دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
آنا گزارش می‌دهد؛

کنسرت ۱۵ خواننده پاپ در خردادماه؛ حاشیه‌سازها مجوز گرفتند

کنسرت ۱۵ خواننده پاپ در خردادماه؛ حاشیه‌سازها مجوز گرفتند
اگرچه موانعی برای اجرای کنسرت‌ها پیش می‌آید، اما عموم کنسرت‌های کشور برقرار است و به زودی خواننده‌ها به اجرا می‌پردازند. برخی هنرمندان به تازگی اجرا داشتند و عدم اجرای آن‌ها برای یک مدت کوتاه را نباید حمل بر ممنوع الکاری کرد.
کد خبر : 850186

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری علم و فناوری آنا، موضوع برگزاری کنسرت‌ها بحثی است که از ابتدای دوره جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد توجه قرار گرفت. از همان ابتدا برخی بر احتمال عدم برگزاری کنسرت‌ها و مراسم‌های هنری می‌گفتند و برخی دیگر نیز این احتمالات را بیشتر گمانه می‌پنداشتند و از اجرای کنسرت‌ها خبر می‌دادند.

این موضوع اگرچه در سال گذشته و در جریان ناآرامی‌ها دچار حواشی شد و برای مدتی کنسرت‌ها تعطیل شد، اما رفته رفته با بازگشت شرایط به روز‌های قبل کنسرت‌ها اجرا شدند و صحنه‌های سالن‌های موسیقی سراسر کشور مملو از جمعیت برای حضور در کنسرت‌های خوانندگان کشور شد.

** در خردادماه جاری ۱۵ خواننده پاپ کشور به اجرا می‌پردازند

چهره‌های مهم و مطرح موسیقی کشور چه در زمینه پاپ و یا نواحی و کلاسیک اجرا‌های خود را شروع کردند. البته در این میان کنسرت‌های نواحی و کلاسیک کمتر به روی صحنه رفته که این موضوع باید مورد بررسی قرار بگیرد که چرا تعداد کنسرت‌های نواحی و کلاسیک کمتر از پاپ است. اما در هر حال کنسرت‌های پاپ به صورت چشمگیری شکل گرفت.

یکی از کنسرت‌هایی که بسیار مورد توجه نیز واقع شد، اجرای دونفره «حمید هیراد» و «مصطفی راغب» بود که به یکی از به یادماندنی‌ترین کنسرت‌های سال جدید تبدیل شد.

مبالغه نیست، اما در همین خردادماه جاری، ۱۵ خواننده پاپ کشور به اجرا می‌پردازند. چهره‌هایی مانند زانیار خسروی، مسعود صادقلو، علیرضا طلیسچی، سینا شعبانخانی، ناصر زینعلی، علی زندوکیلی، روزبه بمانی، مسعود صادقلو، حامیم، حجت اشرف‌زاده و معین زندی از جمله خواننده‌هایی هستند که در ماه جاری در تهران و شهرستان‌ها به اجرای خود می‌پردازند. برخی از این خواننده‌ها بلیت‌هایشان را برای پیش فروش گذاشته‌اند که تمامی آن‌ها فروخته شده است.

باید گفت که این کنسرت‌ها عموما تا میانه خرداد ماه است و احتمال دارد که برنامه‌های دیگری نیز بعد از آن تا آخر ماه ادامه داشته باشد؛ بنابراین اگرچه در فضای مجازی برخی فعالین شبکه‌های اجتماعی با انتشار اخبار زرد اقدام به انتشار اخباری می‌کنند که گویا کنسرت‌های موسیقی در حال پایان است و اجرایی وجود ندارد، اما واقعیت این است که کنسرت‌های متعددی در همین روز‌ها و شب‌ها در سراسر کشور اجرا می‌شود که نشان‌دهنده حمایت و توجه کشور به کنسرت است.

** خواننده‌های حاشیه ساز مجوز گرفتند

هفته گذشته نیز الله یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در گفتگویی اعلام کرد که این کنسرت‌ها برگزار می‌شود و جای نگرانی نیست. رضا صادقی در ویدیویی از رفع ممنوع الخروجی خود خبر داد و گفت که تور کنسرت‌های او در اروپا برگزار می‌شود. او با این کار به این فضای حاشیه‌ای پایان داد.

شنیده‌های ما نیز حاکی از آن است که دیگر خواننده‌هایی که هفته قبل دچار حواشی شدند، به تازگی جواز‌های خود را گرفته‌اند و قرارد‌های اجرای خود را ثبت کردند و به زودی کنسرت‌های آنان اجرا خواهد شد؛ بنابراین کنسرت‌ها عموما در جریان است و اگر مواردی هم باشد که اجرای آن‌ها دچار مشکلی باشد این موضوع به صورت شفاف بررسی و به نتیجه خواهد رسید.

اما دو نکته مهم را باید برای هنرمندان خاطر نشان ساخت: اول اینکه برخی از چهره‌های محبوب کنسرت‌ها که در هفته قبل شایعه‌های زیادی درباره آن‌ها منتشر شد، به خاطر مشکلات کوچکی که بر سر راه آن‌ها در این ایام به وجود آمد یکباره از ممنوع الکاری خود خبر دادند درحالی که درست در هفته قبل آن کنسرت داشتند.

** کنسرت‌ها ادامه‌دار است

عموم کنسرت‌های کشور فروش بالایی در بلیت دارند و بعضا بلیت‌های آنان در پیش‌فروش تمام می‌شود، از این رو هیچ نیازی به حاشیه‌سازی برای فروش نیست. پس این روند هیچ فایده‌ای جز تشویش اذهان عموم مردم ندارد. از این رو «اللهیاری» در همان مصاحبه به این نکته اشاره کرد که تنها مرجعی که هنرمندان از آن طریق پیگیر امور خود باشند، «دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» است.

نکته دوم نیز اینکه ایجاد مشکلات و موانعی بر سر راه هنرمندان نه تنها در موسیقی بلکه در زمینه‌های دیگر موضوع تازه‌ای نیست بلکه قبلا نیز به خاطر صلاحدید‌هایی از سوی نهاد‌های نظارتی جواز برگزاری کنسرت‌ها یا رویداد‌های هنری به خاطر مسائل اجتماعی موجود در شهر یا استانی لغو شده است، درحالی که همان هنرمند توانسته در استان یا شهر دیگری برنامه خود را اجرا کند؛ بنابراین عدم برگزاری یک کنسرت در یک شهر یا استان به معنای ممنوع الکاری آن فرد نیست. این موضوعی بود که برخی خواننده‌ها به آن دچار بودند، اما اسم آن را «ممنوع الکاری» گذاشتند!

بنابراین نه تنها کنسرت‌های محبوب و پرطرفدار پاپ در کشور همچنان در جریان خواهد بود بلکه با همکاری هنرمندان و همراهی مدیران کشور و همچنین اعتماد بر رسانه‌های رسمی کشور می‌توان فضای آرام، پرنشاط و پویایی برای موسیقی کشور در نظر گرفت.

انتهای پیام/

ارسال نظر