دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
10 خرداد 1402 - 14:20
در وزارت کشور صورت گرفت؛

مذاکرات وزرای کشور ایران و عراق با محوریت اربعین

مذاکرات وزرای کشور ایران و عراق با محوریت اربعین
وزرای کشور ایران و عراق در ارتباط با هماهنگی برای برگزاری هرچه بهتر مراسم جهانی اربعین دیدار و گفتگو کردند.
کد خبر : 850376

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، احمد وحیدی و «عبدالامیر الشمری» وزرای کشور ایران و جمهوری عراق پیش از ظهر چهارشنبه در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور در تهران در ارتباط با هماهنگی برای برگزاری هرچه بهتر مراسم جهانی اربعین دیدار و گفتگو کردند.

وحیدی در آغاز نشست با هیات عراقی، یکپارچگی، پیشرفت و سربلندی عراق را خواست جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: ایران در جنگ علیه تروریسم و دشمنان عراق همواره در کنار این کشور بوده و خواهد ایستاد.

وزیر کشور عراق نیز از جمهوری اسلامی ایران بخاطر ایفای نقش تاریخی در جنگ علیه داعش، تشکر و قدردانی و آمادگی کشورش را برای  هرگونه همکاری و هماهنگی در خصوص زیارت اربعین اعلام کرد.

وی تاکید کرد: بغداد آماده استقبال از زائران اربعین حسینی است.

وزیر کشور عراق پیش از ظهر امروز در راس هیاتی بلندپایه از مقام های عراقی برای تبادل نظر در ارتباط با روابط دو جانبه ، مهمترین موضوعات مربوط به تسهیل سفر اربعین و هماهنگی های لازم در این خصوص وارد تهران شد.

مهم ترین محور مذاکرات امروز وزرای کشور ایران و عراق، بررسی و نهایی کردن توافق های قبلی در زمینه های تسهیل در اعزام هر چه بهتر زایران مراسم اربعین و صدور گذرنامه ویژه اربعین، چگونگی و نحوه انتقال وسایل و تجهیزات موکب های ایرانی به داخل عراق، مسائل گمرکی، جا به جایی و حمل و نقل زائران با اتوبوس های ایرانی به اولین شهر مرزی عراق، تامین امکانات اولیه برای زایران در محدوده های مرزی دو کشور و افزایش گیت های گذرنامه در خاک عراق برای سرعت بخشیدن به تردد زایران است.

بر اساس توافق های اولیه در اربعین سال جاری قرار است حمل و انتقال وسایل و تجهیزات موکب های ایرانی به داخل عراق از مرزهای شلمچه، خسروی و مهران  انجام شود که در این سفر همه موارد مزبور بین دو طرف نهایی می شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر