دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
06 فروردين 1402 - 15:12
مشاور رئیس جمهور خبر داد؛

بازدید ۲ میلیون نفر از مناطق آزاد ۷ گانه تا ۴ فروردین

بازدید ۲ میلیون نفر از مناطق آزاد ۷ گانه تا ۴ فروردین
دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: تا ۴ فروردین بیش از ۲ میلیون نفر از مناطق آزاد هفتگانه بازدید داشته‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۶ درصد رشد داده است.
کد خبر : 839114

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری آنا به نقل از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، حجت‌الله عبدالملکی مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر منطقه آزاد چابهار از ارتقای زیرساخت‌ها برای میزبانی از گردشگران نوروز ۱۴۰۲ در مناطق آزاد کشور خبر داد.

وی در این جلسه که صبح امروز یک‌شنبه ۶ فروردین‌ماه با حضور رییس ستاد خدمات اجرایی سفر چابهار و رؤسای کمیته‌های آن برگزار شد بیان کرد: در آخرین جلسه ویدئوکنفرانسی سال ۱۴۰۱ که با حضور مدیران عامل مناطق برگزار شد، مصوباتی به توافق رسید که در همه مناطق به اجرا رسیده است.

مشاور رئیس جمهور هدف از سفر‌های نوروزی به مناطق آزاد را تقدیر از اعضای ستاد‌های اجرایی خدمات سفر عنوان کرد و افزود: با وجود توان و منابع مالی محدود در مناطق، نوروز امسال شاهد ارتقا در خدمات زیرساختی و افزایش سایت‌های گردشگری بودیم که به تنوع‌بخشی مقصد سفر برای گردشگران منتج شد.

به گفته عبدالملکی مناطق آزاد کشور امسال در حوزه توسعه سیما و منظر شهری، خدمات زیرساختی، بهداشتی و نظافتی صد‌ها میلیارد تومان هزینه کرده‌اند تا میزبانی شایسته برای میهمانان نوروزی باشند.

وی با اشاره به محدودیت‌های مالی در این مناطق گفت: ماهیت وجودی مناطق برای کاهش هزینه‌های تولید شکل‌گرفته و با وجود گردش مالی بالا، بخشی که عاید سازمان‌ها می‌شود، بسیار اندک است.

مشاور رییس جمهور تأکید کرد: با این‌حال بیش از ۷۵ درصد این منابع  نیز برای تکمیل زیرساخت‌ها و بهتر کردن فضای کسب‌وکار‌ها در همان منطقه هزینه می‌شود تا ضمن فراهم کردن فضای مناسب برای فعالان اقتصادی، کیفیت میزبانی از گردشگران نیز افزایش یابد.

**رشد ۵۶ درصدی حضور گردشگران در مناطق آزاد در سال جدید

عبدالملکی از رشد ۵۶ درصدی حضور گردشگران در مناطق آزاد در سال جدید خبر داد و گفت: تا تاریخ ۴ فروردین‌ماه بیش از ۲ میلیون نفر از هم‌وطنانمان از مناطق آزاد هفتگانه کشور بازدید داشته‌اند که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۵۶ درصد رشد نشان داده است.

وی بر لزوم برنامه‌ریزی برای نوروز آینده تأکید کرد و ادامه داد: حضور هم‌وطنان در مناطق آزاد می‌تواند هم به بهتر دیده شدن پیشرفت‌های اتفاق افتاده کمک کند و هم افزایش نشاط اجتماعی را همان‌گونه که مورد تأکید دین مبین اسلام است، موجب شود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی خواستار برنامه‌ریزی برای بازدید از امکانات و تأسیسات اقتصادی و صنایع در مناطق آزاد به‌عنوان یک سرمایه اجتماعی نظام، برای گردشگران شد و عنوان داشت: آشنایی مردم با جریان رشد و روند ارتقا در این مناطق، روحیه امیدآفرینی را تقویت کرده و بر پویایی کشور به‌رغم نقشه‌های دشمنان، تأکید دارد.

عبدالملکی ضمن تقدیر از ستاد  اجرایی خدمات سفر چابهار برای توسعه زیرساخت‌های میزبانی از گردشگران نوروزی گفت: منطقه آزاد چابهار با ۴۵۰ میلیارد ریال هزینه برای توسعه این زیرساخت‌ها توانسته میزبان شایسته‌ای برای میهمانان در سال جدید باشد.

گفتنی است حجت‌الله عبدالملکی مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور صبح امروز یک‌شنبه ۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۲ جهت سلسله بازدید‌های اقدامات ستاد‌های سفر مناطق وارد منطقه آزاد چابهار شد.

بازدید از پروژه‌های زیرساختی و عمرانی منطقه آزاد، افتتاح پروژه انبار‌های لجستیکی، بازدید از ارائه خدمات و زیرساخت‌های نوروزی، بازدید از بنادر تجاری و طرح توسعه‌ای بندری چابهار در دستور کار این سفر ۲ روزه است.

انتهای پیام/

ارسال نظر