دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رئیس دانشگاه آزاد اصفهان تأکید کرد؛

لزوم معرفی بستر فناورانه و نوآورانه دانشگاه آزاد به صنعت

لزوم معرفی بستر فناورانه و نوآورانه دانشگاه آزاد به صنعت
پیام نجفی خطاب به روابط‌عمومی‌ واحد‌های دانشگاهی تأکید کرد: باید بستر عظیم فناورانه و نوآورانه علمی دانشگاه را به جامعه و بخش صنعت معرفی کنیم.
کد خبر : 850606

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا از نطنز، پیام نجفی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در جلسه شورای روابط عمومی این دانشگاه که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نطنز برگزار شد، اظهار کرد: روابط عمومی زبان گویای یک سازمان است و نقش موثر دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش عالی کشور با انعکاس آن توسط روابط عمومی‌ها شناخته شده و تداوم خواهد یافت.

نجفی با اشاره به نقش روابط عمومی اظهار کرد: تأثیر فعالیت روابط عمومی‌ها در ارتباطات درون سازمانی و برون سازمانی در سطح خرد و کلان بر هیچکس پوشیده نیست و هنر روابط عمومی این است که امکانات و شرایط محیط بیرونی را تشخیص داده و با اجرای فرامین درون سازمانی، نقش مهم و کلیدی خود را در رشد و توسعه و نیز تحقق اهداف سازمان ایفا کند.

لزوم معرفی بستر فناورانه و نوآورانه دانشگاه آزاد به صنعت

وی با اشاره به روند جذب دانشجو در واحدهای دانشگاه‌ آزاد استان اصفهان بیان کرد: رشد دانشجو در استان اصفهان بسیار خوب بوده و در مهر گذشته در کل استان اصفهان آماری بالغ بر ثبت نام ۸۷ هزار دانشجوی جدید داشته‌ایم و این فرآیند جذب رو به پیشرفت است و با همت همه همکاران در سال جاری این عدد به بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو خواهد رسید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با تأکید بر جایگاه ویژه خیران در حوزه آموزش عالی اظهار کرد: در همه شهر‌های استان، خیران عزیز و توانمندی هستند که می‌توان از ظرفیت و حمایت بی‌شائبه این افراد در بخش آموزش عالی استان استفاده کرد. همچنین با جذب سرمایه‌گذاران برای توسعه فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی می‌توانیم به درآمدزایی بهینه برسیم. 

وی با تأکید بر استفاده از همه ظرفیت‌های دانشگاه‌ها بیان کرد: یکی از این ظرفیت‌های بزرگ در واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی، بستر زیرساخت‌های آزمایشگاهی و پژوهشی واحدهاست؛ بنابراین با در دست داشتن چنین ظرفیت عظیم کارگاهی و آزمایشگاهی، باید تلاش کنیم بستر عظیم فناورانه و نوآورانه علمی واحد‌ها را به جامعه و بخش صنعت معرفی کنیم تا بیش از پیش از این توان دانشگاهی و علمی استفاده شود.

نجفی با اشاره به اهمیت طرح پویش اظهار کرد: طرح پویش که امکان اشتغال همزمان با تحصیل را فراهم نموده است، یک طرح ملی است و فرصتی برای واحد‌های دانشگاهی است که توانمندی‌های خود را برجسته ساخته و تقویت کنند.

وی با تأکید بر دانشگاه تحول آفرین عنوان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی یک شبکه علمی وسیع با برنامه‌ای مشخص است که لازم است روند فعالیتی خود را خوب انجام دهد تا بتواند تحول آفرینی کند.

** باید در دانشگاه دینداری اجتماعی را تقویت کنیم

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان هم در نشست شورای روابط عمومی و اطلاع رسانی این دانشگاه گفت: امروز جنگ، جنگ رسانه بوده و کسی پیروز است که علم لازم را داشته و آماده باشد. جنگ امروز به تعبیری جنگ روایت‌ها است و این نشانه اهمیت جایگاه روابط عمومی در تبیین امور است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن عارضی اظهار کرد: نگاه به دانشگاه قبل از انقلاب اسلامی و پس از انقلاب اسلامی بسیار متفاوت است دانشگاه باید امروز در خدمت دین مبین اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد.

روابط‌عمومی‌ها معرف نقش دانشگاه آزاد در آموزش عالی کشور باشند

وی افزود: باید نگاه تمدنی و تمدن ساز به دانشگاه داشته باشیم و این نگاه را توسعه دهیم و بهترین ابزار برای توسعه این نگاه روابط عمومی‌ها هستند.

این مسئول خاطرنشان کرد که دانشگاه‌ها باید علاوه بر مقوله‌های آموزشی در مباحث دین داری نیز ورود کنند. باید در دانشگاه دینداری اجتماعی را تقویت کنیم باید پدرانه از دانشجویان اهمیت دهیم و سعه صدر اجتماعی و انتقادپذیری اجتماعی را گسترش دهیم که این از وظایف روابط عمومی‌ها است .

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان ادامه داد: تقوا در روابط عمومی رصدکردن و اطلاع داشتن از اولویت‌های خبری در رسانه است باید با روش‌های نوین ارتباطی و اطلاع رسانی آشنا و فعالیت داشته باشید.

وی اظهار کرد: شکست‌های ما مربوط به ضعف‌های ما است آنجایی که ضعف نداشتیم دشمن نتوانسته است ورود کند، اما آنجا که نقطه ضعف داشتیم دشمن تمام تلاش خود را به کار بسته تا از آنجا به ما ضربه بزند باید نقاط ضعف را پیدا کنیم و آن‌ها را برطرف سازیم.

** باید بسیاری از باور‌های جامعه را درباره دانشگاه‌ تغییر داد

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان هم عنوان کرد: تحول عظیمی در دانشگاه‌ها و روش‌های آموزش در حال شکل‌گیری است و دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید به سمت این تحول حرکت کند.

نجفی: روابط عمومی زبان گویای یک سازمان است و نقش موثر دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش عالی کشور با انعکاس آن توسط روابط عمومی‌ها شناخته شده و تداوم خواهد یافت.

اصغرعالمیان گفت: نیاز‌های نوین جامعه و افراد آن باعث شده اند که در روند انجام امور در دانشگاه‌ها و ماموریت آن‌ها تغییراتی ایجاد کند. ماموریت علمی، آموزشی و تحقیقاتی در دانشگاه‌ها به سرعت در حال تغییر است. این تغییر در نیاز‌های اجتماع باعث میشود که دانشگاه روش‌های نوینی را برای جذب دانشجو در دستور کار قرار دهند.

این مسئول افزود: دانشگاه‌ها در عصر جدید باید به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم حرکت کنند به نحوی که دانشجو علاوه بر تحصیل به سوی کار‌های تولیدی، فناوری و فعالیت‌های دانش بنیان برود و باعث تولید ثروت از علم شود.

دبیر کمیته جذب دانشجو دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان اظهار کرد که در گذشته دانشگاه‌های جهان با وابستگی به منابع مالی دولتی و کم کردن این منابع توسط دولت‌ها با کمبود بودجه و منابع مالی روبرو بودند. در اکثر کشور‌های پیشرفته، دانشگاه‌ها با کم شدن شهریه و نیز منابع مالی دولتی، گام‌های مهمی را برای قطع وابستگی به منابع دولتی برداشتند. دانشگاه‌ها با انجام فعالیت‌های مهم علمی در سال‌های اخیر باعث شدند که وابستگی آن‌ها به منابع دولتی کمتر و کمتر شود و در عوض با استفاده از یافته‌های علمی و تبدیل علم به منابع مالی به پیشرفت مالی بسیار چشمگیری دست پیدا کند.

 مدیرکل اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان افزود: یکی از تغییرات مهمی که باید در سیستم آموزشی دانشگاه‌ها صورت پذیرد آن است که دانشجو قادر باشد در مدت زمان کمتری مدارج دانشگاهی را طی و با کسب علم و مهارت در یک رشته دانشگاهی با آمادگی کامل به بازار کار و جامعه ورود و با انجام این کار به مردم و کشور خود خدمت کند .

این مسئول ادامه داد: از طرفی باید بسیاری از باور‌های جامعه را در خصوص دانشگاه‌ها تغییر داد، گاهی اتفاق می‌افتد که شخص تنها برای کسب اعتبار اجتماعی به دانشگاه می‌رود و یا اینکه فرد به اصرار خانواده به دانشگاه ورود می‌‌کند و در یک رشته خاص ادامه تحصیل می‌دهد در حالی که در جامعه مشغول به کار می‌باشد و نیاز به کسب مدرک علمی ندارد.

روابط‌عمومی‌ها معرف نقش دانشگاه آزاد در آموزش عالی کشور باشند

عالمیان یادآور شد: در واحد‌های دانشگاهی در گام اول برای جذب دانشجو باید دفتر هدایت تحصیلی وجود داشته باشد و کسانی که در حوزه جذب مشغول به کار می‌شوند، ابتدا آموزش‌های مخصوص جذب را بگذرانند. از دانشجویان و اساتید نیز برای همکاری در این دفاتر و جذب دانشجو دعوت کنیم. تور بازدید از دانشگاه برای مشاوران تحصیلی، مدیران، معلمان و دانش آموزان در دستور کار دفتر جذب قرار گیرد.

** ظرفیت‌های توریستی نطنز با ایجاد رشته گردشگری تقویت می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نطنز هم در جمع مدیران و مسئولان روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان توانمندی‌های بالقوه گردشگری شهرستان نطنز را قابل تمرکز و سرمایه‌گذاری دانست.

حسین بوجاری گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد نطنز که از سال ۱۳۸۸ با همت مسئولان و کمک و پشتیبانی مالی خیرین تاسیس شده، در طول سال‌ها دچار فراز و نشیب‌های فراوان شده که بحمدالله در دوره مدیریت جدید دانشگاه در حال پیشرفت چشمگیر و آغاز سیر صعودی است.

وی افزود: خدا را شاکریم که اکنون دانشگاه آزاد اسلامی واحد نطنز با برخورداری از بیش از ۲۰ رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به یکی از قطب‌های علمی منطقه تبدیل شده و با عملکرد مثبت همکاران در بخش‌های مختلف به یکی از مراکز علمی موثق و مورد رجوع عموم علاقه‌مندان تحصیلات آکادمیک از مناطق مختلف بدل شده است.

بوجاری با اشاره به تلاش واحد دانشگاهی نطنز در توسعه رشته‌ها به‌ویژه در حوزه گردشگری و پزشکی بیان کرد: منطقه نطنز با برخورداری از مواهب خدادادی و آب و هوای مطبوع و صبغه گردشگری به قطب گردشگری شمال استان اصفهان تبدیل شده و همین امر موجب شده تا دانشگاه آزاد اسلامی واحد نطنز با ایجاد رشته گردشگری و جذب دانشجو، ضمن تقویت این توانمندی و توسعه عمران و آبادی شهر، بر رسالت اجتماعی دانشگاه جامعه محور جامه عمل بپوشاند.

لزوم معرفی بستر فناورانه و نوآورانه دانشگاه آزاد به صنعت

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نطنز با قدردانی از تلاش مجموعه روابط عمومی در واحد‌های دانشگاهی بیان کرد: به اعتقاد من روابط عمومی در انعکاس اخبار و اطلاع‌رسانی محدود نمی‌شود، بلکه چشم بینا و گوش شنوای هر سازمان و نهاد است برای شناخت معضلات و دست توانمند مدیر هر مجموعه است برای حل آن مشکل و بعد از آن دریافت بازخورد از مجموعه و انعکاس به بالادست برای تغییر تاکتیک یا تصمیم صحیح سازمانی.

به گزارش آنا در این نشست، مدیران، مسئولان و کارشناسان روابط عمومی واحد‌ها و مراکز استان اصفهان برای همفکری و تبادل نظر و اطلاعات در خصوص شیوه‌های جذب و پذیرش دانشجو، گسترش ارتباطات برون سازمانی و توسعه فضای مجازی داخلی و همچنین شیوه‌های گسترش اطلاع‌رسانی و انتشار اخبار در واحد‌ها و ارتباط با سایر رسانه‌های محلی، منطقه‌ای و کشوری در واحد نطنز گرد هم آمده بودند.

انتهای پیام/

ارسال نظر