دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
17 خرداد 1402 - 13:30
سجادی در حاشیه جلسه هیئت دولت:

به وزارت اقتصاد پیشنهاد دادیم برای پرسپولیس و استقلال تا آخر خرداد صبر کند

به وزارت اقتصاد پیشنهاد دادیم برای پرسپولیس و استقلال تا آخر خرداد صبر کند
وزیر ورزش و امور جوانان گفت: پیشنهاد ما به وزیر امور اقتصادی و دارایی این بود که اگر می‌خواهیم بازنگری مدیریتی در هیئت مدیره استقلال و پرسپولیس تغییر کند تا ۳۰ خرداد که نتایج بررسی‌های AFC اعلام شود صبر کنیم.
کد خبر : 851352

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا،حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران  با بیان اینکه سازمان خصوصی‌سازی همکاران ما در دولت هستند،گفت: از آنجایی که به فصل نقل و انتقال نزدیک می‌شویم این سازمان علاقه‌مند بود که اگر بازنگری در هیات مدیره دو باشگاه پرسپولیس و استقلال لازم است هرچه زودتر انجام شود.

وی با بیان اینکه فصل نقل و انتقالات از دیروز آغاز شده و تا ۱۵ مردادماه ادامه دارد، افزود: این موضوع به اطلاع سازمان خصوص رسانده شده است، ضمن اینکه ۳۰ خرداد AFC (کنفدراسیون فوتبال آسیا) قرار است نتیجه حرفه‌ای‌گری باشگاه‌ها را اعلام کند.

وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد: پیشنهاد ما به خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی و همکارانمان در خصوصی‌سازی و اعضای مجمع این بود که اگر می‌خواهیم بازنگری مدیریتی در هیات مدیره داشته باشیم به عنوان مثال مدیرعامل یا هیات مدیره تغییر کند تا ۳۰ خرداد که نتایج بررسی‌های AFC اعلام شود صبر کنیم تا پرسپولیس و استقلال مجوز حرفه‌ای خود را بگیرند.

سجادی گفت: از این رو پیشنهاد ما درباره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس این بود که تا آخر خرداد صبر کنیم که موضوع حرفه‌ای‌گری آنها به شکل شفاف مشخص شود و بعد در مورد عملکرد مدیریتی دو باشگاه تصمیم بگیریم و براساس عملکرد دو باشگاه بگوییم که آیا مدیرعامل تغییر کند، ابقا شود و یا هیات مدیره و رئیس هیات مدیره تغییر کنند و اینکه چه کسی وارد و چه خارج شود؟

وی خاطرنشان کرد: البته هنوز در این زمینه به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم و در جلسه امروز با سازمان خصوصی‌سازی موضوع را بررسی می کنیم.

وزیر ورش و جوانان درباره ممنوعیت قرارداد با مربیان و بازی کنان خارجی بر مبنای دلار و یورو به کجا رسید؟ گفت: این موضوع قابلیت اجرا دارد. فدراسیون فوتبال تصمیماتی برای کنترل فضای مالی و مادی فوتبال کشور گرفته است.

وی با بیان اینکه سقف بودجه باشگاه ها ۲۵۰ میلیارد تومان تعیین شده است،اظهار کرد: یک عده از مربیان این موضوع را نقد کردند و گفتند چرا اینگونه تصمیم گیری شده است و این تصمیم را زیر سوال برده اند. عده‌ای از کارشناسان نیز همین طور اما در نهایت این تصمیم را فدراسیون فوتبال گرفته است. از نظر ما نیز درست است.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه در همه جای دنیا یکی از راه‌های کنترلی مالی آنها همین است،اظهار کرد: یک سقف تعیین می کنند تا فاصله خیلی زیادی ایجاد نشود. یک اصطلاحی به نام fairplay مالی وجود دارد که می گوید بین باشگاه های ورزشی اختلاف مالی نباید سنگین باشد.

سجادی اضافه کرد: بنابراین یکسری راه های کنترلی باید وجود داشته باشد. در لیگی که پشت سر گذاشتیم یک باشگاه در لیگ برتر داشتیم با بودجه ۲۷ میلیارد تومان و یک باشگاه  نزدیک ۵۰۰ میلیارد تومان داشتیم. این به معنای عدم رعایت fairplay مالی است.

وی با بیان اینکه طبیعتا تیمی که ۲۷ میلیارد هزینه می کند با تیمی که ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه می کند، تفاوت دارد،تاکید کرد: در کنار این مبلغ این باشگاه هتل و هواپیما و پاداش و دستمزد برای سایر کارکنان دارند. شاید این بودجه به ۵۵۰ میلیارد تومان نیز برسد.

وزیر ورزش و جوانان گفت: حتی قهرمان نیز نشدند. این بودجه ای که می گویم برای یک تیم خارج از تهران بوده است.

سجادی با اشاره به اینکه این ۲۷ میلیارد هم برای تیم خارج از تهران است،افزود: در دنیا راهکارها و ساز و کارهایی را گذاشتند که بین این اعداد و  ارقام تناسب وجود داشته باشد و اختلاف از زمین تا آسمان نباشد. در هر صورت تصمیمی که فدراسیون فوتبال گرفته است روبه جلو درست است.

خبرنگاری از وی سوال کرد آیا بازیکنان خارجی بدون دریافت ارز حاضر هستند در ایران حضور پیدا کنند؟ که وزیر ورزش و جوانان در پاسخ تاکید کرد:  بالاخره فدراسیون فوتبال راهکارهایی اندیشیده است. باشگاه ها هم همین طور. هر چیزی که کمک کند ریال ما تقویت شود، ما موافق هستیم.

سجادی اضافه کرد: هرچیزی که بنیه و هویت ما را در داخل تقویت کند، ما با آن موافق هستیم. نوع قراردادهایی که بسته خواهد شد و مفادی که در این قراردادها گنجانده خواهد شد حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: حرفه‌ای‌گری باشگاه خیلی مهم است که یک باشگاه در مفاد قرارداد خود چه نکاتی را درج کند که اگر خدایی نکرده به اختلاف حقوقی برخوردند، باشگاه بازنده نباشد. متاسفانه ما برعکس این را شاهد هستیم.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه شاید در دو الی سه دهه گذشته تنها یک نادر پرونده ای وجود داشت که ما توانستیم پول خود را پس بگیریم، آن هم پرونده ای بود که ما در سایپا با لیت پارکسی داشتیم،تاکید کرد: اگر اشتباه نکنم قرارداد وی بالغ بر ۳۰۰ هزار یورو یا دلار بود. قرارداد ما ولی آنقدر محکم بود که جزو نادر قراردادهایی بود که وقتی آقای لیت پارکسی گذاشت رفت، باشگاه سایپا به پولش رسید. 

سجادی اظهار کرد: تعداد این موارد باید بیشتر باشد. بنابراین ما از فدراسیون فوتبال خواستیم که بازنگری انجام دهند. باید دائم متحولانه فکر کنیم. باید بسنجیم که آیا راهی که ما آمدیم ما را به هدف رسانده است؟  اگر نرسانده باید بازنگری کنیم. یکی از حوزه هایی که باید بازنگری کنیم همین حوزه قراردادها است.

وی با بیان اینکه یکی هم سقف قراردادها است،تصریح کرد: شنیدم خیلی از نمایندگان مجلس نیز از این اقدام فدراسیون فوتبال حمایت کردند. در هر صورت انضباط مالی گزینه خوبی است. اینکه سقف را برداریم و به یکباره یک باشگاه ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه کند چه معنایی دارد؟

وزیر ورزش و جوانان افزود: اگر خدایی نکرده ضمانت اجرا رعایت نشد و از راه هایی دور بزنند دیگر تخلف است. سپس در کمیته های مختلف فدراسیون ها به ویژه فدراسیون فوتبال رسیدگی خواهد شد.

سجادی با بیان اینکه روح حاکم برنامه هفتم این شد که دیدگاه سازمان برنامه بودجه این بود که در احکام برنامه هفتم آنچه که جنبه مالی دارد در بودجه سالیانه دستگاه بیاید،اظهار کرد: بنابراین احکامی از قبیل۰/۲۷ درصد از ارزش افزوده و مواردی که روح مالی داشت از دستور کار خارج شد.

وی افزود: اخیرا در یک دهه اخیر و برنامه ششم ۰/۲۷ درصد از ارزش افزوده را برای ورزش اختصاص داده بودند که بخشی از آن برای آموزش و پرورش و بخشی از آن برای جوانان و بخشی هم برای ورزش بود.

وزیر ورزش و جوانان گفت: در برنامه هفتم این برای ورزش حذف نشده است، بلکه قرار شد احکامی که روح مالی و بودجه ای دارد به بودجه سالیانه رفته و سال به سال در این خصوص تصمیم گیری شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر