دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

فعالیت ۴۳ واحد دانشگاه آزاد در سومین جشنواره امامت و مهدویت

فعالیت ۴۳ واحد دانشگاه آزاد در سومین جشنواره امامت و مهدویت
مدیرعامل مؤسسه علمی فرهنگی و هنری امامت و مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ۴۳ واحد این دانشگاه برنامه‌های موضوعی سومین جشنواره امامت و مهدویت را دنبال می‌کنند.
کد خبر : 859966

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، سیدجواد جعفری مدیرعامل مؤسسه علمی فرهنگی و هنری امامت و مهدویت  دانشگاه آزاد اسلامی در نشست شورای سیاست‌گذاری و کمیته علمی همایش «مرجعیت علمی در عصر ظهور» با  بیان اینکه در حوزه امامت و مهدویت، هر استان یک برنامه ویژه در این باره دارد، اظهار کرد: ۳۱ واحد دانشگاهی در مراکز استان‌های کشور و ۱۱ واحد در استان تهران و در مجموع ۴۳ واحد دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، برنامه‌های موضوعی سومین جشنواره امامت و مهدویت را دنبال می‌کنند.

مدیرعامل مؤسسه علمی فرهنگی و هنری امامت و مهدویت  دانشگاه آزاد اسلامی گفت: افتتاحیه این جشنواره در مشهدالرضا(ع) و اختتامیه آن همزمان با نیمه شعبان ولادت حضرت مهدی(عج) در شهر مقدس قم خواهد بود.

وی با بیان اینکه برنامه سومین جشنواره امامت و مهدویت در استان خراسان رضوی «مرجعیت علمی در عصر ظهور» است، تأکید کرد: باید همه تابع یک برنامه زمان‌بندی دقیق باشیم تا با کیفیت‌بخشی به برنامه‌ها به نیمه شعبان امسال برسیم و با توجه به موقعیت ویژه خراسان رضوی، انتظار بوده این برنامه در صدر برنامه‌های سومین جشنواره امامت و مهدویت قرار بگیرد.

جعفری با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره توسعه فرهنگ مهدویت در کشور گفت: ۲۴ اردیبهشت امسال، شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه سند توسعه فرهنگ مهدویت و انتظار را به دستگاه‌ها ابلاغ کرد که نقطه عطف این مصوبه دانشگاه‌های کشور هستند.

مدیرعامل مؤسسه علمی فرهنگی و هنری امامت و مهدویت افزود: مبتنی بر این مصوبه و سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد، دو ساختار هم عرض در دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شد. یک ساختار مؤسسه فرهنگی و هنری امامت و مهدویت که کارش تبلیغی و ترویجی با موضوع گفتمان مهدویت بوده و یک ساختار هم دبیرخانه مهدویت که کارش علمی و تحقیقاتی است.

فعالیت ۴۳ واحد دانشگاه آزاد در سومین جشنواره امامت و مهدویت

رحیم دبیری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مشهد هم از برگزاری همایش بین‌المللی «مرجعیت علمی در عصر ظهور» در این دانشگاه خبر داد و اظهار کرد: این همایش ازجمله برنامه‌های موضوعی سومین جشنواره سراسری امامت و مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی است که در استان خراسان رضوی برگزار خواهد شد. 

وی با مهم شمردن موضوع مرجعیت علمی افزود: نخستین‌بار ۱۸ سال قبل موضوع مرجعیت علمی از سوی مقام معظم رهبری وارد ادبیات و گفتمان علمی شد و در طول این مدت این موضوع مغفول مانده و به آن خیلی پرداخته نشده؛ بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی این موضوع را در دستور کار خود قرار داده تا با کنکاش علمی بتواند هرچند گام کوچکی در این زمینه بردارد.

 معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با اشاره به جایگاه مهدویت در اندیشه اسلام عنوان کرد: موعودباوری به معنای اعتقاد به آمدن منجی در آخرالزمان در همه ادیان و مذاهب وجود دارد و بر اساس آیات و روایات مسلمانان معتقد به مهدویت هستند. حجم روایات شیعی که درباره امام مهدی (عج)، ارزش انتظار، نشانه‌های ظهور، حوادث هنگام ظهور و جهان پس از ظهور وجود دارد بسیار گسترده و به چند هزار روایت می‌رسد.

دبیراستانی همایش بین‌المللی مرجعیت علمی در عصر ظهور با بیان اینکه آنچه در اعتقاد به مهدویت بیش از هر چیز اهمیت دارد فلسفه موعودباوری است تشریح کرد: در سایه اعتقاد به مهدویت، الگوگیری برای پیشرفت جامعه، توجه به آسیب‌ها و انحرافات در حوزه دین و رفع مشکلات اعتقادی و اخلاقی حاصل می‌شود؛ بنابراین با توجه به جایگاه این موضوع و گستره آن در همه ادیان و مذاهب یکی از بهترین موضوعاتی بوده که می‌تواند باعث گفتمان علمی آزاد شود و فرصت نقد اندیشه‌ها را در میان صاحب‌نظران همه ادیان و مذاهب ایجاد و راه را برای آینده روشن‌تر کند.

دبیری درباره مرجعیت علمی و ضرورت آن در دوره معاصر نیز بیان کرد: مرجعیت علمی به معنای رسیدن به قله‌ها و مرز‌های دانش و معرفت و شکوفایی استعداد‌های اجتماعی جامعه نه تنها در حوزه نظری؛ بلکه به‌صورت بحث عملی ضرورت دارد.

وی اضافه کرد: بررسی پیشینه تاریخی این بحث حکایت از این دارد که در قرن اول و دوم متأثر از فضای حضور ائمه علیهم‌السلام و در قرن سوم تا پنجم قمری نیز دانشمندان ایرانی و اسلامی در اوج شکوفایی علمی بوده و کتاب‌های آنان مورد مراجعه دنیا است. این رشد علمی در سایه وجود فضای علمی آزادانه، گسترش نظریه‌پردازی و نقد علمی آزادانه و دسترسی دانشمندان به منابع علمی دیگر مذاهب بوده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مشهد هدف از همایش «مرجعیت علمی در عصر ظهور» را به‌کارگیری علم در راستای تحقق ظهور و گسترش عدالت دانست و با اشاره به ضرورت رسیدن به سطح بالای علم و قرار گرفتن در قله‌های تولید علم در کشور توضیح داد: با توجه به رشد سریع علم و تکنولوژی در دنیای معاصر و رقابت کشور‌ها برای تصاحب قدرت و ثروت از مجرای علم، رسیدن به سطح بالای علم و قرار گرفتن در قله‌های تولید علم هدفی است که همواره مورد توجه و تأکید مقام معظم رهبری بوده و آنچه این مهم را تسریع و تسهیل می‌کند موعودباوری و اعتقاد به مهدویت و به‌کارگیری علم در راستای تحقق ظهور و گسترش عدالت است. این همایش نیز قدمی است در این راه که مرجعیت علمی را در عصر ظهور و یا عصر انتظار تبیین کنیم.

دبیری ادامه داد: با توجه به اینکه سطح کار بین‌المللی است به‌زودی محور‌های همایش نهایی خواهد شد و پوستر و سایت همایش راه‌اندازی و آماده دریافت مقالات خواهیم شد.

به گزارش آنا، نخستین نشست شورای سیاست‌گذاری و کمیته علمی همایش «مرجعیت علمی در عصر ظهور» از جمله برنامه‌های موضوعی سومین جشنواره سراسری امامت و مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی با حضور رؤسای دانشگاه‌ها و اعضای هیئت علمی منتخب واحد‌ها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی در مشهد برگزار شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته