دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
17 خرداد 1402 - 13:42

مخالفان بیشترین کرسی مجلس کویت را در اختیار گرفتند

مخالفان بیشترین کرسی مجلس کویت را در اختیار گرفتند
مخالفان (اپوزیسیون) و افراد نزدیک به آنها در هفدهمین دوره انتخابات پارلمانی کویت که دیروز (سه شنبه) برگزار شد به پیروزی بزرگی دست یافتند و بیشتر کرسی‌های نهاد قانونگذاری این کشور را در اختیار گرفتند.
کد خبر : 851355

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، انتخابات مجلس کویت برای دومین بار طی ۹ ماه گذشته، برگزار شد و اپوزیسیون توانست حدود ۸۰ درصد آرا را به دست آورد.

زنان نیز که در مجلس قبلی ۲ نماینده داشتند با از دست دادن یک کرسی در دور جدید تنها یک نماینده دارند.

به نوشته روزنامه «القبس»،‌ در نتیجه هفدهمین دوره انتخابات مجلس (۲۰۲۳) که دیروز سه شنبه برگزار شد، ترکیب مجلس منتخب کویت نسبت به مجلس منحل شده (سال۲۰۲۲)، ۲۴ درصد تغییر کرده است.

نتایج این انتخابات موجب ظهور ۱۰ چهره جدید در ترکیب مجلس کویت شده است.

بر اساس این گزارش، ۲۵ نماینده از مجلس‌های قبلی کویت توانستند به پارلمان این کشور راه یابند و ۱۲ نماینده که در دوره گذشته (۲۰۲۲) برای اولین بار توانستند به مجلس راه یابند نیز توانستند کرسی‌های خود را حفظ کنند.

تعداد رای دهندگان هفدهمین دوره انتخابات مجلس کویت ۷۹۳ هزار و ۶۴۶ نفر اعلام شده است و آن‌ها توانستند ۵۰ نفر را از بین ۲۰۷ نامزد که ۱۷ نفر آن‌ها زن بودند به عنوان نماینده خود در مجلس انتخاب کنند.

امیر کویت حدود یک ماه پیش پس از اینکه مقامات قضایی این کشور نتایج انتخابات پارلمانی سال گذشته کویت را باطل کردند، پارلمان این کشور را منحل کرد و خواستار برگزاری انتخابات جدید شد.

قوه قضائیه کویت ۶ ژوئن را به عنوان زمان برگزاری انتخابات جدید مجلس این کشور اعلام کرده بود.

از زمانی که «نواف الاحمد الجابر الصباح» در سپتامبر ۲۰۲۰ امیر کویت شد، این سومین انتخابات پارلمانی در این کشور بود.

مجلس شورای ملی کویت در ۲۳ ژانویه ۱۹۶۳ تأسیس شد.

براساس قانون اساسی کویت، تمام قوانین در این کشور باید ابتدا به تصویب مجلس برسد و سپس امیر این کشور آن را تایید کند.

نمایندگان پارلمان کویت حق دارند که علاوه بر رأی‌عدم اعتماد به هر یک از وزرای پیشنهادی از نخست وزیر و وزرا نیز سؤال کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر