دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

نمایش «عطر آلود» و «سرهنگ ثریا» در نخستین جشنواره فیلم حوا

نمایش «عطر آلود» و «سرهنگ ثریا» در  نخستین  جشنواره فیلم حوا
با اعلام آثار نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم حوا مشخص شد که فیلم‌هایی همچون «عطرآلود» به کارگردانی هادی مقدم‌دوست، «سرهنگ ثریا» ساخته لیلی عاج و «در آغوش درخت» به کارگردانی بابک خواجه‌پاشا در این دوره از جشنواره به نمایش درخواهد آمد.
کد خبر : 856188

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، نشست خبری نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم حوا پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه ۱۳ تیرماه)  در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، مهدیه سادات محور دبیر این رویداد گفت: لازم می‌دانم پیش از هرچیز ایام مبارک پیش رو را تبریک بگویم. تولد امام هادی و عید غدیر خم؛ عید اتمام دین و کمال نعمت که به واسطه ولادت امام علی نصیبمان شد. همچنین درگذشت خانم فرجامی را تسلیت می‌گویم که ضایعه سختی بود هنرمندی ایشان در نقش‌های زنانه همیشه ارزشمند بود.

دبیر جشنواره فیلم حوا گفت: این جشنواره برای اولین بار رخ می‌دهد پیشتر مرحوم سیف‌الله داد چنین جشنواره‌ای برگزار‌ کرده بود اما متاسفانه عدم استمرارش باعث شد فراموش شود این جشنواره مورد استقبال سینماگران قرار گرفته و شاهد رسیدن آثار زیادی هستیم. سیاست جشنواره مبتنی بر زن است و رویکرد اصلی ما حمایت از خانواده، لزوم شناساندن تصویر زن، بازنمایی زن مسلمان در ایران و جهان، پرداختن به زن عفیف در این رویداد مهم است. ما در این رویداد نشست‌های تخصصی با محوریت زن و خانواده خواهیم داشت.

وی در ادامه عنوان کرد: در بخش ملی ۶۳۷ اثر دریافت کردیم که از این میان ۳۸ فیلم بلند، فیلم مستند ۱۳۷ و فیلم کوتاه ۴۵۹ اثر بوده است، آثار راه یافته ۱۲ فیلم بلند، ۱۲ مستند و ۱۵ فیلم کوتاه بوده است و اتفاق مبارک جشنواره این است که ۶ اثر اکران نشده داریم.

محور در بخش دیگر با اعلام تعداد ۳۵۰ اثر رسیده به بخش بین‌الملل مطرح کرد: برنامه اختتامیه در تالار وحدت برگزار خواهد شد. زمان جشنواره هم از ۲۰ تا ۲۳ تیرماه و محل برگزاری سینما فرهنگ است.

نمایش «عطر آلود» و «سرهنگ ثریا» در  نخستین  جشنواره فیلم حوا

وی افزود : یکی از فیلم‌های بلندی که در این جشنواره به نمایش درخواهد آمد و تاکنون نیز اکران نشده فیلم سینمایی «عطرآلود» به کارگردانی هادی مقدم دوست است.

در ادامه، مهدیه سادات محور فهرست دوازده فیلم بلند سینمایی راه‌یافته به این دوره از جشنواره را  به شرح زیر اعلام کرد؛

۱) «اخت الرضا» به کارگردانی سیدمجتبی طباطبایی و تهیه‌کنندگی سیدمجتبی طباطبایی و جعفر ادیب

۲) «بدون قرار قبلی» به کارگردانی بهروز شعیبی و تهیه‌کنندگی محمود بابایی و بنیاد سینمایی فارابی

۳) «در آغوش درخت» به کارگردانی بابک خواجه‌پاشا و تهیه‌کنندگی محمدرضا مصباح و سجاد نصراللهی‌نصب

۴) «رمانتیسم عماد و طوبا» به کارگردانی کاوه صباغ زاده و تهیه‌کنندگی مهدی صباغ زاده و بنیاد سینمایی فارابی

۵) «سرهنگ ثریا» به کارگردانی لیلی عاج و تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی

۶) «شهربانو» به کارگردانی مریم بحرالعلومی و تهیه‌کنندگی پگاه احمدی

۷) «عطرآلود» به کارگردانی هادی مقدم دوست و تهیه‌کنندگی یوسف منصوری

۸) «هناس» به کارگردانی حسین دارابی و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه

۹) «هوک» به کارگردانی حسین ریگی و تهیه‌کنندگی علی آشتیانی‌پور

۱۰) «یدو» به کارگردانی مهدی جعفری و تهیه‌کنندگی محمدرضا مصباح

۱۱) «هفت بهار نارنج» به کارگردانی فرشاد گل سفیدی و تهیه‌کنندگی محمد کمالی‌پور

۱۲) «کاپیتان» به کارگردانی محمد حمزه‌ای و تهیه‌کنندگی سید صابر امامی و بنیاد سینمایی فارابی

نمایش «عطر آلود» و «سرهنگ ثریا» در  نخستین  جشنواره فیلم حوا

 

 همچنین  اسامی فیلم‌های کوتاه داستانی راه‌یافته به جشنواره نیز این گونه از سوی دبیر این رویداد هنری اعلام شد:

۱/ «۳۲۳ ماه چند هفته و چند روز» به کارگردانی پیمان فلاح
 
۲/ «اتاق عقد» به کارگردانی حسن حبیب‌زاده

۳/ «اسماء» به کارگردانی مصطفی آقامحمدلو و فرید حاجی عباسی

۴/ «باشه برای فردا» به کارگردانی علی رحیمی

۵/ «پرتاب ناگهانی یک فیل» به کارگردانی نازنین چیت ساز
 
۶/ «تی یره» به کارگردانی مصطفی مهربان
 
۷/ «جان داد» به کارگردانی سهیلا پورمحمدی

۸/ «گجو» به کارگردانی سینا محمدیان
 
۹/ «لیلا» به کارگردانی مجتبی اسپنانی
 
۱۰/ «محافظ» به کارگردانی حسین دارابی

۱۱/ «مرگ پروانه» به کارگردانی سیدمحمد حسین حسینی

۱۲/ «نشنیدن»به کارگردانی احمد صمیمی

۱۳/ «وضعیت اورژانسی» به کارگردانی مریم اسمی خانی
 
۱۴/ «یک به توان بی‌نهایت» به کارگردانی علیرضا صادقی

۱۵/ «یک حلقه معمولی» به کارگردانی نوا رضوانی

بعد از معرفی آثار بلند سینمایی، کوتاه داستانی و‌ مستندهای راه یافته به جشنواره دبیر جشنواره درباره بخش بین‌الملل توضیح داد: در بخش بین‌الملل ۱۹ اثر در جشنواره داریم که از کشورهایی نظیر تایوان، عراق و... بوده است. همچنین طول جشنواره ما شاهد اکران آثار در استان‌ها خواهیم بود. هفته‌های فیلم‌ها را نیز در کشورهای دیگر خواهیم داشت که از جمله در چین، روسیه، تونس و... به زبان مقصد کارهایی ارائه می‌شود که در این برنامه آثار کشور مقصد و ایران اکران ‌خواهد شد. در طول جشنواره از کمک نهادها و سازمان‌های خوبی برخوردار بودیم، وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ‌ و ارتباطات اسلامی، انجمن سینمای جوانان ایران، شهرداری، سازمان سینمایی، مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و‌پویانمایی، فارابی و... به ما کمک کردند.

قادر آشنا معاون توسعه و فناوری سازمان سینمایی دیگر سخنران این نشست بود که عنوان کرد: ما در معاونت توسعه و فناوری سازمان سینمایی در اولویت‌های پژوهش خودمان، تحکیم روابط خانواده را در سینما مورد توجه قرار دادیم. ۶ نشست تخصصی با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی از کشورهای بوسنی ترکیه، سوریه ،عراق و تونس خواهیم داشت. مجموعه این نشست‌ها نیز ان شاالله به صورت مکتوب منتشر خواهد شد تا در اختیار پژوهشگران قرار بگیرد.

نمایش «عطر آلود» و «سرهنگ ثریا» در  نخستین  جشنواره فیلم حوا

وی افزود:ما  برای نشست های تخصصی به ۶ عنوان رسیدیم که روی آنها تاکید داریم. مقایسه زن در اسلام و غرب، راه‌کارهای تقویت تحکیم خانواده در فرایند جهانی شدن و ضرورت الگوی خانواده ایرانی اسلامی، بررسی نقش خانواده و زن در جامعه، بررسی وضعیت زن در سینمای قبل و بعد از انقلاب، بررسی نقش زن در سینمای دفاع مقدس و بررسی نقش و جایگاه خانواده در سینمای ایران عناوین این نشست‌هاست.

محمدرضا سوقندی مدیرکل حقوقی مجلس و استان‌های سازمان سینمایی هم درباره برگزاری جشنواره حوا در استان‌ها نیز توضیح داد: دبیر جشنواره ابتکاری به خرج داد و برخلاف برخی جشنواره‌ها که بدون هماهنگی سازمان سینمایی و مدیران ارشاد استانی برگزار شده و محوریت ارشاد را نادیده می‌گیرند اما ما بر اساس درخواست دبیرخانه مرکزی جشنواره مبنی بر اینکه گستره جشنواره از تهران به سمت شهرستان‌ها برود این موضوع را با مدیران کل استان‌ها مطرح کردیم و با توجه به زمینه‌ای که وجود دارد و با توجه به موضوع جشنواره که متمرکز بر مقام زن و خانواده است، این جشنواره مورد استقبال قرار گرفت.

وی گفت: غالب جشنواره‌ها در نیمه دوم سال برگزار می‌شود و برگزاری جشنواره در تابستان به ویژه در مناطق گرمسیری واقعا کار سختی است لذا ما اولویت‌بندی کردیم و قرار شد دوره اول جشنواره در ۱۴ استان همزمان با تهران برگزار شود. در این رویداد تمام فیلم‌های منتخب در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد تا متناسب با ظرفیت استان‌ها به نمایش گذاشته شود. رویکرد جشنواره جریان‌سازی فرهنگی و خاستگاه این جشنواره حرکت فرهنگی است. ما در حوزه سینما در ارشاد آنچه که امکانات و وظیفه داریم استفاده از ابزار خلاق و سینماست. خانواده در فرهنگ ما یک مزیت نسبی و رقابتی است اینکه نتوانیم از غنای فرهنگی خودمان به درستی استفاده کنیم، اشتباه است. غنای فرهنگی مثل یک معدن باید کشف شود. البته در سال اول جشنواره خیلی نمی‌شود حوزه تولید را بالا برد اما امیدوارم دبیرخانه جشنواره به سمت تولید برود به همین ترتیب دو برنامه افتتاحیه و اختتامیه را در استان‌ها هم داریم که در آن از زنان و خانواده‌های موفق قدردانی می‌شود. ما امیدواریم مجموع نشست‌ها به تولیدات ختم شود. بزرگترین خلایی که ما احساس می‌کنیم فیلمنامه است، از آنجایی که حوزه فرهنگ حوزه اقناع است امیدوارم این حوزه جدی گرفته شود.

جواهرساز مدیر بخش بین‌الملل نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم حوا نیز هم مطرح کرد: از کشورهای ایرلند، فرانسه و ... آثاری داریم که از میان آنها ۱۹ فیلم بلند، ۱۲ فیلم مستند و...از این کشورها رسیده است.

سوقندی در بخش دیگری از صحبت‌های خود مطرح کرد: ما پنج فیلم را با حمایت جوانی جمعیت و...در سال گذشته تولید کردیم. اینکه ما به سمت تولید مبتنی بر واقعیت و نیاز مخاطب برویم خوب است. وقتی جشنواره رویکرد تولیدی داشته باشد در واقع یک رویکرد جدید را پیگیری کرده است.

در پایان از پوسترهای بخش ملی و بین‌الملل این جشنواره رونمایی به عمل آمد.

نمایش «عطر آلود» و «سرهنگ ثریا» در  نخستین  جشنواره فیلم حوا

لازم به یاد آوری است، نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم‌ حوا به همت بنیاد بین‌المللی گوهرشاد و به دبیری مهدیه سادات محور ۱۶ تا ۲۳ تیر ماه سال جاری در سطح کشور و از ۲۰ تا ۲۳ تیر در تهران برگزار خواهد شد. این رویداد محوریت موضوع زنان و‌ خانواده را در دستور کار خود دارد و با همکاری مراکز و سازمان‌های فرهنگی مختلف فعالیت خود را دنبال می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر