دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
01 فروردين 1402 - 20:03
با تصویب شورای عالی شهرسازی؛

حریم دقیق گسل‌های شهر کرج مشخص شد

حریم دقیق گسل‌های شهر کرج مشخص شد
شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تعیین دقیق حریم گسل‌های شهر کرج را تصویب کرد.
کد خبر : 838633

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری آنا، فرزانه صادق مالواجرد معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوبه این شورا در خصوص حریم گسل‌های کلانشهر کرج را به استاندار و رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه استان البرز، شهردار کرج و سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ابلاغ کرد.

شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ پیرو مصوبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ خود پیرامون تدقیق حریم گسل‌های زلزله شهر‌های تهران، تبریز، مشهد، کرمان، زنجان و کرج و دستورالعمل ساخت و ساز در پهنه گسلی مورخ یک دی ماه ۱۳۹۹ گزارش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درخصوص تدقیق عرض حریم گسل‌های متداخل با کلانشهر کرج و تعیین پارامتر‌های مهندسی آن را استماع و ضمن تصویب آن مقرر نمود:

۱. دبیرخانه شورای عالی دراسرع وقت و با همکاری موثر مرکز تحقیقات نقشه تدقیق شده حریم گسل در شهر کرج و سایر شهر‌های واقع در شعاع ۳۰ کیلومتری آن موضوع مصوبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ شورا و پارامتر‌های مهندسی معطوف برآن را به کلیه مراجع ذی‌ربط ابلاغ نماید.

۲. وزارت کشور از طریق استانداری‌های کشور اتخاذ تدابیر لازم برای رفع خطر از ساختمان‌های موضوع فراز «الف» مصوبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ را که فی الحال بر روی پهنه گسل واقع شده اند در اولویت اقدام قرار دهد.

۳. مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با برگزاری کارگاه‌های آموزشی نسبت به تبیین پارامتر‌های مهندسی طراحی سازه در پهنه‌های گسلی برای جامعه مهندسین اقدام نماید.

۴. مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در تکمیل دستورالعمل ساخت و ساز در پهنه‌های گسلی موضوع مصوبه یک دی ۱۳۹۹ شورای‌عالی پارامتر‌های مهندسی لازم را برای شهر‌های تهران و مشهد حداکثر طی ۲ ماه آتی و برای سایر شهر‌های دارای حریم گسل تدقیق شده در اسرع وقت به دبیرخانه شورای عالی اعلام نماید.

انتهای پیام/

ارسال نظر