دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
02 فروردين 1402 - 08:00
فرصت کشف گوشه‌ای از زیبایی‌های ایران؛ (۲)

میبد، کانون اولیه یکجانشینی در ایران

میبد، کانون اولیه یکجانشینی در ایران
انتخاب یک شهر کوچک در استان کویری یزد برای سفر شاید در نگاه اول آنچنان جذاب نباشد اما، شهرستان میبد در کنار خونگرمی مردمان کویری اش، جاذبه‌های بی‌نظیری برای هر نوع گردشگر را در خود جای داده است.
کد خبر : 838640

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری آنا، شاید برای سفر در ایام تعطیلات استان یزد را انتخاب کرده باشید.

اوائل بهار همچنان هوای این استان کویری برای گشت و گذار مطلوب است و می توانید از این فرصت برای گشت و گذار در شهرستان میبد هم استفاده کنید.

اما چرا پیشنهاد می کنیم که این شهر را در میان انتخاب های سفر خود بگنجانید، چون میبد شهری دارای پیشینه‌ای چند هزار ساله است که دومین مرکز شهری و تجاری استان یزد محسوب می‌شود و به واسطهٔ بافت تاریخی ارزشمند خود بسیاری از نقاط شهر در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده‌است.

 میبد یکی از کانون‌های اولیهٔ یکجانشینی در ایران است که در واحهٔ پهناور یزد واقع شده‌است.

سال 1397 این شهر را به نام شهر زیلو نامگذاری کردند، اما مهمترین بنای میبد، نارین قلعه است. نارین قلعه که با نام «نارنج قلعه» نیز شناخته می‌شود. این قلعه کهن در واقع بنایی تاریخی است که در ساخت آن از مصالحی چون خشت و گل استفاده شده. نمای خشتی نارنج قلعه، بیان‌کننده قدمت و کهنگی آن است. بر اساس افسانه‌های قدیمی، زمان ساخت قلعه را به سلیمان نبی نسبت داده‌اند اما با توجه به اسناد تاریخی موجود، نارین قلعه متعلق به زمان ساسانیان است.

یکی از زیباترین جاهای دیدنی میبد ، کاروانسرای این شهر است. کاروانسرای میبد نیز از بناهای معروف و دیدنی استان یزد است.

محیط زیبا و بزرگ، نمای خشتی و قدیمی و جذابیت‌های تماشایی کاروانسرای میبد، این مکان دیدنی را در زمره محبوب‌ترین‌ها در میان گردشگران قرار داده است.

یخچال میبد یکی از بناهای شگفت‌انگیز شهر میبد است که نوع ساخت و کاربرد آن، نشان از تمدن مردم یزد در دوره‌های گذشته تاریخی دارد. قدمت یخچال میبد و زمان ساخت آن به طور دقیق مشخص نیست؛ اما زمان حدودی برپایی آن را به دوره قاجاریه و یا کمی پیش از آن، به صفویه، نسبت داده‌اند.

قلعه بارچین میبد، چاپارخانه میبد، مسجد جامع فیروزآباد و بازار سفال میبد از مهمترین جاذبه های این شهر تاریخی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر