دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
در گفت‌وگو با آنا تأکید شد؛

تحقق «مهار تورم و رشد تولید» با رونق‌بخشی به شرکت‌های دانش‌بنیان

تحقق «مهار تورم و رشد تولید» با رونق‌بخشی به شرکت‌های دانش‌بنیان
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی مجدد کارخانه‌ها و صنایع تعطیل و نیمه تعطیل و رونق‌بخشی به شرکت‌های دانش‌بنیان را ازجمله راهکارهای علمی تحقق شعار «مهار تورم و رشد تولید» دانست.
کد خبر : 839227

بهاره بنی‌طالبی عضو هیئت علمی و دانشیار گروه حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در پاسخ به این پرسش که دانشگاه و عرصه علم و فناوری چگونه می‌توانند به «مهار تورم و رشد تولید» کمک کنند و در این مسیر چه نقشی دارند؟ اظهار کرد: دانشگاه به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز نقش‌آفرین در مسیر توسعه و تحول کشورها در تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص نیز نقش کلیدی ایفا می‌‌کند و از این مسیر می‌تواند به خوبی باعث مهار تورم و رشد تولید در کشور شود.

وی تأکید کرد که در این مسیر لازم است دانشگاه‌ها علاوه بر برنامه‌ریزی جدی و هدفمند در راستای توسعه رشته‌های مؤثر و کاربردی منطبق با نیاز جامعه و صنعت و تنوع‌بخشی به رشته‌های دانشگاهی با رویکرد کارآفرینی پایدار و منطبق با آمایش سرزمینی به تربیت نسل فناور و متخصص اهتمام ویژه داشته باشند و به کمک این راهبرد و البته با برنامه‌ریزی دقیق و منسجم، می‌توانند علاوه بر افزایش تولید، بیکاری در قشر جوان را نیز کاهش داده و در نهایت تورم را مهار کنند.

** مؤلفه‌ها و راهکارهای علمی مهار تورم

بنی‌طالبی مؤلفه‌ها و راهکارهای علمی مهار تورم را برشمرد و گفت: تورم و تولید دو گزینه به هم وابسته هستند که ارتباط معکوسی با یکدیگر داشته و با کاهش تورم تولید رونق می‌گیرد. برای این منظور لازم است فاکتور‌های گوناگونی مانند عرضه و تقاضا، رونق بخش‌های صنعت و واحد‌های تولیدی، گسترش بازار سرمایه با رویکرد اسلامی، راه‌اندازی مجدد کارخانه‌ها و صنایع تعطیل و نیمه تعطیل و رونق بخشیدن به شرکت‌های دانش‌بنیان را در اولویت قرار داد تا بتوان به تحقق شعار امسال دست یافت.

تحقق «مهار تورم و رشد تولید» با رونق‌بخشی به شرکت‌های دانش‌بنیان

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به این پرسش که برای رشد تولید در کشور چه ضرورت‌ها و باید‌هایی باید مد نظر مسئولان و تولیدکنندگان قرار گیرد؟بیان کرد: در این مسیر مسلماً هماهنگی بخش‌های مختلف اقتصادی، تولیدی با حوزه سیاستگذاری و برنامه ریزی و افزایش تولید ناخالص ملی و داخلی کشور در کنار برنامه‌هایی برای تسهیل شرایط راه‌اندازی کسب و کار‌های خانگی و حمایت‌های مؤثر و منطقی از این حوزه می‌تواند گام مؤثری در راستای مهار تورم و رشد تولید به کشور کند.

** نتایج مهار تورم و رشد تولید

وی نتایج مهار تورم و رشد تولید برای کشور را برشمرد و تشریح کرد: آثار و پیامد‌های مهار تورم و رشد تولید در کشور بسیار گسترده و مثبت خواهد بود به‌گونه‌ای که نرخ بیکاری کاهش یافته، امید به زندگانی افزایش و شرایط برای همه اقشار جامعه به‌خصوص در دهک‌های پایین به‌گونه‌ای خواهد بود که قدرت خریدشان ارتقا یافته و استرس و نارضایتی ناشی از تورم بین آنها کاهش می‌یابد.

این عضو هیئت علمی و دانشیار گروه حسابداری دانشگاه تأکید کرد که تحقق شعار سال با عنوان مهار تورم و رشد تولید نیازمند همراهی، همکاری و انسجام بین بخش‌های مختلف دولت و ارکان حاکمیتی و اقشار جامعه است تا همگان بتوانند در نهایت از آثار تحقق این شعار بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته