دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
08 فروردين 1402 - 11:12
رییس کمیته گراپلینگ در نشست خبری:

تعریف رشته‌های رزمی تغییر کرده است/ هنوز کادرفنی مشخص نشده

تعریف رشته‌های رزمی تغییر کرده است  هنوز کادرفنی مشخص نشده
رییس کمیته گراپلینگ در نشست خبری امروز خود به معرفی این سبک و اهداف آن پرداخت.
کد خبر : 839290

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری آنا، نشست خبری کمیته گراپلینگ صبح امروز (سه‌شنبه) با حضور موسی بخشایی مسئول انجمن گراپلینگ برگزار شد. در این نشست خبری موسی بخشایی اظهار داشت: رشته رزمی یکی از رشته‌های تحت پوشش اتحادیه جهانی کشتی است. کشتی آزاد، فرنگی، پانکریشن و گراپلینگ چهار رشته‌ای که زیر نظر اتحادیه جهانی کشتی هستند. اتحادیه جهانی کشتی بیش از ۱۰ سال است که ۲ رشته پانکریشن و گراپلینگ را تحت پوشش خود قرار داده است.

وی افزود: در سال ۲۰۰۹ نمایندگی از اتحادیه جهانی کشتی توسط سهیل بخشایی برادر بنده کسب شد و در این مدت با تربیت قهرمانان و ورزشکاران زیادی در رویداد‌های تحت نظر اتحادیه جهانی کشتی شرکت کردیم. با توجه به فراز و نشیب‌های این رشته یکی دیگر از عزیزان مدتی مسئولیت این انجمن را برعهده داشت، اما با نظر اتحادیه جهانی کشتی و یوسف بهتری رییس فدراسیون انجمن ورزش‌های رزمی، مدیریت از دوستان قبلی تغییر و مسئولیت کمیته گراپلینگ به بنده واگذار شد.

رییس کمیته گراپلینگ در پاسخ به این سوال که این رشته رزمی است یا خیر، گفت: مناسبات در رشته‌های رزمی در سطح دنیا تغییر کرده و تعریف یک رشته رزمی با گذشته متفاوت شده است. در مسابقات کامبت گیمز که المپیک هنر‌های رزمی است، رشته‌های شمشیربازی و مچ‌اندازی نیز حضور دارند. اتحادیه جهانی کشتی نیز با ۲ رشته گراپلینگ و پانکریشن در مسابقات کامبت گیمز حضور دارند. نمی‌توانم بگویم کشتی ورزش مبارزه‌ای و رقابتی نیست. ۲ رشته گراپلینگ و پانکریشن صد در صد رشته‌های رزمی هستند.

بخشایی ادامه داد: مسابقات گراپلینگ در دو بخش برگزار می‌شود. در قسمت “گی” که مسابقات با لباس و همانند دیگر رشته‌های رزمی برگزار می‌شود و در قسمت “نوگی” نیز با شلوارک و تیشرت‌های تنگ ورزشکاران به رقابت می‌پردازند. به عبارت دیگر گراپلینگ یک نوع کشتی تسلیمی است، اما در تعریف کل به معنی گلاویز شدن، پرتاب کردن و سرشاخ شدن است و شامل فنون پرتابی در سرپا و خلاف مفصل و انسداد تنفس در خاک است.

وی در خصوص تقویم رویداد‌های این رشته اظهار داشت: اتحادیه جهانی کشتی به عنوان مرجع این رشته تقویم سالیانه مبسوطی دارد که همه ساله رونمایی می‌کند. در سال جاری، اولین رویداد ما مسابقات کسب سهمیه کراپلینگ برای بزرگترین رویداد رزمی دنیا که همان کامبت گیمز است، در اردیبهشت ماه در ازبکستان برگزار می‌شود. مسابقات در ۵ گروه وزنی که سه وزن در گی و دو وزن در نیوگی برگزار خواهد شد و ۸ نفر در هر گروه ورزنی سهمیه کسب می‌کنند. رویداد بعدی ما در تیرماه مسابقات قهرمانی جهان در لهستان برگزار خواهد شد و در آبان ماه مسابقات قهرمانی آسیا را در ژاپن خواهیم داشت.

بخشایی در خصوص اینکه در بخش بانوان مجوز فعالیت این رشته صادر شده است یا خیر، گفت: با توجه به اینکه ۵ فروردین مسئولیت گرفتم، اطلاع دقیقی در خصوص مجوز فعالیت در بخش بانوان ندارم و نمی‌دانم مدیریت قبلی از معاونت بانوان وزارت ورزش و جوانان مجوز اخذ کرده است یا خیر؟ با این شرایط و با توجه به زمان کوتاه تا مسابقات کسب سهمیه مسابقات ورلدگیمز، صد در صد در بخش بانوان در این مسابقات حضور نخواهیم داشت.

وی در مورد برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی عنوان کرد: در حال حاضر و با توجه به زمان اندک تا اعزام و با هماهنگی فدراسیون انجمن ورزش‌های رزمی، تلاش کردیم از استعداد‌های موجود بهترین استفاده را ببریم.

بخشایی در مورد معرفی کادرفنی تیم‌های ملی گفت: هنوز تشکیل نشده و در حال حاضر شورای فنی را تشکیل دادیم و در روز‌های آینده منتشر خواهد شد. در اولین فرصت نیز جلسات شورای فنی برگزار خواهد شد و کادرفنی تیم ملی را مشخص خواهیم کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر