دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
16 ارديبهشت 1402 - 15:54

۹ دلیل برای شناخت خرابی باتری ماشین

۹ دلیل برای شناخت خرابی باتری ماشین
نوع خرابی انوع باطری در هر خودرو تقریبا با علایم‌های مشابه مشخص میشود البته نوع خودرو و حساسیت آن به خرابی باتری گاهی اوقات با نشانه‌های متفاوت نسبت به برخی خودرو نمایان میشود.
کد خبر : 845733

به گزارش گروه بازار خبرگزاری علم و فناوری آنا، در خودرو خود نشسته اید و میخواهید استارت بزنید که متوجه سنگین استارت خوردن ماشین (استارت قوی نیست) میشود و یا اصلا استارت نمیزند و این سوال برامون مطرح میشود که "آیا باتری خراب است یا استارت و اگر باطری خراب است چرا ناگهان متوجه این موضوع شدیم؟ "  اساسا خرابی باتری به ۹ علت مهم شناخته میشود که در ادامه با آن‌ها اشنا میشویم:

1.تاریخ تولید تا زمان استفاده:

تاریخ تولید هر باتری بر روی بدنه باطری حک میشود و هر شرکتی یک عمر مفید برای باتری تولید شده در نظر میگیرد مثلا یک باتری صبا از زمان تولید یکسال و نیم و یک باتری برنا دو سال و نیم عمر مفید دارد. البته کیفیت تولید رابطه مستقیم با عمر باتری دارد زمانی که عمر باتری روی به اتمام است، باتری عملا از استاندارد‌های لازم برای جریان دهی دور میشود.

2.مدت زمان استفاده از باتری

مدت زمان استفاده از باتری رابطه مستقیم با عمر آن دارد، بطور مثال عمر یک باتری بر روی خودرو شخصی متفاوت  از عمر باطری بر روی یک خودروی عمومی است. اکثرا عمر باتری بر روی خودرو‌های عمومی یا خودرو‌های شخصی با ساعت کارکرد بالا به نصف عمر باتری‌های خودرو‌های شخصی میرسد (به همین دلیل گارانتی باتری‌های عمومی (مثل تاکسی) از یکسال به شش ماه کاهش پیدا میکند. پس اگر شما دارای خودروی عمومی هستید باید زمان زودتری را برای خرابی باتری خود در نظر بگیرید.

3.قرار گرفتن باتری در مجاورت حرارت

محل نصب و نگهداری باتری رابطه مستقیم در عمر و خرابی آن دارد. در اکثر خودرو‌ها باتری در جلو ماشین و در کنار موتور نصب میشود و در برخی خودرو‌ها باتری برعکس انتظار در زیر صندلی راننده و یا در صندوق عقب نصب میشود، البته که ما هیچ دخالتی در مورد نحوه جاگیری و قرار گرفتن باتری نمیتوانیم داشته باشیم، اما جالب است که بدانید باتری‌های که در صندوق عقب و یا در زیر صندلی جای میگیرد دارای عمر طولانی‌تر و خرابی کمتر نسب به داخل موتور میباشد که علت اصلی آن حرارت بیشتر در موتور ماشین میباشد.

4.طریقه نصب باتری

طریقه نصب باتری امری بسیار مهم است و از اصلی‌ترین دلایل خرابی باتری میباشد، قطب‌های باتری باید بطور صحیح به هم متصل شوند و عاری از هرگونه سولفاته و اکسیده (زنگ زردگی) باشد و ضمنا از بستن هرگونه پیچ بر روی قطب باتری اجتناب کنید. اگر بر روی قطب باتری پیچ غیر استاندارد و در محلی نامناسب بسته شود باید آگاه باشید که در معرض خرابی مستقیم باتری قرار دارید و باید فورا از کارشناسان برای برطرف کردن ایراد بوجود آمده کمک دریافت نمایید.

5.وجود ادوات برقی اضافه

وجود ادوات برقی اضافه بدین معناست که شما مصرف برق بیشتری از استاندارد یک خودرو میباشید، وجود ادوات برقی اضافه سرعت بیشتری به خرابی باطری میدهد و از عمر مفید باتری به شدت کم خواهد کرد. شما با مشورت کارشناسان حافظ باتری جهت خرید باتری ماشین اینترنتی میتوانید اطلاع دقیقی از وضعیت مصرف ادوات برقی خودرو داشته باشید تا خرابی باتری به خداقل  و عمر مفید باتری به حداکثر خود برسد.

۹ دلیل برای شناخت خرابی باتری ماشین

 

6.ظرفیت نامتناسب با خودرو

ظرفیت نا متناسب باتری خودرو که اهمیت خیلی زیادی دارد و از علل متعدد خرابی باتری میباشد بطور مثال بر روی خودروی سمند باتری ۶۶ آمپر مورد نیاز و تایید شرکت سازنده خودرو میباشد که اگر برای آن باتری ۵۵ آمپر نصب گردد به شدت به کمبود برق دچار شده که علاوه بر خرابی زود هنگام باتری منجر به افت کیفیت و فعالیت خودرو میشود. شما میتوانید با مراجعه به سایت حافظ باتری و انتخاب مدل خودور از مشخصات فنی ماشین مطلع شوید.

7.نوع باتری تولید شده

نوع باتری تولید شده به مدل اسیدی، سیلد، سیلد کلسیم و ژله‌ای میباشد در عمر و خرابی زود هنگام باتری موثر است.

در خودردو‌های امروزی از باتری سیلد-کلسیم استفاده میشود تا عمر مغید بهتری برای مصرف کننده داشته باشد. البته بعضی از خودرو ساز‌های ایرانی و خارجی  از باتری اسیدی استفاده مینمایند که عمر آن بسته به کیفیت تولیدات میباشد بطور مثال باتری سولایت کره‌ای که از نوع اسیدی میباشد خیلی دیرتر از باتری صبا اسیدی که بر روی خودروی پراید نصب است عمر دارد. پس اگر باتری شما از نوع سیلد کلسیم و یا باتری اسیدی کره‌ای است باید بدانید که زمان خرابی باتری شما دیرتر است.

8.شارژ استاندارد از طریق دینام

اگر یک باتری سالم بر روی دینام خراب نصب و راه‌اندازی شود شاید فقط چند ساعت نیاز باشد تا باتری نو شما مجددا خراب شود که این نوع خرابی شامل گارانتی هم نمیباشد و خسارت فراوانی به بار خواهد اورد در  مجموعه حافظ باتری تست دینام به صورت منظم و با دستگاه‌های پیشرفته انجام میشود که از طریق ارتباط با ما میتوانید از زمان دقیق این تست مطلع شوید.

خرابی باتری که بر اثر ازدیاد و یا کم شارژ کردن دینام میباشد تاثیر زیادی بر کارکرد خودرو دارد. لازم به ذکر است کلیه تست دینام بصورت رایگان انجام میشود.

9.وارد شدن ضربه به باتری

وارد شدن ضربه به باتری رابطه مستقیم با خرابی آن دارد، اصولا در تصادفات که جلو خودرو آسیب میبیند به باطری ضربه شدیدی وارد میشود که در ۸۰ درصد این تصادفات چند روز پس از تصادف نیاز به تعویض باتری دارند که شامل علامت‌های خرابی شدید باتری میشود در ضمن وارد شدن ضربه به قطب‌های باتری میتواند عمر باتری را کوتاه کند.

 شما می‌توانید به پیشنهاد حافظ باتری، باتری خودرو خودتان را از محصولات برنا باتری تهیه کنید که مورد اطمینان کارشناسان این مجموعه است.

انتهای پیام/

ارسال نظر