دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
25 فروردين 1402 - 13:30
یک بلژیکی آخرین سلطان خلاق لیگ برتر

از لمپارد و رونی تا دبروینه؛ ۵ پاسور گل ممتاز باشگاه صدتایی‌های انگلیس چه بازیکنانی هستند؟

از لمپارد و رونی تا دبروینه؛ ۵ پاسور گل ممتاز باشگاه صدتایی‌های انگلیس چه بازیکنانی هستند؟
کوین دبروینه در فصل جاری و در مسیر قهرمانی احتمالی لیگ برتر انگلیس و اروپا، به موفقیت های فردی زیادی دست یافته که آخرینش، پاس گلی بود که هفته قبل داد و به باشگاه صدتایی های سلاطین خلاق پریمیرلیگ وارد شد.
کد خبر : 841706

محمدرضا سروش- به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، در هفته ای که گذشت  رکوردی جدید در تاریخ رقابت های لیگ برتر فوتبال انگلیس ثبت شد.«کوین دبروینه»، هافبک بلژیکی منچسترسیتی در بازی هفته قبل با ساوتهمپتون لحظه مهمی را جشن گرفت. زیرا «مغز متفکر» سیتیزن ها به «پنجمین» بازیکنی تبدیل شد که در دوران حضورش در لیگ برتر انگلیس، 100 پاس گل داده است.

دبروینه که در جام جهانی قطر «کم فروغ» بود، در فصل جاری و تمام دوران حضورش نزد «آبی های آسمانی» همواره درخشیده و در نقش «سازنده گل» بارها در لیگ جزیره، بهترین شده است. او با پاس گلی که در برد غیرخانگی 4 بر یک مقابل حریف به گریلیش داد ، به چنین افتخار مهمی رسید تا حالا در «باشگاه صدتایی های پاس گل» این لیگ نام خود  را در کنار بزرگانی تاریخ ساز ببیند.

از لمپارد و رونی تا دبروینه؛ 5 پاسور گل ممتاز باشگاه صدتایی های انگلیس چه بازیکنانی هستند؟

در این گزارش نگاهی به 5 بازیکنی که عضو این کلوپ نمادین هستند، می اندازیم:

**فرانک لمپارد فقط با پاس گل موفق نبود

فرانک لمپارد که اکنون برای دومین مرتبه سکان هدایت تیم چلسی را دراختیارگرفته، یکی از اعضای این باشگاه سمبلیک است. او هر چقدر که در مربیگری «ناموفق» تاکنون نشان داده، در سال های 1995تا 2015 در لیگ کشورش بازی کرد و «اعجوبه ای مهارنشدنی» بود. بازیکن پیشین تیم های وستهام، چلسی و منچسترسیتی بعد از 559 حضور با این تیم ها، توانست به باشگاه صدتایی ها وارد شود. در نهایت در مجموع سال های که فعالیت حرفه ای داشت، خلق 103 پاس گل را به نام خود ثبت کرد.
و در رده چهارم بهترین پاسورهای گل تاریخ این لیگ قرارگرفت.
از لمپارد و رونی تا دبروینه؛ 5 پاسور گل ممتاز باشگاه صدتایی های انگلیس چه بازیکنانی هستند؟

«سوپر فرانکی» بزرگترین موفقیتش را در چلسی جشن گرفت؛ همان تیم سال های 2001 تا 2014 که برایش 648 بازی انجام داد و با 211 گل زده به دو عنوان «بهترین هافبک گلزن» و «بهترین گلزن تمام ادوار» آبی های لندنی رسید. طبق نوشته روزنامه دیلی میل، تنها 5 بازیکن بیشتر از او در لیگ برتر گلزنی کرده اند که وین رونی و رایان گیگز از این جمله هستند. این اسطوره همچنین در جوانی، 3 مرتبه عنوان «بهترین سازنده گل فصل» را به خود اختصاص داد. به طور قطع پربارترین دوران فعالیت لمپارد در فصل 2010-2009 بود که با چلسی قهرمان لیگ برتر و جام حذفی شد.  این چهره ماندگار در تیم ملی انگلیس در 36 بازی حضور یافت که 22 گل زد و 14 پاس گل نیز داد.

از لمپارد و رونی تا دبروینه؛ 5 پاسور گل ممتاز باشگاه صدتایی های انگلیس چه بازیکنانی هستند؟

**وین رونی ، هم گلزنی قهار و هم سازنده گلی ارزشمند

بسیاری تصور می کنند «وین رونی»، مهاجم اسبق تیم ملی انگلیس و منچستریونایتد، گلزنی مهارنشدنی بوده و در این زمینه فقط تخصص داشت. البته که سال ها زیر نظر سرآلکس فرگوسن، مربی بزرگ تاریخ یونایتدها، در خط آتش شیاطین سرخ با گل های که به ثمر می رساند، درخشید، اما فقط توره دروازه ها را به لرزه درنیاورد! رونی در عین حال «پاسور گلی» ارزشمند بود به نحوی که بعد از 445 بازی توانست به کلوپ صدتایی های پاس گل وارد شود.

مهاجم تکنیکی که ابتدا با اورتون در سال های 2002 تا 2004 مطرح شد، در سال های 2004 تا 2017 موفق شد 303 بازی برای یونایتدها انجام دهد و 183 گل نیز به ثمر رساند. در جمع سرخپوشان الدترافوردی، رونی به بهترین گلزن تاریخ باشگاه تبدیل شد و حتی رکورد گلزنی یونایتد را که متعلق به «سربابی چارلتون» بود، شکست. او قبل از آنکه لیگ برتر را ترک کند و به دی سی یونایتد آمریکا برود، در ادامه برای دومین مرتبه حضور در اورتون را تجربه کرد.

از لمپارد و رونی تا دبروینه؛ 5 پاسور گل ممتاز باشگاه صدتایی های انگلیس چه بازیکنانی هستند؟

**رایان گیگز، یکی از سلاطین خلاق

از سال 1990 تا 2014 که مترداف با تمام دوران بازی برای رایان گیگز است، اسطوره ولزی در منچستریونایتد حضورداشت.به عنوان بازیکنی که 632 مرتبه در لیگ برتر بازی کرد، جای تعجبی هم ندارد که نامش در جمع بهترین پاسورهای گل تاریخ این رقابت ها قرارگیرد. گیگز در سال های طلایی یونایتدها، حتی پرافتخارترین بازیکن تاریخ فوتبال انگلیس نیز شد. با این حال از نظر مدت زمان ورود به باشگاه صدتایی ها، 367 بازی را پشت سرگذاشت.

وینگر فراموش نشدنی در سال های حضورش با تیم نخست شهر منچستر، 13 عنوان قهرمانی لیگ، 4 جام حذفی  و دو مقام نخست لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد تا رکوردار کسب افتخار باشد. از سویی دیگر گیگز در همه این سال ها، 162 پاس گل در لیگ جزیره به نام خود ثبت کرد که 51 پاس بیشتر از عضو بعدی این باشگاه (سسک فابرگاس ) و 62 پاس گل نیز بیشتر از دبروینه، عضو جدید این کلوپ است. رکورد بازیکن همیشه وفادار منچستری ها، چیزی است که شاید هرگز شکسته نشود.

از لمپارد و رونی تا دبروینه؛ 5 پاسور گل ممتاز باشگاه صدتایی های انگلیس چه بازیکنانی هستند؟

**سسک فابرگاس بعد از 293 بازی رکوردارشد

سسک فابرگاس، هافبک ارزشمند سابق تیم ملی فوتبال اسپانیا، در یک دوره کاملا درخشان و تاثیرگذار در لیگ برتر، پاس های گل بیشماری داد که از زمان حضورش در آرسنال(2003 تا 2011 ) آغازشد. همان دورانی که به عنوان نوجوانی پرجنب و جوش به تیم لندنی آمد و در مدتی کم بعد از ورودش، حتی «طراح اصلی» تیم شد.به این ترتیب بعد از 293 بازی به رکورد 100 پاس گل در لیگ رسید.

او که سرشار از شاهکارهای خلاقانه و امیدبخش بود، نامش را در دوران طلایی آرسنال، به عنوان یک وزنه و ستون اصلی ثبت کرد و دقیقا به همین خاطر بود که حتی با وجود سن کم، بازوبند کاپیتانی را در اختیار داشت. البته بهترین دوره حضور فابرگاس در این تیم در فصل 2010 -2009 بود که فقط در 27 بازی لیگ توانست بازی کند اما 15 گل زد و 15 پاس گل نیز داد تا نامش در تیم منتخب بهترین های فصل پریمیرلیگ قرارگیرد. سسک البته در سال های 2014 تا 2019  نیز برای چلسی در همین رقابت ها بازی کرد و صاحب 2 قهرمانی دیگر لیگ برتر نیز شد .  او یکی از 7 بازیکنی است که در یک مسابقه از این پیکارها، 4 پاس گل داده است.

از لمپارد و رونی تا دبروینه؛ 5 پاسور گل ممتاز باشگاه صدتایی های انگلیس چه بازیکنانی هستند؟

**دبروینه، جدید ترین عضو باشگاه صدتایی ها

کوین دبروینه در هفته ایی که گذشت، رکورد جدیدی را در زمینه ورود به باشگاه صدتایی ها خلق کرد.او با پاس گلش به جک گریلیش 100 تایی شد و بعد از پشت سرگذاشتن 237 بازی به این حد نصاب رسید. هافبک 31 ساله  نسبت به لمپارد،رونی،گیگز و فابرگاس، به این ترتیب سریع تر خودش را به عضویت این باشگاه نمادین رساند. البته قبلا نسبت به رقبایش، سریع تر به رکورد 50 پاس گل با انجام 123 بازی رسیده بود. ضمن آنکه در فصل 2020 -2019 با 20 پاس گل بهترین پاسور گل فصل نیز شد.

با توجه به عملکرد کلی او، می توان گفت  میانگین پاس گل کوین در هر بازی 0.42 بوده که از این لحاظ بالاتر از فابرگاس(0.32) ، دنیس برگمپ و دیوید بکام(0.30) قرارمی گیرد.دبروینه که در کارش به معنای واقعی استاد است، توانایی بازکردن هر خط دفاعی را با پاس های با دقت بالا را دارد. او 4 مقام قهرمانی لیگ را کسب کرده و 2 بار نیز بهترین بازیکن فصل باشگاهی انگلیسی ها انتخاب شده است. او حالا در انتظار این است سرانجام با منچسترسیتی به مقام نخست لیگ قهرمانان اروپا برسد.

انتهای پیام/

ارسال نظر