دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
15 خرداد 1402 - 13:16
قالیباف:

تجدیدنظر در حکمرانی ربطی به اصول ندارد، درباره نحوه اداره جامعه است

تجدیدنظر در حکمرانی ربطی به اصول ندارد، درباره نحوه اداره جامعه است
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وقتی از «حکمرانی نو» می‌گوییم، برخی فکر می‌کنند باید جمهوری اسلامی یا قانون اساسی را عوض کنیم،گفت: اینگونه نیست بلکه سخن درباره نحوه اداره جامعه است.
کد خبر : 850993

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز به مناسبت یادواره شهدای رودبار به این شهرستان سفر کرد.

وی در ابتدای این مراسم با بیان اینکه در حادثه زلزله خرداد ماه ۱۳۶۹ رودبار، بنده در رامسر بودم که از همانجا به رشت آمدم و وقتی بعد از پیاده‌روی ۱۰ کیلومتری به رودبار رسیدم با صحنه‌های تلخ و سختی روبه‌رو شدم،گفت: آن زمان، روزهای سختی بر مردم گذشت و بنده تا سروسامان اوضاع در رودبار ماندم. آن روزها هم‌چنان در ذهن من است.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین به دشمنی استکبار علیه ایران اشاره و تاکید کرد:  دشمنی استکبار و صهیونیسم جهانی با انقلاب اسلامی و ایران تا زمانی که ما در مسیر سنت‌های الهی و متکی بر مردم و در یک مردم‌سالاری دینی حرکت می‌کنیم تمام‌نشدنی است. دشمنان در این راه در مقابل ما خواهند ایستاد، زیرا نمی‌خواهند جمهوری اسلامی به‌عنوان یک حکومت مستقل مستحکم الگوی سایر کشورها شود.

امام (ره) در کنار حفظ وحدت تنوع آرا و نظرات را می‌پذیرفتند و بدون مردم کاری پیش نمی‌بردند

قالیباف گفت: امام (ره) بدون مردم و امت نمی‌توانست چنین حرکتی را انجام دهد. امام به خداوند تعالی، سنت‌های الهی، و مردم ایمان داشت. امام بدون مردم نمی‌توانست کاری پیش ببرد. ملت نقش اساسی را در این مسیر ایفا کردند.

وی افزود: امام (ره) همیشه بر وحدت تأکید داشتند و رمز پیروزی را وحدت می‌دانستند و حضرت امام در کنار حفظ وحدت تنوع آرا و نظرات را نیز می‌پذیرفتند و به نظرات دیگران، قومیت‌ها، مذاهب احترام می‌گذاشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امام (ره) «امامِ تحول» بودند. ما مکتب ایشان را با سه رکن عقلانیت، معنویت و عدالت می‌شناسیم. امام در همین چارچوب همه امور انقلاب را پیش بردند و با نگرش تحولی ایشان انقلاب اسلامی اتفاق افتاد و دفاع مقدس اداره شد.

قالیباف یادآور شد : با همین نگرش تحولی بود که شهید سلیمانی در مقابل همه قدرت استکبار در منطقه ایستاد و با همین نگاه داعش را شکست دادیم. مجالس ذکر یاد شهدا یعنی از این باورها غفلت نکنیم.

با حضور مردم در میدان جنگ اتفاقات عظیمی رخ داد

وی با بیان اینکه امام به ملت اعتماد داشت و فرصت را در اختیار ملت می‌گذاشت،اظهار کرد: دوران دفاع مقدس ارتش و سپاه بود، اما همه می‌دانیم در جنگ زمانی عملیات‌ها موفق شد که بنی‌صدر به‌عنوان فرمانده قوا که نگرشی غیر از سنت‌های الهی داشت و اجازه حضور به مردم را نمی‌داد عزل شد که بعد از آن با حضور مردم در میدان اتفاقات عظیمی رخ داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اساس انقلاب و نهضت امام بر پایه سنت‌های الهی و مردم است،افزود: اگر امام امید و آرامش داشت، بدون منطق نبود و از منطق قرآن و اهل‌بیت بود.

قالیباف گفت: بنده معتقدم هر کجا چالشی داریم به‌خاطر فاصله‌گرفتن از همین باور و ارزش‌هاست.

وی با تاکید براینکه قدرت نظامی ما نقش بازدارندگی خود را دارد، اما قدرت جمهوری اسلامی به قلب مردم است،گفت: اگر مردم قلباً باور به نظام اسلامی داشته باشند، ما محکم پیش می‌رویم، هر کجا موفقیتی کسب کردم جایی بوده است که مردم حضور داشته‌اند و هرجا موفق نبوده‌ایم، جایی بوده است که فرصت به مردم ندادیم. باید حل مشکلات را نیز به مردم بسپاریم.

تجدیدنظر در حکمرانی ربطی به اصول ندارد،دربارهه نحوه اداره جامعه است

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وقتی از حکمرانی نو می‌گوییم، برخی فکر می‌کنند باید جمهوری اسلامی یا قانون اساسی را عوض کنیم. «نه» این‌گونه نیست. اندیشه‌های سیاسی‌های امام مبتنی‌بر اندیشه‌های قرآنی است که اصول ماست. این‌ها تغییر پیدا نمی‌کنند. نظام جمهوری اسلامی نهادی برخواسته از این اندیشه است و آن چیزی که ما باید به آن توجه کنیم نحوه مدیریت و حکمرانی ما در اداره نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

قالیباف با بیان اینکه بنده معتقدم برای ما مسئولان مهم‌تر از جهاد تبیین، جهاد تصمیم درست و صحیح است، تاکید کرد: تصمیم درست تصمیمی است که مبتنی‌بر خرد جمعی و برخاسته از حرکت علمی باشد.

وی گفت: تصمیم درست باید شجاعانه و با مسئولیت‌پذیری باشد، تصمیم درست تصمیمی است که وقتی آن را گرفتی، حاضر باشی آبرو و مال و جان خود را در راه آن بگذاری، تصمیم درست تصمیمی است که نسبت به مردم با محبت، عدالت و انصاف باشد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر