دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
02 فروردين 1402 - 11:26
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

تنظیم اسناد فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی جدی گرفته شود

تنظیم اسناد فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی جدی گرفته شود
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: لازم است شورای عالی انقلاب فرهنگی به تنظیم سند‌های فرهنگی بپردازد. برای مثال لازم استدر همکاری با جمعیت هلال احمر، سند فرهنگی بحران تدوین شود.
کد خبر : 838663

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در سازمان صدا و سیما با پیمان جبلی رئیس این سازمان دیدار کرد و با اشاره به مأموریت چهارگانه این شورا اظهار کرد: طبق خواسته مقام معظم رهبری این شورا در چهار مسیر «راهبینی» با همان رصد و اولویت‌شناسی، «راهبردی» به معنای سیاست‌گذاری، «راهبری» یا هدایت‌گری و «راه‌سنجی» به معنی نظارت و ارزیابی مأموریت خود را تدوین کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه به نقش صدا و سیما و اهمیت همراهی این سازمان با شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره و بیان کرد: قطعا سازمان صداوسیما در هر چهار بخش می‌تواند همراه ما باشد چراکه معتبرترین رسانه و سازمان فرهنگی کشور به شمار می‌آید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ضرورت شناخت اولیت‌ها گفت: ما در درجه نخست باید جست‌وجو و نیازسنجی کنیم و اولویت‌ها را بشناسیم. سپس براساس این اولویت‌ها، سیاست‌گذاری کرده و به تنظیم اسناد فرهنگی بپردازیم. طبیعی است که مراکز فرهنگی و رسانه‌ها، به‌ویژه صدا و سیما تقش مهمی در تبیین این سیاست‌ها دارند.

خسروپناه همچنین به لزوم تنظیم اسناد فرهنگی اشاره و بیان کرد: لازم است شورای عالی انقلاب فرهنگی به تنظیم سند‌های فرهنگی بپردازد. برای مثال لازم است در همکاری با جمعیت هلال احمر، سند فرهنگی بحران تدوین شود. در زمینه‌های دیگر هم لازم است اسناد مختلف تدوین و ابلاغ شود و برای رسیدن به این هدف می‌توان از تجربیات سازمان صدا و سیما در تنظیم سند گردشگری، موسیقی، فیلم ومجموعه‌های تلویزیونی اشاره کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دلایل ماندگاری یک اثر و مجموعه تلویزیونی را برشمرد و افزود: رسانه ملی با سریال‌هایی همچون «یوسف پیامبر» و «مختارنامه» درخشیده و همچنان می‌درخشد چراکه شرط مقبولیت یک سریال در دو نکته نهفته است. اول این‌که آیا این اثر کانون خانواده راتقویت می‌کند و در مسیر توجه به خانواده ایرانی است؟ دوم این که آیا در این اثر شاخص‌های امیدبخشی به چشم می‌خورد یا نه؟

خسروپناه با تأکید بر مرجعیت خبری رسانه ملی ادامه داد: مرجعیت خبری مهم‌ترین برگ برنده سازمان صداوسیما است که این نکته را به خوبی در روز‌های پرالتهاب پاییز ۱۴۰۱ دیدیم و رسانه ملی نشان داد که با درایت توانسته اعتماد مردم را جلب کند و مرجع اصلی اخبار برای آن‌ها باشد.

** توجه به حجاب و عفاف، مهم‌ترین دغدغه فرهنگی است
پیمان جبلی، رئیس سازمان صدا و سیما هم در این دیدار با اشاره به اهمیت ارتباط مداوم میان این سازمان و شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مهم‌ترین و به‌روزترین نیاز مشترک سازمان صداوسیما و شورای عالی انقلاب فرهنگی توجه به حوزه عفاف و حجاب است که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فرهنگی امروز جامعه به شمار می‌آید.

به گفته رئیس رسانه ملی، برای رسیدن به الگوی درست این امر و اجرای آن در جامعه لازم است همه دستگاه‌های فرهنگی در کنار هم باشند و در این میان نقش صداوسیما و شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل اثرگذاری‌شان پررنگ‌تر است. جبلی به نگاه انتظامی به حجاب و عفاف در روز‌های پرالتهاب اخیر افزود:اکنون که در فضای آرامی‌به سر می‌بریم، ترویج و تبیین این اولویت مهم فرهنگی در گرو حضور و فعالیت مستمر رسانه ملی و دیگر دستگاه‌های فرهنگی کشور است. رییس سازمان صدا و سیما با تأکید بر اجرایی شدن سند همکاری میان سازمان صداوسیما و شورای عالی انقلاب فرهنگی متذکر شد: باید با تکیه به این سند برنامه‌های مشترکی را پیش ببریم، اما تا اجرایی شدن مفاد این سند باید در حوزه عفاف و حجاب در مسیر سند محوری فعالیت‌های خود را انجام دهیم.

به گفته رئیس رسانه ملی لازم است آنچه را در توانایی سازمان صداوسیما برای انجام دادن است و آنچه را شورا می‌تواند عرضه کند، بررسی کنیم و به یک نتیجه درست و منطقی دست یابیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته