دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
سازمان هواشناسی اعلام کرد؛

طوفان گرمسیری امروز به ایران می‌رسد

طوفان گرمسیری امروز به ایران می‌رسد
سازمان هواشناسی با صدور هشدار وقوع طوفان گرمسیری خیلی شدید در جنوب شرق کشور از تداوم ناپایداری‌های جوی در ۶ استان از جمله تهران طی امروز خبر داد.
کد خبر : 851569

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، با اعلام سازمان هواشناسی امروز در استان‌های مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، دامنه‌های جنوبی البرز در شرق تهران، سمنان و برخی مناطق نیمه شرقی اصفهان، یزد، نیمه شمالی کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان افزایش ابر، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید با احتمال ریزش تگرگ پیش‌بینی شده است. اوایل شب نیز در شمال آذربایجان غربی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید روی می‌دهد.

شدت بارش‌ها برای خراسان شمالی، گلستان و ارتفاعات البرز شرقی است. فردا شنبه در برخی مناطق استان‌های اصفهان، شمال فارس،‌ غرب یزد و کرمان در ساعات بعدازظهر رشد ابر و رگبار روی می‌دهد ضمن این‌که با گذر امواج کم‌دامنه تراز میانی جو از نوار شمالی کشور در شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز واقع در قزوین، البرز، تهران و ساعات بعدازظهر در ارتفاعات و دامنه‌های شمالی البرز رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید روی می‌دهد.

در این روز در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل بارش شدت خواهد داشت. یکشنبه آینده این وضعیت در مناطق ذکر شده ادامه خواهد داشت.

همچنین روزهای شنبه و یکشنبه در نوار شمالی کشور به‌ویژه در سواحل شمالی روند افزایش نسبی دما حاکم می‌شود.دوشنبه شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، برخی مناطق سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز و برخی مناطق استان‌های البرز، تهران و سمنان، ارتفاعات شمال فارس و هرمزگان ابرناکی و بارش پراکنده انتظار می‌رود.

سه‌شنبه در برخی مناطق آذربایجان غربی،‌آذربایجان شرقی، زنجان، دامنه‌های شمالی البرز در گیلان و مازندران بارش پراکنده روی می‌دهد.

 بر ساس این گزارش ،‌ طی 3 روز آینده در شرق کشور وزش باد شدید و گردوخاک روی می‌دهد. امروز  دریای خزر و روزهای یکشنبه و دوشنبه آینده دریای عمان مواج است.

توصیف سامانه: تشدید ناپایداری محلی و رشد ابرهای همرفتی (بویژه درساعات بعدازظهر و اوایل شب)

زمان پایان: جمعه 1402/03/19

نوع مخاطره: رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد گردوخاک و تگرگ

منطقه اثر:

جمعه 1402/03/19: ارتفاعات شمال شرق تهران، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی سمنان، ارتفاعات کرمان، نیمه شمالی خراسان رضوی.

اثر مخاطره: آبگرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان‌آب، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل‌ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: اجتناب از هر گونه تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، رعایت فاصله از ساختمان های در دست ساخت یا نیمه‌کاره، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی و پارک خودروها در مناطق مسقف.

توصیف سامانه: پتانسیل تقویت طوفان شدید گرمسیری ("Sever Cyclone Storm "BIPARJOY) به طوفان خیلی شدید گرمسیری ( "Very Sever Cyclone Storm "BIPARJOY) طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه (17 و18 خرداد1402) و حرکت به سمت دریای عمان در طی روزهای جمعه 19 خرداد تا 26 خرداد

زمان شروع: بعدازظهر جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۹

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۲۶

نوع مخاطره:

عصر جمعه تا ظهر یکشنبه (۱۹ تا ۲۱ خرداد) وزش باد شدید، رگبار، رعدوبرق شدید، مواج شدن دریا و افزایش ارتفاع امواج بیش از ۲.۵ متر در نواحی دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان و تا ۲ متر در نواحی ساحلی.

عصر یکشنبه تا جمعه (۲۱ تا ۲۶ خرداد) وزش باد شدید تا خیلی شدید، رگبار، رعدوبرق شدید، طوفانی شدن دریا و افزایش ارتفاع امواج بیش از ۳ متر در نواحی دور از ساحل و تا ۳ متر در نواحی ساحلی از در منطقه فعالیت طوفان در استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

منطقه اثر: شمال اقیانوس هند، دریای عرب و دریای عمان

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۹ و شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۲۰: نواحی دور از ساحل دریای عمان، در استان سیستان و بلوچستان.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۲۱: نواحی ساحلی و دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان و نواحی دور از ساحل استان هرمزگان، در دریای عمان.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۲۲، سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۲۳، چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۲۴، پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۲۵ و جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۲۶: نواحی ساحلی و دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، آسیب به قفس‌ها و تور‌های صیادی، آسیب شدید به قایق‌ها و شناور‌های کوچک و متوسط و سنگین اختلال در فعالیت‌های دریایی در سواحل، غرق شدن کشتی‌ها و شناور‌های تجاری و ماهیگیری در منطقه فعالیت طوفان

توصیه: خودداری از فعالیت‌های تفریحی و صیادی در سواحل، خودداری از تردد کشتی‌های تجاری و لنج‌های ماهیگیری در منطقه فعالیت توفان (دریای عمان و دریای عرب) پیگیری اخبارهواشناسی و هشدار‌های رسمی صادر شده توسط سازمان هواشناسی کشور و ادارات کل هواشناسی استان‌های ساحلی سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان پایان: عصر جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۹

نوع مخاطره: افزایش وزش باد شمال غربی تا ۲۴ نات و افزایش ارتفاع موج در سواحل تا حداکثر ۱.۲ متر و در نواحی دوراز ساحل تا حداکثر ۲ متر

منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان

اثر مخاطره: اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، آسیب به قفس‌ها و تور‌های صیادی و قفس‌های پرورش ماهی، خسارت به قایق‌ها و شناور‌های کوچک و اختلال در تردد‌های دریایی شناور‌های سبک، صیادی و مسافربری.

توصیه: منع شنا و تفریحات دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم در تردد‌های دریایی به ویژه تردد با شناور‌های سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناور‌های مسافربری و کشتی‌های تجاری فعالیت‌های دریایی فراساحل و در صورت لزوم خودداری از تردد شناور‌های سبک.

انتهای پیام/

ارسال نظر