دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
06 ارديبهشت 1402 - 18:16
مخبر:

مناسبات اقتصادی با قزاقستان را تا 3 میلیارد دلار ارتقا می‌یابد

مناسبات اقتصادی با قزاقستان را تا 3 میلیارد دلار ارتقا می‌یابد
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: مناسبات اقتصادی با قزاقستان در تناسب با ارتباطات سیاسی ما مناسب نیست که با سفر امروز نخست‌وزیر این کشور و توافقاتی که صورت گرفت تصمیم گرفته شد که این عدد را به سقف ۳ میلیارد دلار برسانیم.
کد خبر : 843813

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمد مخبر عصر امروز (چهارشنبه) پس از برگزاری دیدار محدود با نخست‌وزیر قزاقستان، در مذاکرات مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور، اظهار کرد: سه دور ملاقات روسای جمهور دو کشور در مدتی کوتاه موضوعی کم‌نظیر و بسیار پراهمیت و پشتوانه‌ای برای گسترش روابط تهران- آستانه است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به زمینه‌های متعدد همکاری میان دو کشور نظیر حمل‌ونقل، ترانزیت، انرژی، صنعت، معدن و کشاورزی تصریح کرد: ایران از توانمندی و تجربیات فراوانی در زمینه سدسازی، احداث نیروگاه، تجهیزات پزشکی و سلامت و فعالیت‌های دانش‌بنیان برخوردار است و آمادگی داریم این توانمندی را در اختیار قزاقستان قرار دهیم و سطح همکاری‌های خود را در این زمینه‌ها ارتقاء دهیم.

مخبر با تأکید بر لزوم گسترش همکاری‌های فرهنگی تهران - آستانه، به ظرفیت‌های گسترده دو کشور در حوزه گردشگری اشاره و تصریح کرد: باید با ایجاد تسهیلاتی نظیر پروازهای مستقیم و ایجاد جاذبه‌های گردشگری، زمینه سفر متقابل مردم و گردشگران دو کشور را فراهم کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره ظرفیت‌های منطقه‌ای نظیر اتحادیه اوراسیا و سازمان همکاری شانگهای، گفت: باید با اتکاء به این ظرفیت‌ها و از طریق تسهیل تجارت برای شرکت‌ها و بخش خصوصی دو کشور مناسبات تجاری فیمابین را توسعه دهیم. دکتر مخبر با توجه به اهمیت کریدور شمال جنوب و انعقاد توافقات منطقه‌ای برای حمل‌ونقل کالا اظهار امیدواری کرد با یکسان‌سازی تعرفه‌ها و بهره‌برداری مناسب در این زمینه بتوان ضمن گسترش تبادلات تجاری، در زمینه سوآپ کالاهای اساسی خصوصاً گندم و تأمین امنیت غذایی در دنیا نیز پیشگام شد.

نخست‌وزیر قزاقستان نیز در این نشست با استقبال از پیشنهاد معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان برای تدوین نقشه راه جامع همکاری‌های دو کشور، گفت: توسعه مناسبات و حسن هم‌جواری با جمهوری اسلامی ایران یکی از اولویت‌های اصلی در سیاست خارجی قزاقستان است و سفر سال گذشته رئیس‌جمهور قزاقستان به تهران نقطه عطفی در روابط دو کشور بود و سفر آینده رئیس‌جمهور ایران به قزاقستان نیز می‌تواند تحرکی جدی در مناسبات فیمابین ایجاد کند.

علی‌خان اسماعیلف از جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین شریک تجاری قزاقستان در منطقه خلیج‌فارس یاد کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۷۰ شرکت ایرانی در قزاقستان فعالیت دارند و آستانه آمادگی دارد در تمامی زمینه‌ها، همکاری‌های خود را با تهران گسترش دهد تا حجم مبادلات تجاری فیمابین به ۳ میلیارد دلار ارتقاء پیدا کند.
وی خواستار حضور و فعالیت شرکت‌های ایرانی در قزاقستان شد و افزود: قزاقستان از مشارکت شرکت‌های ایرانی برای فعالیت در بخش‌های مختلف همچون انرژی، صنایع، معادن و حمل‌ونقل استقبال می‌کند.

گفتنی است در پایان این جلسه معاون اول رئیس‌جمهور از نخست‌وزیر قزاقستان خواست تا سفر همکاران خود به ایران را برای تکمیل توافقات صورت گرفته تمدید کند که با موافقت وی برخی از اعضا هیئت عالی‌رتبه قزاقستان مذاکرات را با همتایان خود در روزهای آتی برای نهایی سازی پیشنهادات و توافقات ادامه می‌دهند.

انتهای پیام/

ارسال نظر