دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
06 فروردين 1402 - 11:58
یادداشت؛

قبض و بسط شبکه‌های مهاجم

قبض و بسط شبکه‌های مهاجم
سیاه‌نمایی در برنامه‌های نوروزی شبکه‌های جبهه مقابل باعث ریزش بیشتر مخاطبانشان شد که پس از افسردگی ناشی از اغتشاشات، منتظر تماشای شادی و سرگرمی در آن شبکه‌ها بودند.
کد خبر : 839078

گروه سیاست خبرگزاری آنا- طبق اعلام تلویزیون BBC News Persian، رادیوی فارسی زبان آن شبکه در این هفته به کار خود پایان می‌دهد.

تصمیم بنگاه بی‌بی‌سی پس از ماجرای فروش ظاهری سعودی‌اینترنشنال و برنامه‌ریزی انتقال آن به واشینگتن صورت می‌گیرد.

این درحالی است که شبکه اینترنشنال به تازگی یک ساختمان مجهز را به قیمت ۲۲ میلیون پوند در لندن خریداری کرده بود و قرار بود به آن ساختمان منتقل شود.

به نظر می‌رسد چند عامل سبب شده تا جبهه مقابل چنین تصمیماتی را اتخاذ کند:

۱- استراتژی تهاجمی اینترنشنال در ورود به بازار که موجب به هم خوردن تعادل در سطوح دستمزدی شد و نارضایتی‌های صنفی را در رسانه‌های رقیب بویژه در BBC فارسی ایجاد کرد.

۲- مهاجرت بهترین‌های BBC فارسی به اینترنشنال و ناتوانی آن شبکه در تأمین نیرو‌های جایگزین خصوصاً در پست‌های مدیریتی، سردبیران و گویندگان اخبار.

۳- زیاده‌روی در سیاه‌نمایی و دروغ‌پراکنی گسترده که موجب دلزدگی و ریزش وسیع مخاطبان گردیده است.

سیاه‌نمایی در برنامه‌های نوروزی شبکه‌های جبهه مقابل نیز باعث ریزش بیشتر مخاطبانشان شد که پس از افسردگی ناشی از اغتشاشات، منتظر تماشای شادی و سرگرمی در آن شبکه‌ها بودند. (رجوع به پی نوشت)

۴- کاهش چشمگیر هزینه‌های حضور در فضای مجازی و تداوم کیفیت اجرای مأموریت‌های مشترک جبهۀ معاندین در پیام‌رسان‌های فارسی.

۵- تغییر ذائقه و تغییر مدل مصرف مخاطبان وفادار شبکه‌های مهاجم به سمت فناوری‌های نو

۶- تروریستی اعلام کردن شبکه‌های BBC فارسی و سعودی اینترنشنال توسط جمهوری اسلامی ایران که: 

اولاً: تمایل به بازگشت عوامل آن شبکه‌ها به داخل کشور را برانگیخت. 

ثانیاً: هزینه‌هایی گزاف تأمین امنیت ساختمان و عوامل اجرایی آن‌ها توسط پلیس لندن برای آن شبکه‌ها مشکلاتی را به وجود آورد.

ثالثاً: برخی از حامیان این شبکه‌ها به دلیل تغییرات سیاسی در حوزۀ بین‌الملل و ژئوپلیتیک منطقه‌ای، حمایت‌های خود را کاهش داده‌اند.

۷- ضرورت افزایش چابکی و تمرکز در پوشش تبلیغات، سفر‌ها و جلسات سیاسی هیأت مؤسسان (پهلوی، علی‌نژاد، بنیادی و اسماعیلیون) در امریکا برای نگهداشت و جذب کانون‌های حمایت مالی، سیاسی و امنیتی، سازماندهی تحرکات ایرانیان اروپا و نیرو‌های میدانی داخل کشور (مثل کمپین وکالت، منشور، همراهی بازماندگان هواپیمای اوکراینی، همراهی بایدن در سفر به کانادا و دیدار با ایرانیان مقیم تورنتو)

۸- ایجاد تحرک و تهییج توده‌های بزرگ، اما کم تحرک آمریکا و کانادا.

۹- استفاده از امکانات تولید محتوای دراماتیک، اعتراضی و سرگرمی‌های برنامه‌ریزی شده در آمریکا.

۱۰- افول شدید شبکه‌های مهاجم (مانند manoto) که مجبور به تعطیلی یا بازگشت به تنظیمات قبلی هستند؛ (این شرایط قبلاً در شبکه‌هایی مانند شبکۀ Farsi۱ و ITN دیده شده است.)

پ. ن (مربوط به بند ۳)؛

آیا رسانه ملی در تقارن نوروز و رمضان، توانست این خلاء را پر کند و مخاطبان سرگردان شبکه‌های معاند را جذب نماید؟ ظاهراً سالن‌های سینما و شبکه‌های خانگی در این امر از رسانۀ ملی جلو افتادند.

حمید رضا حسینی‌دانا: عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند

 

انتهای پیام/

ارسال نظر