دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
13 خرداد 1402 - 00:30

۵ بازیکن تیزپای برتر فصل انگلیس؛ با ۳۳ سال سن، سریع‌ترین ستاره پریمیرلیگ باش!

۵ بازیکن تیزپای برتر فصل انگلیس؛ با ۳۳ سال سن، سریع‌ترین ستاره پریمیرلیگ باش!
کایل واکر مدافع ملی پوش منچسترسیتی در فصلی که با قهرمانی تیمش به پایان رسید، با سنی بالا آنقدر عالی کارکرد که نه فقط یکی از ستون‌های موفقیت «آبی آسمانی ها» نام گرفت بلکه حتی سرعتی‌ترین بازیکن لیگ برتر نیز شد.
کد خبر : 850677

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، در فصلی که گذشت رقابت‌های لیگ برتر فوتبال انگلیس محلی برای حضور ستاره‌های با سرعت حرکت در زمین بالایی بود. بازیکنانی که قادر بودند به طرز خیره کننده و باورنکردنی طول یا حتی عرض میدان را طی کنند و دست مربی را کاملا بازگذارند تا براساس این ویژگی آنها، در تاکتیک عمومی تیم برنامه ریزی کند.
در ارتباط با این موضوع شاید وقتی بحث سرعت بازیکن مطرح می‌شود، همه تصورکنند سرعت فقط شامل حال فوروارد‌ها و هافبک‌های هجومی است اما آماری که از یک فصل پرافت و خیز موجود است، به خوبی نشان می‌دهد حتی مدافعان هم در این لیگ سرعت باورنکردنی داشتند.

در این گزارش تلاش می‌کنیم ۵ بازیکن برتر فصل ۲۰۲۳-۲۰۲۲ لیگ جزیره را از نظر سرعت معرفی کنیم:
۵ بازیکن تیزپای برتر فصل انگلیس؛ با ۳۳ سال سن، سریع‌ترین ستاره پریمیرلیگ باش!

**۱-کایل واکر (منچسترسیتی، سرعت ۳۷.۳۱ کیلومتر بر ساعت)

حتما فکر می‌کردید سرعتی‌ترین بازیکن فصلی که با قهرمانی منچسترسیتی به اتمام رسید، بازیکن تند و تیزی در خط حمله بوده که با سرعت و احتمالا تکنیکش بلای جان مدافعان شده است؟
اگر چنین باوری داشتید، باید گفت اشتباه کرده اید. چرا که بهترین بازیکن فصل از نظر سرعت، یک مدافع است. آن هم مدافعی که سن و سالی از او گذشته و به نظر می‌رسد در دوران نزدیک به بازنشستگی و آویختن کفش ها، از سرعت اندکی در زمین برخوردار باشد! کایل واکر که یکی از ستون‌های تیم پپ گواردیولا در راه قهرمانی مجدد لیگ برتر بود، همچنین یکی از بازیکنانی است که سرمربی نابغه سیتیزن‌ها برای دو فینال جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا کاملا روی حضور و توانایی اش در میدان حساب می‌کند.

واکر همین ماه گذشته بود که تولد ۳۳ سالگی اش را جشن گرفت و با پیام‌های تبریک بسیاری از طرف هم تیمی هایش، گواردیولا و دیگر اعضای تیم مواجه شد اما در خلال فصل او در نقش مدافع راست، بسیار سریع ظاهر شد تا همچنان یکی از سریع‌ترین فوتبالیست‌های قاره سبز باقی بماند. او بالاترین سرعت حرکتی که از خود به ثبت رساند، ۳۷.۳۱ کیلومتر بر ساعت بود. هیچ بازیکن دیگری از باشگاه‌های انگلیسی به چنین حدی نرسید.

با استفاده از این همه قدرت حرکت و شتاب، بود که «پپ» توانست با خیال آسوده جناح راست تیمش را به او بسپارد و آسوده خیال باشد که هیچ بازیکنی از آن منطقه عبور نکند. نکته جالب در این مورد، واکنش مهاجمانی که مقابلش قرار می‌گرفتند، بعد از بازی‌ها بود که همه می‌گفتند و اذعان داشتند مقابل مدافع با تجربه و ملی پوش انگلیسی کارشان به مشکل خورده است.

براین اساس، مربیانی که با منچسترسیتی بازی داشتند، سعی می‌کردند در برنامه ریزی تاکتیکی خود از فوروارد‌های خویش بخواهند از منطقه دفاع راست آبی‌های آسمانی حرکت نکنند. البته به این نکته مهم ظاهرا کارلو آنچلوتی، سرمربی تیم رئال مادرید در بازی برگشت لیگ قهرمانان توجهی نکرد که شاهد باخت سنگین تیمش و مهار کامل وینیسیوس جونیور توسط واکر در جریان بازی بود.
۵ بازیکن تیزپای برتر فصل انگلیس؛ با ۳۳ سال سن، سریع‌ترین ستاره پریمیرلیگ باش!

 **۲-برنان جانسون (ناتینگهام فارست، سرعت ۳۶.۷ کیلومتر بر ساعت)

برخلاف کایل واکر، دومین بازیکن برتر فصل گذشته از نظر سرعت، یک مهاجم است که البته سن کمی هم دارد و به تیمش در رقابت‌ها بسیار کمک کرد. این ستاره «برنان جانسون» ۲۲ ساله از تیم ناتینگهام فارست بود. بازیکنی که با همین ویژگی سرعت خارق العاده اش باعث شد تا ناتینگهامی‌ها حداقل یک فصل دیگر در لیگ برتر سپری کنند. استیو کوپر، سرمربی تیم با آگاهی از ویژگی شاگردش، به مهاجم ملی پوش ولزی اعتماد کرد. ثمره همین اعتماد، ۸ گلی بود که مهاجم جوان برای تیمش در بازی‌ها زد و در به ثمررسیدن گل‌های دیگر نقش بسزایی داشت.

همچنین با دیگر اعضای تیم به خصوص «مورگان گیبس وایت» در زمین همکاری بسیاری خوبی داشت. مربی فارست با شناخت کامل بازیکن کاملا سریعش، دیگر شاگردان خود را از این موضوع کاملا آگاه ساخته بود. از این رو در هنگام برگزاری جلسه‌های تمرینی یکی از کار‌های روزمره، طراحی تمرینات برای ایجاد هماهنگی دیگر نفرات با جانسون و سرعت زیادش بود. برنان با رسیدن به سرعت ۳۶.۷ کیلومتر بر ساعت، به معضل بزرگ هر خط دفاعی در رقابت‌های جزیره تبدیل شد.

۵ بازیکن تیزپای برتر فصل انگلیس؛ با ۳۳ سال سن، سریع‌ترین ستاره پریمیرلیگ باش!

**۳-میخایلو مودریک (چلسی، سرعت ۳۶.۶۳ کیلومتر بر ساعت)

کاری به این نداریم چلسی قبل از شروع فصل و حین آن چقدر ریخت و پاش برای خرید ستاره داشت و در نهایت به مقام نازل دوازدهم در جدول لیگ رسید اما موظفیم به این موضوع اشاره کنیم وقتی میخایلو مودریک در تیم شاختاردونتسک آنگونه تند و تیز ظاهرشد و درخشید، تیم‌های چلسی و آرسنال را به تکاپو برای جذبش انداخت. چالش خریدی که در ژانویه با برتری آبی‌های شهر لندن مقابل توپچی‌ها به پایان رسید و ستاره ۲۲ ساله در ازای ۸۸.۵ میلیون پوند لژیونر چلسی شد. مودریک که حداکثر سرعت حرکت ۳۶.۶۳ را به ثبت رساند، در اولین بازی خود برای تیم جدیدش که مقابل لیورپول بود، با حضوری پرجنب و جوش تاثیر فوری گذاشت و سرعتش به معنای واقعی برق آسا بود. حالا تیم لندنی در ادامه همکاری با او برای فصل جدید امیدوار است براساس این ویژگی او طراحی تاکتیکی انجام دهد.

۵ بازیکن تیزپای برتر فصل انگلیس؛ با ۳۳ سال سن، سریع‌ترین ستاره پریمیرلیگ باش!

**۴- آنتونی گوردون (اورتون/نیوکاسل، سرعت ۳۶.۶۱ کیلومتر برساعت)

آنتونی گوردون با داشتن حداکثر سرعتی بالغ بر ۳۶.۶۱ کیلومتر بر ساعت در فصل اخیر چهارمین بازیکن برتر از منظر سرعت فردی است. او فصل را در اورتون آغاز کرد، اما پس از امضای قراردادی ۴۰ میلیون پوندی برای نیوکاسل در ماه ژانویه، چالش سقوط و بقا در لیگ را با پروژه دست یابی به حضور در لیگ قهرمانان اروپا عوض کرد. البته اززمان انتقال وینگر تکنیکی به سنت جیمزپارک، همه چیز کاملا مطابق خواسته هایش پیش نرفت، اما این امید هست که با خوگرفتن به جو تیم، به ستاره‌ای ثابت برای تیم ادی هاو تبدیل شود. این ستاره ۲۱ ساله اولین گلش را برای نیوکاسلی‌ها مقابل چلسی در روز پایانی لیگ به ثمررساند و بعد راهی اردوی تیم زیر ۲۱ ساله‌های انگلیس در مسابقات قهرمانی اروپا شد. 
۵ بازیکن تیزپای برتر فصل انگلیس؛ با ۳۳ سال سن، سریع‌ترین ستاره پریمیرلیگ باش!

**۵-داروین نونیز (لیورپول، سرعت ۳۶.۵۳ کیلومتر برساعت)

بعد از پشت سرگذاشتن فصل پر از فراز و نشیب لیورپول، داروین نونیز در اولین دوره حضورش نزد تیم آنفیلدی، به تدریج به ستاره محبوب هواداران تبدیل شد. در ابتدای فصل و ورودش به تیم پرستاره، با مشکلات زیادی مواجه بود. در آن موقع منتقدین مرتب از یورگن کلوپ، سرمربی تیم به همین خاطر انتقاد می‌کردند. اما هرچه از فصل بیشتر سپری شد، با شرایط تیم جدیدش هماهنگ‌تر شد تا جایی که همه فهمیدند با داشتن حداکثر سرعت ۳۶.۵۳ کیلومتر بر ساعت، به قول مربی آلمانی چه بازیکن «غیرقابل توقفی» است. با توجه به این که فصل اکنون به اتمام رسیده، نونیز ۲۳ ساله می‌تواند امیدوار باشد که در فصل آینده نقش پررنگ تری در برنامه‌های هجومی تیمش ایفا کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر