک و دو نداریم (ان اکرمکم عند الله اتقیکم). امام منشأ وحدت بود ما باید تابع ایشان باشیم. حب امام (ع) در عمل باید ما را دور هم جمع کند. وحدت عملی نتیجه وحدت نظری است. اگر وحدت اعتقادی شود رفتار ما هم وحدتی می‌شود، چون ایدئولوژی تابع جهان بینی است. نباید حب امام را به یک‌مذهب خلاصه کنیم باید بدانیم امام متعلق به مسلمانان اعم از شیعه و سنی و حتی غیرمسلمانان است.

عبدالسلام کریمی یکی از اهداف رسالت امام را امر به معروف و نهی از منکر دانست و ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر نباید به فراموشی سپرده شود نباید در حاشیه قرار گیرد؛ چراکه اگر تعطیل شود، قیام امام تعطیل می‌شود. دین یعنی دلسوزی پس باید در مسئله امر به معروف و نهی از منکر که دستور دینی است، دلسوزی کرد، طوری رفتار کرد تا دشمن خوشحال نشود. اعمال ما باید طوری باشد که خداوند خشنود و دشمنان ناخشنود باشند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از وجوه قیام امام این بود که ظالم داشت امیرالمومنین می‌شد. در مقابل ظالم باید ایستاد ودر جنگ ذره‌ای نباید علیه ظالم عقب ایستاد. سه گروه در کربلا بودند. گروه اول حسین و حسینیان و گروه دوم یزید و یزیدیان و گروه سوم کسانی که هم حسینی بودند و هم یزیدی. امام حسین (ع) ار آب گذشت از آبرو نگذشت. یزید و یزیدیان از آب نگذشتند ک از آبرو گذشتند و گروه سوم دین و آب و آبرو را از دست دادند. باید هوشیار این گروه سوم‌ باشیم. کسانی که امام را دوست داشتند و از او دعوت کردند و جزء اولین کسانی بودند که دستور تیراندازی دادند (عمر بن سعد مظهر تزویر). ان‌شاءالله همیشه در مسیر امام باشیم و عمر سعد را در درون خود مهار کنیم تا جولان ندهد و بتوانیم از صحرای نینوا درس عبرت بگیریم.

خون سیدالشهدا(ع) دریایی از محشر را شفاعت می‌کند

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحامد علم‌الهدی مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در تقریب مذاهب نیز در نهمین همایش قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت با قدردانی از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در همایش به مقام والای سرور و سالار شهیدان اشاره و عنوان کرد: وجود مقدس امام حسین (ع) در روز عاشورا که همه هستی و داراییش را تقدیم الله کرد از فرزند شش‌ماه گرفته تا جوانش علی اکبر و اصحاب و یاران باوفایش و برادران و حتی جانش را تقدیم کرد و زن و فرزندش در اسارت و همه و همه را در راه خدا و فی سبیل الله گذاشت. باید توجه کرد اگر بنا باشد خدای امام حسین خدایی که اکرم الاکرمین است، اگر بنا باشد کار اباعبدالله را جبران کند چه باید تقدیم امام کند؟

گزارش آنا از نهمین همایش ملی «قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت»

وی تاکید کرد: این چه نهضت و قیامی است که قلب‌های مومنین را آتش می‌زند؟ عزاداری سیدالشهدا دست من و شما نیست، این معجزه الهی است و مشیت پروردگار است، عنایت وجود اقدس باری تعالی است به ابی‌عبدالله. امام همه دارایی و هستی اش را در راه خدا داد، خداوند دنیا و آخرت را به پای امام حسین (ع) می‌ریزد و در واقع خون سیدالشهدا دریایی از محشر را شفاعت می‌کند.

قدردانی فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دست اندرکاران نهمین همایش ملی قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت

سردار حسین ظریفی فرمانده قرارگاه عملیاتی شهید سجاد نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان سراوان پس از عرض خیرمقدم به مدعوین همایش، سران طوایف، اساتید و دانشجویان و قشر‌های مختلف شرکت کننده در نهمین همایش ملی قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت بیان کرد: حامل پیام فرمانده نیروی زمینی سپاه اسلامی جهت تقدیر و تشکر از همت و همیت مردم خطه جنوب استان شهرستان سراوان هستم که سردار خودشان را خدمتگزار این مردم می‌دانند، ایشان از مجموعه دانشگاه ازاد اسلامی و سران طوایف و مولویان عزیز که با همدلی و ئفاق در کنار ادارات و نهاد‌های امنیتی هستند سلام مخصوص فرمانده نیروی زمینی سپاه را تقدیم می‌‌کنم.

گزارش آنا از نهمین همایش ملی «قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت»

وی گفت: رهبر فرزانه انقلاب فرموده اند وقتی جناب مولوی ساداتی امام جمعه محترم شهرستان سراوان جهت دیدار با رهبری به خدمتشان رسیدند عرض کردند بنده از شهر نخل و آفتاب آمده ام، رهبر فرزانه انقلاب فرمودند بگویید از شهر علم و فرهنگ.

ظریفی خاطرنشان کرد: از حضرت امام (ره) نیز نقل است که در دوره دفاع مقدس فرمودند روزی برسد که مسلسل‌ها به قلم تبدیل شود. امروز این امر و آینده نگری رهبر فرزانه انقلاب را مشاهده می‌کنیم که اتاق فکر ما دانشگاه‌ها شده است و ارتباط بین سپاه انقلاب با دانشگاهیان به‌خصوص اساتید و دانشجویان ارتباطی همدل و وفاقی است.

وی گفت: نسخه کاری مجموعه سپاه اسلامی در نشست‌هایی که با روسای دانشگاه‌ها و هیئت علمی و دانشجویان برگزار و تنظیم می‌شود و این افتخاری بزرگ برای سپاه پاسداران اسلامی و نیروی زمینی سپاه پاسداران اسلامی است که قلم‌های دانشجویان و اساتید و حوزویان شده است. ان‌شاءالله بتوانیم از محضر این عزیزان نهایت استفاده و بهره را ببریم.

عشق به امام حسین (ع) اختصاص به امت خاصی ندارد

مولوی عبدالصمد ساداتی امام جمعه اهل سنت شهرستان سراوان هم گفت: فضایل و مناقب اهل بیت به‌خصوص امام حسین (ع) در کتب روایی و حدیثی اهل سنت از حجم بالایی برخوردار است. بدون تردید عشق به اهل بیت و حسنین کریمین ریشه در ایمان دینی مسلمانان دارد و ابراز محبت به اهل بیت در بین مسلمانان آنقدر گسترده است که یکی مشترکات امت اسلامی است.

گزارش آنا از نهمین همایش ملی «قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت»

وی ادامه داد: عشق به آن امام همام اختصاص به امت خاصی ندارد؛ بلکه بنا به فرمایش پیامبرعظیم الشان اسلام (ص) و همچنین به لحاظ فضایل شخصیتی ایشان همه مسلمانان عشق می‌ورزند و با نوشتن مقالات و کتب و اشعار فراوان اظهار علاقه می‌‌کنند که باعث این محبت قلبی موجبات تقرب به محضر الهی و پیامبر (ص) است و تا قیامت این ننگ بر یزید و یزیدیان که در این حادثه دست داشتند، باقی می‌ماند. 

ساداتی خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) بعد از گذشت ۵۰ سال از رحلت رسول الله (ص) در ماه محرم با قیام خود در جهت انجام امر به معروف و نهی از منکر و با این سخنان حقیقت‌جویانه پا به عرصه قیام گذاشت. سخنان حضرت شامل مکارم و صفات بزرگ حضرت است که به دوستان خود سفارش کرد. 

مولوی ساداتی گفت: حضرت امام حسین (ع) می‌فرمود: شایسته نیست انسان مومن گناهکاری ببیند و اقدامی نکند به همین جهت قیام خود علیه یزید را امری الهی می‌داند و می‌فرماید: من این قیام را نه از قصد خودبینی و نه تبهکاری و طغیان دارم؛ بلکه تنها هدف آن است در میان امت جدم خواستار اصلاح امت جدم هستم. عزت نفس را در اسلام و عمل به آن می‌دانست.

امروزه تمام مسلمانان اعم از شیعه و سنی تابع و پیرو پیامبر و دوستدار اهل بیت هستند.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم بی‌آزارشیرازی، عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم گفت: خداوند می‌فرماید ما به پیامبران و افراد با ایمان به طور قطع نصرت و یاری می‌دهیم. سوال این است هم پیامبران و هم افراد باایمان و امامان در این دنیا سختی‌های بسیاری کشیده اند. امام حسین (ع) تمام خانواده و یاران و اصحاب و جانش را در راه الله داد پس نصرت الهی در اینجا چه می‌شود؟

عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب خاطرنشان کرد: مرحوم سید قطب به سوال پاسخ داده است که اگر ما از پایین نگاه کنیم می‌بینیم که امامان و پیامبران شکست خوردند و همه از بین رفته اند؛ اما اگر عمیق نگاه کنیم می‌بینیم که چقدر مشمول رحمت و نصرت الهی شده اند. امام سیدالشهدا در واقعه عاشورا بزرگترین مصائب را به سرش آوردند؛ اما ایشان با خداوند معامله کردند و خدا را ترجیح دادند و خداوند نیز عزت او را حفظ کرد.

گزارش آنا از نهمین همایش ملی «قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت»

وی ادامه داد: این پیروزی و نصرت اول است. پیروزی دوم این است که خداوند چه عظمت و عزتی به امام داده که نه تنها در میان مسلمانان شیعه و سنی بلکه در میان تمام مذاهب و ادیان چنان عظمتی دارد که بعد ۱۴۰۰ سال به احترام روز عاشورا ده کشور در دنیا تعطیل رسمی است. این سلطنت جاوید و این امامت فرامکانی و زمانی را کجا می‌توان دید؟ آیا جر نصرت الهی است؟

بی‌آزار تأکید کرد: این کار استعمارگران است که مسلمانان را دچار جدایی جغرافیایی و فقهی کرده اند با الفاظ شیعه و سنی. امروزه تمام مسلمانان اعم از شیعه و سنی تابع و پیرو پیامبر و دوستدار اهل بیت هستند.

فتنه و توطئه مانع گسترش اسلام است

ملک فاضلی نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی هم در نهمین همایش ملی قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت بیان کرد: سپاسگزارم که فرصتی پیش آمد تا در جمع سروران خودم مردم شهرستان علم و فرهنگ سراوان میزبان عزیزانی باشیم که برای همایش سالار شهیدان امام حسین (ع) به این مکان آمده‌اند.

وی ادامه داد: اگر برگردیم می‌بینیم که ما یک مبدأ وحدت داریم آفریدگار ما خداوند است پیامبر ما یکی است قرآن یکی است پس جای سوال است که کلمه وحدت چه معنایی دارد؟ باید توجه کرد این کلمه از زمانی که پای فتنه و توطئه به میان آمد در تقابل با فتنه تعریف و عجین شد.

نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: فتنه و توطئه برای جلوگیری از پیشرفت اسلام است که به وجود آمد. رسالت پیشگیری از این تفرقه به عهده امام حسین (ع) بود که با فدا کردن جانش نشان داد که باید به یکی شدن و وحدت برسیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر