دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
بعد از ۱۰ ساعت مذاکره؛

جلسه شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران وارد شور دوم شد

جلسه شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران وارد شور دوم شد
جلسه شورای عالی کار برای تعیین نرخ دستمزد کارگران در سال آینده، بعد از ۱۰ ساعت همچنان ادامه دارد.
کد خبر : 838139

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرنگارای آنا، جلسه شورای عالی کار که از۹:۳۰ صبح امروز جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ و با هدف تعیین نرخ دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۲ آغاز شده، با گذشت بیش از ۱۰ ساعت، همچنان ادامه دارد؛ این جلسه از ساعت ۱۸:۳۰ وارد شور دوم و نهایی شده است.

در این نشست که با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایی و کارگری به ریاست سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال برگزاری است، به نظر می‌رسد تا ساعات دیگر ادامه داشته باشد.

رایزنی‌ها در خصوص تعیین رقم دستمزد کارگران بر اساس مواردی، چون نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی، سبد معیشت بر اساس هزینه‌های خانوار با بُعد ۳.۳ نفر مطابق بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار ادامه دارد.

بُعد خانوار بر اساس فرمول تعداد جمعیت اعلامی مرکز آمار ایران تقسیم بر تعداد خانوار‌های کشور به دست می‌آید که تخمین‌ها بین ۳.۳ تا ۳.۵ نفر در هر خانوار است.

گفتنی است امروز یکی از اعضای کارگری شورای عالی کار سبد معیشت خانوار‌های کارگری را ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان دانسته بود که این رقم تکذیب شد.

همچنین یکی از اعضای کارفرمایی شورای عالی کار هم چهارشنبه هفته جاری در یک برنامه تلویزیونی رقم مناسب برای افزایش دستمزد کارگران از نظر کارفرمایان را تا ۳۵ درصد اعلام کرده بود.

این در حالی است که بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۲ که در مجلس هم به تصویب رسید و منتظر تأیید شورای نگهبان، افزایش دستمزد کارکنان دولت برای سال آینده، ۲۰ درصد است.

خاطرنشان می‌شود اسفند ماه سال گذشته مصوبه افزایش دستمزد شورای عالی کار برای سال ۱۴۰۱ معادل ۵۷ درصد بود که این میزان افزایش طی دهه اخیر بی سابقه بوده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته