دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
15 خرداد 1402 - 16:02
فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه خبرداد؛

رفع نگرانی کشتی خارجی با پاسخ مثبت نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس

رفع نگرانی کشتی خارجی با پاسخ مثبت نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس
فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه گفت: منطقه یکم نیروی دریایی سپاه به درخواست کمک کشتی تجاری خارجی در تنگه هرمز پاسخ مثبت داد و به رفع نگرانی آن کمک کرد.
کد خبر : 851008

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، دریادار دوم پاسدار عباس غلامشاهی اعلام کرد: بعد از ظهر شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۱۵ دقیقه یک فروند کشتی تجاری با پرچم جزایر مارشال در هنگام ورود به تنگه هرمز بر روی کانال دریایی بین المللی ۱۶ درخواست کمک کرد.

وی افزود: فرماندهی و کنترل تنگه هرمز هم سریعاً با این کشتی تماس برقرار کرده و پس از بررسی درخواست و وضعیت منطقه، از حضور شناورهای سبک غیر نظامی در نزدیکی این شناور رفع نگرانی و ابهام شد.

فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه اضافه کرد: فرماندهی و کنترل تنگه هرمز به محض درخواست کمک کشتی تجاری، با کاپیتان کشتی مذکور ارتباط رادیویی برقرار کرده و موضوع کمک را جویا می شود که کاپیتان کشتی اعلام می‌کند سه فروند قایق سبک کوچک غیر نظامی در فاصله چند مایلی از کشتی مشاهده کرده و نگران مزاحمت آنها برای خود است.

دریادار دوم پاسدار غلامشاهی ابراز کرد: متعاقباً با همکاری و تعامل با کشور همسایه (به دلیل قرار گرفتن موقعیت کشتی در آب های سرزمینی آن کشور)، پس از بررسی و حضور میدانی، نگرانی کاپیتان کشتی رفع و او نیز با تشکر و اطمینان خاطر به مسیر دریانوردی خود ادامه داد.

وی خاطر نشان کرد: موضوع تامین امنیت، امداد رسانی و پاسخ به موقع به درخواست کمک شناورها و کشتی های در حال تردد در تنگه هرمز و خلیج فارس امری همیشگی و طبیعی بوده و تازگی ندارد و قطعاً هم ادامه خواهد داشت.

انتشار اخبار کذب برای توجیه حضور غیرموجه نیروهای کشورهای فرامنطقه‌ای است

فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه گفت: متاسفانه رسانه های معاند به صورت غیر حرفه‌ای و بدون پای بندی به اخلاق رسانه ای، به ایجاد فضای نا امنی دامن زده و با انتشار اخبار کذب در پی توجیه حضور نامشروع و غیر موجه کشورهای فرامنطقه‌ای در خلیج فارس، هستند.

دریادار دوم غلامشاهی با اشاره به رصد لحظه ای و همه جانبه تحرکات شناورهای فرامنطقه ای، در منطقه ماموریتی نیروی دریایی سپاه تصریح کرد: در موقعیت درخواست کمک کشتی تجاری، هیچ شناور فرامنطقه‌ای حضور نداشته و اعلام این ادعا کذب محض است.

وی گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه حفظ امنیت خلیج فارس بر عهده کشورهای این منطقه بوده که همواره مورد تاکید قرار گرفته است، زیرا توان و ظرفیت کشورهای حوزه جغرافیایی خلیج فارس به گونه ای است که می توانند با همکاری همدیگر، امنیت پایدار در خلیج فارس را برقرار کنند و هیچ نیازی به حضور کشورهای بیگانه در منطقه ندارند.

انتهای پیام/

ارسال نظر