دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
16 خرداد 1402 - 12:56

«بن سلمان» و «مادورو» دیدار کردند

«بن سلمان» و «مادورو» دیدار کردند
ولیعهد عربستان سعودی در کاخ «السلام» جده میزبان رئیس‌جمهور ونزوئلا بود و طرفین درباره مسائل مورد اهتمام مشترک و فرصت‌های همکاری با یکدیگر گفتگو کردند.
کد خبر : 851120

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، «نیکولاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا که به عربستان سعودی سفر کرده است، با «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور در کاخ السلام واقع در جده دیدار و رایزنی کرد.

طرفین در این دیدار درخصوص روابط دوجانبه و همکاری مشترک در زمینه های مختلف و همچنین تقویت این همکاری ها تبادل نظر کردند.

در این دیدار، «سلمان بن عبدالعزیز» وزیر انرژی عربستان و «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه و چند مقام سعودی دیگر حضور داشتند.

از سوی دیگر هیئتی از وزرای ونزوئلا از جمله وزیر خارجه و وزیر نفت نیز حضور داشتند.

رئیس جمهور ونزوئلا روز دوشنبه طی یک سفر از پیش اعلام نشده، با هدف تقویت روابط دوجانبه و توسعه ائتلاف های سیاسی بین ریاض و کاراکاس وارد شهر جده عربستان شد.

مادورو در فرودگاه بین‌المللی «ملک عبدالعزیز» شهر جده مورد استقبال «بدر بن سلطان بن عبدالعزیز» معاون امیر منطقه مکه مکرمه و «مساعد بن محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و تعدادی از مقامات محلی قرار گرفت.

سفر رئیس جمهوری کشور نفت خیر ونزوئلا به عربستان یک روز بعد از نشست اوپک پلاس و تصمیم عربستان و دیگر اعضای این کارتل نفتی برای کاهش تولید نفت در سال ۲۰۲۴ انجام شده است.

خبرگزاری عربستان (واس) جزئیات بیشتری در مورد سفر مادورو به عربستان فاش نکرد اما مادورو در توئیتی در حساب کاربری خود نوشت: ما در عربستان سعودی هستیم تا به برنامه اقدام بین المللی که برای ما ثمربخش است و موجب پیشرفت در تقویت روابط دوجانبه و برادرانه و احترام بین ونزوئلا و جهان می‌شود، ادامه دهیم.

این سومین سفر مادورو به عربستان پس از سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ است. این سفر در آستانه سفر «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا به ریاض انجام می‌شود.

عربستان و ونزوئلا، از سفارت‌خانه در پایتخت‌های دو کشور برخوردارند با این حال، روابط تجاری قابل توجهی ندارند. کاراکاس و ریاض به ترتیب با در اختیار داشتن بیش از ۳۰۰ و ۲۹۸ میلیارد بشکه نفت خام، دو کشور با بیشترین میزان ذخایر نفت در جهان هستند.

در کنار اهمیت روابط دوجانبه کاراکاس- ریاض، این سفر همچنین تقویت روابط ونزوئلا با کشورهای خاورمیانه را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر