دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
11 خرداد 1402 - 18:31
امیرعبداللهیان:

عضویت قطعی ایران در شانگهای تیرماه اعلام می‌شود

عضویت قطعی ایران در شانگهای تیرماه اعلام می‌شود
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان اعلام کرد: در تیر ماه با حضور رئیس‌جمهور کشورمان اعلام عضویت دائم و قطعی جمهوری اسلامی در شانگ‌های انجام می‌شود.
کد خبر : 850582

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، حسین امیرعبداللهیان در گفتگویی با اشاره به برگزاری گردهمایی سراسری ۱۰ روزه رؤسای نمایندگی‌های سیاسی بین المللی و کنسولی ایران که روز گذشته به کار خود پایان داد، تصریح کرد: این گردهمایی پس از پنج سال وقفه به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، هفته گذشته برگزار شد و محور اصلی این نشست بررسی پیامد‌های نظم در حال ظهور و تحولات جهانی بود.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: نظم جهانی در حال ظهور محور اصلی نشست بود، در بخش نتیجه‌گیری این نشست تلاش کردیم کنشگری و نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی ایران در این نظم جهانی در حال ظهور را بررسی کنیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به دیدار مقامات، سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور با رهبر معظم انقلاب گفت: از هفته گذشته که توفیق دیدار با مقام معظم رهبری را داشتیم و فرمایشات و رهنمود‌های ایشان را دریافت کردیم تا امروز همچنان از ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و تجاری در اجلاس بحث‌های متمرکزی صورت گرفته است.

وی تعیین جایگاه ایران در منطقه و جهان، شناسایی فرصت‌ها، تهدیدات و نیز اقدامات ضروری در نظم نوین جهانی را از مهمترین دستورات این نشست‌ها اعلام کرد و گفت: بدون تردید ایران یک کنشگر و قدرت اصلی در تحولات منطقه‌ای است و در سطح جهانی هم جمهوری اسلامی ایران از کنشگران اصلی به شمار می‌رود.

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار کرد: در نظم جدید جهانی هر جا که موضوع یا پدیده‌ای مورد بحث قرار می‌گیرد جمهوری اسلامی ایران غایب نیست، از جمله تحولات، ظهور قدرت‌های جدید اقتصادی در آسیا است و ایران خود کشور مهمی در این قاره به شمار می‌رود.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در ائتلاف‌های منطقه‌ای همچون شانگهای، بریکس، اتحادیه اوراسیا عضویت خود را پیگیری کرده است.

وی همچنین از نهایی شدن قریب‌الوقوع عضویت ایران در سازمان شانگ‌های خبر داد و افزود: آخرین مصوبه پارلمان کشور‌های اصلی تشکیل‌دهنده شانگ‌های به‌منظور نهایی شدن عضویت ایران در این سازمان مربوط به پارلمان قرقیزستان بود که تصویب شد؛ بنابراین در تیر ماه با حضور رئیسی اعلام عضویت دائم و قطعی جمهوری اسلامی در شانگ‌های انجام می‌شود.

وزیر امور خارجه با اشاره به ظرفیت‌های ایران و مصر و مشترکاتی که بین دو کشور وجود دارد،تصریح کرد: بین تهران و قاهره هیچ مشکل دو جانبه‌ای وجود ندارد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: موضع آقای السیسی رئیس جمهور مصر در خصوص تحولات سال‌های اخیر در منطقه به ویژه در مبارزه با داعش، افراطی گری و همچنین در موضوع پرونده سوریه موضعی منطقی و درست بوده است؛ لذا ما استقبال کردیم از اینکه اگر ابتکاری برای توسعه روابط بین دو کشور وجود داشته باشد و ایران از آن ابتکار در راستای منافع دو طرف استقبال می‌کند.

وی در مورد اهداف سفر سلطان عمان به تهران گفت: هدف اصلی این سفر گسترش مناسبات دوجانبه و تاکید بر پیگیری آن بود و همانطور که مشاهده کردید در جریان این سفر تعدادی دیگر از اسناد برای گسترش روابط، بین مقامات دو کشور به امضاء رسید.

انتهای پیام/

ارسال نظر