دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
عبدالملکی:

50 بسته سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد کشور به زودی اعلام می‌شود

50 بسته سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد کشور به زودی اعلام می‌شود
دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت : این فرصت‌های سرمایه‌گذاری از سوی مناطق آزاد با جدیت دنبال خواهد شد و به‌زودی مرحله دوم آماده‌سازی 50 بسته سرمایه‌گذاری بعدی در مناطق آزاد هفت‌گانه کشور تا اواخر خرداد انجام خواهد شد.
کد خبر : 838810

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری آنا، حجت‌الله عبدالملکی روز پنجشنبه در نشست شورای معاونین سازمان منطقه آزاد انزلی گفت : این فرصت‌های سرمایه‌گذاری از سوی مناطق آزاد با جدیت دنبال خواهد شد و به‌زودی مرحله دوم آماده‌سازی 50 بسته سرمایه‌گذاری بعدی در مناطق آزاد هفت‌گانه کشور تا اواخر خرداد انجام خواهد شد.

عبدالملکی، کامل‌ترین بسته‌های سرمایه‌گذاری را در سال 1401 را متعلق به منطقه آزاد انزلی بیان کرد و گفت: امسال بازاریابی و سرمایه‌گذاری در سطح بین‌المللی و خارجی کشور در حوزه مناطق آزاد به طور جدی دنبال خواهد شد .

وی در ادامه با اشاره به شعار سال 1402 مقام معظم رهبری، اضافه نمود: رشد اقتصادی و مهار تورم که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان شعار امسال اعلام شد دو مقوله مکمل هم بوده و نظریه‌های سنتی اقتصادی که در گذشته تورم را موجب رونق اقتصادی و افزایش سرمایه‌گذاری می‌دانستند نفی می‌کند.

مشاور رئیس‌جمهور اضافه کرد: اقتصاددانان امروزی معتقدند در شرایط تورمی رشد اقتصادی کاهش می‌یابد، بازارهای مالی مانند طلا و ارز رشد فزاینده‌ای می‌کنند و سرمایه به آن سمت جذب و تولید دچار رکود می‌شود لذا نظریه مدرن تورم را موجب رکود اقتصادی می‌داند.برای افزایش تولید باید تورم را مهار کنیم.

عبدالملکی تاکید کرد: در شرایط با ثبات اقتصادی قیمت‌ها رشد منطقی دارند و تمایل برای سرمایه‌گذاری در تولید بیشتر می‌شود و سرمایه‌گذار تولیدات خود را به سمت کالاهای مورد نیاز مردم هدایت می‌کند چون نیاز مردم همیشه پابرجاست و جهش در بازارهای مالی طلا و ارز در شرایط تورمی اتفاق افتاده و دائمی نیست.

وی، مهم‌ترین مسئله در مهار تورم را هماهنگی بین دستگاه‌ها قلمداد نموده و تصریح کرد: تمام دستگاه‌های اجرایی در مهار تورم وظایفی دارند که متأسفانه تاکنون هماهنگی لازم برای مهار آن ایجاد نشده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه در بخش تولید در مناطق آزاد 2 وظیفه اصلی بر عهده مناطق آزاد است که اولین آن سرمایه‌گذاری و دومین وظیفه ما جهش صادراتی است، تاکید کرد: ما 2 خلأ اصلی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی داریم که اولین آن نامساعد بودن فضای کسب‌وکار در کشور و مناطق آزاد است لذا باید برای حرکت به این سمت فضای لازم برای مقررات زدایی در کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ایجاد شود.

عبدالملکی دومین مورد را عدم اطلاع‌رسانی مناسب در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی عنوان کرد و گفت: بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی از فرصت‌های ایجاد شده در مناطق آزاد بی‌اطلاع هستند. ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در کریدورهای اصلی و دسترسی به آب‌های آزاد و اقلیمی مناسب و از همه مهم‌تر وجود امنیت در جمهوری اسلامی یکی از بهترین کشورهای دنیا برای سرمایه‌گذاری است .

وی برنامه و پویش اساسی مناطق آزاد کشور در سال 1402 را توجه به سرمایه‌گذاری بین‌المللی و خارجی اعلام کرد و افزود: باید شعار " مناطق آزاد را بهشت سرمایه‌گذاری تبدیل خواهیم کرد" را عملی سازیم و این مسئله را به طور جدی دنبال کنیم .

مشاور رئیس‌جمهور، دومین اقدام در راستای رشد تولید را بازاریابی صادراتی اعلام کرد و افزود: باید ظرف 2ماه آینده بازاریابی صادراتی در مناطق آزاد راه‌اندازی و سرمایه‌گذاری برای کالاهای تولیدی سرزمین اصلی در مناطق آزاد ایجاد شود.

عبدالملکی تصریح کرد: در گذشته صادرات محصولات تولیدی مناطق آزاد و صادرات مجدد وجود داشت و امسال سومین مبحث صادراتی یعنی بازاریابی صادراتی برای کالاهای تولیدی سرزمین اصلی انجام خواهد شد. به طور مثال در منطقه آزاد انزلی برای کالایی که در استان اصفهان تولید شده بازاریابی صادراتی انجام خواهد شد

وی، راهبرد اول در مناطق آزاد را مردمی سازی و راهبرد دوم را جهانی‌سازی منطق آزاد اعلام کرد و افزود: هر 2 راهبرد در مقوله سوم بازاریابی صادراتی وجود دارد و لزومی بر فرآوری مجدد بر تولیدات کارخانه‌ها و شرکت‌ها وجود ندارد و تنها محصول به کشورهای خارجی معرفی و بازاریابی انجام خواهد شد . لذا باید از افراد کاردانی که اقتصاد و تجارت بین‌الملل را می‌فهمند و در این حوزه تولیدکننده نیستند در بازار سنجی ، شناسایی بازار و ظرفیت خالی شرکت‌های داخلی استفاده کرد.

مشاور رئیس‌جمهور تصریح کرد: در زمینه مهار تورم نیز مناطق آزاد با یافتن راه‌هایی برای کاهش هزینه تولید به مهار تورم کمک خواهند کرد.

عبدالملکی گفت: منطقه آزاد انزلی در زمستان سال 1401 از سایر مناطق آزاد کشور عملکرد بهتری داشت اما راه زیادی برای جذب سرمایه‌گذاری بیشتر پیش رو دارد . انزلی در بین مناطق آزاد بسیار پویاست و امیدواریم امسال هم کارنامه بهتری نسبت به سال قبل داشته باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر