دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

عاشقانه‌های پدری امام کاظم (ع) برای امام رضا(ع)

عاشقانه‌های پدری امام کاظم (ع) برای امام رضا(ع)
یک کارشناس دینی با اشاره به سیره امام رضا (ع) در برخورد با جوانان گفت:‌ در اتفاقات اخیری که در جامعه افتاده است ارتباط جوان‌‌ها با افرادی که نماد دین هستند کم‌رنگ شده است. در واقع یکی از حلقه‌های مفقود جامعه امروز ارتباط میان جوان‌‌ها و روحانیون است.
کد خبر : 849995
حجت‌الاسلام عارف پیردهقان کارشناس دینی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری علم و فناوری آنا با اشاره به حال وهوای خانه امام موسی کاظم (ع) در زادروز ولادت امام رضا (ع) بیان داشت: منزل موسی بن جعفر (ع) با تولد امام رضا (ع) یک رنگ و بوی دیگری به خودش گرفت، زیرا خداوند امام بعدی را در دامن موسی بن جعفر (ع) قرار داد، از جهت دیگر امام رضا (ع) فرزند اول امام کاظم (ع) و نجمه خاتون بود و این دو بزرگوار پدر و مادر شدند.
 
** عاشقانه‌های پدری امام کاظم (ع) برای امام رضا(ع)
 
وی افزود: امام موسی کاظم (ع) هر وقت امام رضا (ع) را می‌دیدند، ایشان را در آغوش می‌‌گرفتند. در تاریخ نقل شده است حضرت (ع)، امام رضا (ع) را بغل می‌گرفتند، می‌‌بوسیدند، می‌‌بوییدند و می‌فرمودند: «دَخَلْتُ عَلَى أَبِي اَلْحَسَنِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ عَلَيْهِمَا اَلسَّلاَمُ ، وَ عَلِيٌّ اِبْنُهُ فِي حَجْرِهِ وَ هُوَ يُقَبِّلُهُ وَيَمَصُّ لِسَانَهُ وَيَضَعُهُ عَلَى عَاتِقِهِ وَيَضُمُّهُ إِلَيْهِ وَيَقُولُ بِأَبِي أَنْتَ مَا أَطْيَبَ رِيحَكَ وَأَطْهَرَ خُلُقَكَ وَأَبْيَنَ فَضْلَكَ إِلَى أَنْ قَالَ: قُلْتُ هُوَ صَاحِبُ هَذَا اَلْأَمْرِ مِنْ بَعْدِكَ قَالَ نَعَمْ مَنْ أَطَاعَهُ رَشَدَ وَ مَنْ عَصَاهُ كَفَرَ»؛ پدرم فدايت! چه رايحه دل‌انگيز و خوي پاك و برتري آشكاري داري.
 
** چرا تعداد موسوی‌ها در ایران زیاد است؟
 
حجت‌الاسلام پیردهقان ابراز داشت: تعداد فرزندان امام کاظم (ع) را تاریخ مختلف بیان کرده است، ولی آن چیزی که معروف است بین ۳۷ نفر، ۳۸ نفر، ۴۰ نفر، بیشتر هم گفتند. آن چیزی که معروف است ۳۷ فرزند است که برای امام کاظم (ع) نقل کردند که این موضوع به عصر و تاریخ زندگانی امام موسی بن جعفر (ع) بر می‌گردد، چون در زمان امام (ع)، بنی عباس سعی‌شان بر این بود که تعداد شیعیان را کم کنند، برای همین سادات را می‌کشتند تا نسل امامت و ولایت و نسل پیغمبر (ص) منقرض شود.

** خواهری که با امام رضا (ع) از یک مادر است

وی ادامه داد: به همین خاطر یکی از مبارزات موسی بن جعفر (ع) با دسیسه بنی‌‌عباس همین شد که ایشان همت کردند نسل شیعه و نسل امامان را بیشتر کنند،از این رو در اقصی نقاط کشورمان فرزندان موسی بن جعفر (ع) هستند و کشور ما را متبرک و نورانی کردند. در تاریخ 18 خواهر و 18 برادر برای امام رضا (ع) نقل کردند. از میان این 36 نفر، تنها وجود مقدس حضرت معصومه (س) با امام رضا از یک مادر هستند. از لحاظی دیگر ارتباط حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) یک ارتباط ویژه‌ای بود، محبت و ولایت‌مداری حضرت معصومه (س) نسبت به امام رضا (ع) خیلی معروف و مشهور بوده است و در تاریخ هم فراوان به آن اشاره شده است.

** 2 برادر شاخص امام رضا (ع)

این کارشناس دینی اظهار داشت: در میان برادران امام رضا (ع) چندین برادر بودند که اهل فضل، اهل علم و اهل تقوا بودند و از 18 برادرانی که خیلی شاخص هستند، وجود مبارک جناب احمد بن موسی (ع) معروف به شاهچراغ است که مزار مطهرش در شیراز قرار دارد که نسبت به امام رضا (ع) محبت داشتند و ایشان را به عنوان امام پذیرفته بودند. برادر دیگر امام رضا که شاخص هستند،‌ جناب صالح بن موسی (ع) همان امامزاده صالح معروف تجریش تهران است او هم ولایت امام رضا (ع) را به صورت کامل پذیرفته بود. البته میان این برادران افرادی هم بودند که مثل برادران حضرت یوسف بی‌وفایی‌هایی را نسبت به امام رضا (ع) داشتند که تاریخ معدودی از این قبیل جریان‌ها را نقل کرده است.

** سیره رضوی در مواجهه با کودکان

وی گفت:‌ از اوصاف خاص امام رضا (ع) رافت و مهربانی نسبت به همه مردم است. البته در بیانات و رفتار امام رضا (ع) این مسأله کاملاً مشهود است، درباره تربیت کودک، حضرت (ع) فرمودند: نسبت به کودکان رأفت و رحمت داشته باشید و اگر وعده‌‌ای به کودک دادید خودتان را ملزم به انجام آن وعده کنید. چون اگر به وعده خودتان عمل نکنید، آن ها را نسبت به خودتان بدبین کردید.

حجت‌الاسلام پیردهقان تصریح کرد: در یک تعبیر زیبایی حضرت (ع) فرمودند: کودک پدر و مادر را روزی دهنده خودش می‌داند، شما با خلف وعده و با عمل نکردن به عهد خودتان، کودکتان را نسبت به روزی‌‌دهنده بدبین بار می‌آورید، در واقع بذر بدبینی را در وجود کودکتان می‌‌کارید.

** حلقه مفقوده جامعه امروز را با سیره رضوی درمان کنیم

وی افزود:‌ هر وقت جوانی محضر امام رضا (ع) می‌آمد، حضرت با روی گشاده، با چهره خندان و چهره متبسم با جوان‌‌ها مواجه می‌شد، این یکی از حلقه‌‌های مفقود امروز جامعه ما است، که می‌‌بینیم در اتفاقات اخیری که در جامعه افتاده است ارتباط جوان‌‌ها با افرادی که نماد دین هستند، مانند روحانیون، افراد مسجدی، افراد متدین و غیره کم‌رنگ شده است. در واقع یکی از حلقه‌های مفقود جامعه امروز ارتباط میان جوان‌‌ها و روحانیون است.

این کارشناس دینی خاطرنشان کرد:‌ ما اگر بتوانیم نسبت به جوان‌ها یک رفتار با مهر و محبت، همان رفتاری که نسبت به برادرمان داریم، نسبت به شخصی که به ظاهر با مکتب ما، با طرز فکر ما و با اصول ما مخالفتی دارد، داشته باشیم و این القا کنیم که ما با هم دشمنی نداریم، این محبت را می‌توانیم تزریق کنیم، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی ادامه داد: یک وقتی جوانی محضر امام رضا (ع) آمد و پرسید: آقا من شما را دوست دارم، ولی معاد را قبول ندارم، روز قیامت را قبول ندارم، بهشت و جهنم را قبول ندارم، روایت اینطور نقل می‌‌کند امام رضا (ع) نه ناراحت شد، نه عصبانی شد، نه پرخاشی به این جوان کرد، اتفاقاً برعکس، حضرت (ع) خطاب به او گفت: عزیز دلم بیا بنشین باهم صحبت کنیم، یعنی با کلمات محبت‌‌آمیز جوان را دعوت کردند و به صحبت نشستند، شروع کردند با این جوان درباره معاد، بهشت و جهنم توضیح دادند،‌ بعد هم جوان قانع شد. فراوان امام رضا (ع) فرمودند: ما نیاز نیست که حتما یک رفتارهای زننده‌ای داشته باشیم، اگر مردم زیبایی‌‌های کلام ما اهل بیت (ع) را می‌فهمیدند از ما تبعیت می‌کردند.

انتهای پیام/

ارسال نظر