دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
04 فروردين 1402 - 09:12
گزارش/ الزامات «تحقق شعار سال»؛

نسخه کنترل تورم در سال«مهار تورم و رشد اقتصادی» چیست؟

نسخه کنترل تورم در سال«مهار تورم و رشد اقتصادی» چیست؟
رئیس جمهور درحالی برنامه اصلی دولت را در سال جدید، کنترل تورم همراه با رشد پایدار اقتصادی اعلام کرد که تعدادی از بهارستان نشینان نسخه‌ای برای این برنامه و تحقق «شعار سال» تجویز کردند.
کد خبر : 838849

گروه سیاست خبرگزاری آنا- حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی، سال ۱۴۰۲ را به‌عنوان سال «مهار تورم و رشد تولید» نامگذاری کردند.

ایشان اول فرودین نیز در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی (ع)، مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس را به ترغیب و هدایت مردم به ایفای نقش مولد در اقتصاد کشور و ایجاد اعتماد برای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی بخش خصوصی فراخواندند و گفتند: اگر از توانایی‌های مردم در اقتصاد استفاده شود و تولید افزایش یابد، حتماً وضع معیشت عمومی و تورم بهبود خواهد یافت و شعار سال محقق می‌شود.

*وعده دولت برای مهار تورم

از سوی دیگر حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور هم در پیام نورزی با بیان اینکه برنامه اصلی دولت در سال ۱۴۰۲ کنترل تورم همراه با رشد پایدار اقتصادی است، تصریح کرد: به مردم عزیزمان اطمینان می‌دهم، در سال جدید تلاش خادمان شما در دولت برای تحقق وعده‌ها، از جمله «بهبود معیشت مردم»، «فساد ستیزی»، «مهار تورم»، «تقویت تولید» و «افزایش اشتغال»، به صورت شبانه‌روزی و بی‌وقفه خواهد بود.

حال که در ابتدای سال نو به سر می‌بریم برآن شدیم تا به این سوال اساسی پاسخ دهیم، دولت و مجلس برای تحقق شعار سال باید در چه مسیری حرکت کنند و به عبارت دیگر نسخه‌ای که برای شعار سال تجویز می‌کنند چیست؟

*مجلس باید چه کند؟

«روح‌الله متفکرآزاد» نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس تمام تلاش خود را می‌کند که با ریل‌گذاری و قانون‌گذاری برای مهار تورم به دولت کمک کند، گفت: مسیر تسهیل تولید در مجلس پیش از این آغاز شده است و از سال گذشته اقدامات خوبی در زمینه حرکت به سمت اقتصادی که سرمایه‌گذاری جذب کند را انجام داده‌ایم.

وی با بیان اینکه تلاش ما بر این بوده که مردم سرمایه خود را به سمت سرمایه گذاری مولد ببرند و سوداگری گران تمام شود و از طرف دیگر تولید، سوددهی داشته باشد، می‌گوید: امید است سال آینده نیز در این مسیر گام‌های مؤثرتر و جدی‌تری برداریم تا دولت بتواند در زمینه رونق تولید و رشد تولید از ریل‌گذاری‌های قانونی استفاده کند.

نماینده مردم تبریز به نقش رسانه‌ها هم اشاره کرد، موضوعی که در سخنان نوروزی مقام معظم رهبری نیز بیان شده بود.

او پیرامون فرهنگ سازی برای تحقق «شعار سال»، تاکید کرد: موضوع دیگری که اهمیت دارد، همت همگانی و مردمی و البته فرهنگ سازی توسط صدا و سیما و رسانه‌ها درباره سرمایه‌گذاری است. باید فرهنگ سرمایه‌گذاری ایجاد شود و در این زمینه تبلیغ و آگاه‌سازی صورت بگیرد. در این صورت است که سرمایه‌ها مولد خواهند بود و سوداگری کاهش خواهد یافت.

*۳ پیشنهاد برای اجرایی شدن شعار سال ۱۴۰۲

«محمود عباس زاده مشکینی» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس راهکار دیگری برای اجرایی شدن شعار سال ارائه می‌دهد و می‌گوید: سرمایه‌های مردم باید به شکل صحیح و اصولی از سمت خرید و فروش مسکن، ارز، طلا و سایر کالا‌های سرمایه‌ای به سمت کالا‌های تولیدی سوق پیدا کند تا ما بتوانیم با حمایت و پشتیبانی از تولید و رشد مناسب آن تورم را نیز کنترل کنیم.

وی در تبیین دومین موضوع که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: در کنار تقویت پایه‌های پولی کشور، ما به شدت نیازمند نگاه علمی و کارشناسی به سیستم بانکی و تسهیلات‌دهی آن‌ها داریم تا جلوی خلق پول جدید با همراهی و نظارت بانک مرکزی گرفته شده و یک حرکت معقول و منطقی را در سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی شاهد باشیم.

نماینده مردم مشگین‌شهر در مجلس سومین پیشنهاد مؤثر در این زمینه را توجه دولت به مولدسازی به شکل آشکار و شفاف اعلام و تاکید کرد: از این منبع نیز می‌توان منابع خوبی را تأمین کرده و در مسیر ایجاد ظرفیت‌های بیشتر اقتصادی به کار گرفت.

در ابتدای گزارش به پیام نوروزی رئیس دستگاه اجرا اشاره شد، او برنامه اصلی دولت در سال جدید را مهارم تورم اعلام کرد، با توجه به اعلام این برنامه، قوه مجریه چگونه می‌تواند وعده مطرح شده را به منصه ظهور برساند؟

*دولت برای کنترل تورم برنامه ارائه دهد

«سید شمس الدین حسینی» رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس که سال گذشته ریاست کمیسیون تلفیق لایحه بودجه را هم برعده داشت و از اقتصاددانان بهارستان شناخته می‌شود در این باره می‌گوید: اولین انتظار آن است که دولت باید برنامه‌های مدونی در این زمینه داشته باشد و حتماً این برنامه‌ها را اعلام کند.

وی در توصیه‌ای به تیم اقتصادی دولت که در سال ۱۴۰۲ وظیفه سنگینی برای تحقق «شعار سال» برعهده دارند، تصریح کرد: مسئولان برای سال ۱۴۰۲ حکمرانی و هدف گذاری فعالانه را در دستورکار خود قرار دهند و اعلام کنند و واهمه نداشته باشند که آن هدف محقق نشود بلکه تلاش کنند تا آن هدف محقق شود. این اولین نکته است که حتماً باید دولتمردان به ویژه بخش اقتصادی دولت به آن در سال ۱۴۰۲ توجه ویژه داشته باشند.

به هرحال این نکته حائز اهمیت است که سایر قوا، سازمان‌ها و نهاد‌ها هم باید از مُهره‌های خود برای تکمیل پازل «شعار سال» استفاده کنند، از این رو باید همه همت خود را بر این دوموضوع قرار دهند تا تورم مهار و سپس زمینه افزایش تولید فراهم شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر